Hałas za ścianą? Jest na to sposób!

izolacja akustyczna
Na 4 piętrze pani lubi aranżować przestrzeń po zmroku, przesuwając meble, pan pod „szóstką”relaksuje się uprawiając karaoke, sąsiedzi obok mają zdolną córkę, która trenuje grę na flecie. Znacie ten ból? | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Nie każdy chce mieć zdolności superbohaterów słyszenia przez ściany. Ale polskie budownictwo często wyposaża nas w te niezwykłe moce… Jak pozbyć się niechcianej zdolności?

Na 4 piętrze pani lubi aranżować przestrzeń po zmroku, przesuwając meble, pan pod „szóstką”relaksuje się uprawiając karaoke, sąsiedzi obok mają zdolną córkę, która trenuje grę na flecie. Znacie ten ból? Oczywiście można uprawiać turystykę, pokonując korytarze, dobijając się do współmieszkańców i z mniej lub bardziej gniewnym wyrazem twarzy prosić o spokój. Jednak można też inaczej. Jak? Stosując izolację akustyczną.

Ściana i przedścianka

Najczęstszym problemem mieszkań w blokach są ściany działowe. Oczywiście to, czy to one stanowią przyczynę nieustającego współuczestniczenia w życiu sąsiadów musi stwierdzić specjalista, akustyk. Jeśli warunki pozwalają na poważniejsze ingerencje, podejmuje się decyzje o jej wyburzeniu i postawieniu nowej. Jednak  wielokrotnie taka sytuacja nie wstępuje. Wówczas stosuje się tzw. przedścianki.

Czym jest przedścianka?

To zwyczajnie sposób na poszerzenie jej konstrukcji o 5-10 centymetrów za sprawą na przykład płyty kartonowo-gipsowej, która w środku zawiera wełnę skalną. Wełna skalna ma znakomitą izolacyjności i potrafi zredukować niechciane dźwięki nawet o 10 decybeli.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o izolacji akustycznej ścian i generalnych zasadach izolacji – przeczytaj i obejrzyj wywiad Radosława Gajdy, autorem videobloga „Architecture is a good idea” z Marcinem Zastawnikiem, który profesjonalnie zajmuje się dźwiękiem.

Rozmowy podłogowe

Okazuje się, że w pewnych przypadkach ściana to tylko wierzchołek góry lodowej, bo wyzwanie leży u naszych stóp. Dźwięki bowiem przechodzą przez podłogę, gdyż na nie posiada ona dylatacji obwodowej. Hałas przedostaje się do pomieszczeń w mieszkaniach będących częścią budynków szeregowych zwłaszcza wtedy, gdy posiadają tę samą posadzkę.

Kwestia wentylacji

Hałas może też trafiać do nas przez wentylację, przez kanały lub szachty wentylacyjne, rożnego rodzaju rurki lub centralne ogrzewanie. Wtedy rozwiązaniem jest demontaż kaloryfera, odstawienie go od ściany, a następnie dodanie ściany działowej z wełną skalną.

Jeśli jednak w Twoim mieszkaniu z akustyką jest tak źle, że nie tylko słyszysz rozmowy sąsiadów, ale w dodatku je rozumiesz, to powinieneś je reklamować lub podjąć zdecydowanie kroku w kierunku konsultacji z ekspertem i stworzenia odpowiedniej izolacji akustycznej w pomieszczeniach.

Interesują Cię zagadnienia związane z budową i remontem domu czy mieszkania? Szukasz inspiracji, lubisz śledzić trendy i porady ekspertów – sprawdź blogomagazyn Ocieplamy Życie: https://ocieplamyzycie.pl/.


Materiał partnera zewnętrznego