Jak dobrać osłony okienne do sypialni? TOP 4 najlepsze modele

osłony okienne do sypialni
Odpowiednio dobrane osłony okienne do sypialni muszą rozwiązywać kilka problemów: zapewniać prywatność oraz blokować dostęp do domu czy mieszkania światłu naturalnemu i sztucznemu | fot.: Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Odpowiednio zaaranżowana sypialnia pozwala zadbać o spokojny sen, a co za tym idzie – zdrowie. Jak urządzić tę przestrzeń? Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru osłon okiennych? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Dlaczego dobór odpowiednich osłon okiennych jest ważny dla jakości snu?

Sen to bardzo ważna część dnia każdego z nas. Kiedy śpimy, nasz organizm regeneruje się, reguluje procesy trawienia i prawidłowo rozwija. Odpowiednia ilość przespanych godzin i komfortowe warunki to podstawa nie tylko naszego samopoczucia, lecz także wyglądu. Jednak odpoczynek często zakłócany jest przez wpadające przez okno promienie słoneczne (często dotyczy to osób pracujących w systemie zmianowym, jak np. lekarze, ratownicy, policjanci, czy inne służby), hałas z zewnątrz lub zbyt intensywne oświetlenie miejskie. Ponadto, najmniejszy nawet promień światła sztucznego lub naturalnego blokuje produkcję melatoniny, co utrudnia zasypianie.

Co może się stać, jeśli nie zadbamy o odpowiednią jakość snu? Niestety niesie to za sobą ryzyko otyłości, zaburzeń hormonalnych, chronicznego zmęczenia, zwolnieniem reakcji na bodźce zewnętrze, problemów z hormonami czy koncentracją. Wszystko przez to, że w ciągu dnia otoczeni jesteśmy ogromną ilością światła, a uzależnienia od technologii nie pozwalają nam odłączyć się od niej nawet chwilę przed zaśnięciem. Przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny, zamiast 7-8 przespanych godzin, również nie odbije się na zdrowiu bez echa.

Jakie parametry osłon okiennych są ważne?

Odpowiednio dobrane osłony okienne do sypialni muszą rozwiązywać kilka problemów: zapewniać prywatność oraz blokować dostęp do domu czy mieszkania światłu naturalnemu i sztucznemu. To dwa bardzo ważne czynniki, o które trzeba zadbać. Jeśli nasz dom czy mieszkanie położone są na terenach zabudowanych lub przy ruchliwej ulicy, musimy mierzyć się zarówno ze świecącymi prosto w okna latarniami, reflektorami samochodów czy bilbordami. 

Odpoczynek w nieprzystosowanym do tego pomieszczeniu jest nierównoznaczny ze zdrowym, nocnym snem. Dlatego urządzając sypialnię musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby maksymalnie odgrodzić się od świata zewnętrznego. Ten cel pomoże zrealizować montaż rolet wewnętrznych lub zewnętrznych. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od możliwości instalacyjnych oraz oczywiście budżetu.

Najważniejszym kryterium jest jednak stopień zaciemnienia, jaki może dać nam dana osłona okienna. W roletach wewnętrznych zależy on oczywiście od gramatury materiału i obecności prowadnic, które przydają się, gdy chcemy na 100% zablokować jakiekolwiek światło z zewnątrz. Tkaniny blackout sprawdzą się tutaj doskonale. Ważny jest także sposób sterowania roletą i możliwość optymalnego kontrolowania wpadających do środka promieni słonecznych.

Bardzo ważny jest także kolor rolet do sypialni. Zbyt intensywne, ciemne barwy nie sprawdzą się w małym wnętrzu – optycznie zmniejszą je jeszcze bardziej. Co jednak wybrać, skoro jasne materiały nie są zbyt skuteczne, jeśli chodzi o blokowanie światła? Rozwiązanie jest proste – nie możesz jednak bać się łączyć rolet z zasłonami. Ciemniejsze, zimne odcienie sprzyjają intymnej atmosferze. Ciepłe co prawda wprowadzają do wnętrz przytulną atmosferę, ale często pobudzają nas do działania, co nie sprawdzi się podczas odpoczynku.

Rolety dzień i noc

Rolety dzień i noc są jednymi z najczęściej wybieranych osłon okiennych do sypialni. Nic dziwnego – dozowanie światła i prywatności przy ich unikatowej budowie jest niezwykle proste. Ich podstawą jest podwójny materiał o naprzemiennie ułożonych, transparentnych i zaciemniających pasach. Poruszanie ich względem siebie za pomocą łańcuszka pozwala ustawić je aż w trzech pozycjach: całkowicie podniesionej, półotwartej (która wpuści do środka tyle światła, ile potrzebujemy) oraz zamkniętej, będącej strażnikiem spokojnego odpoczynku.

Rolety plisowane

Naszą kolejną propozycją do sypialni są oczywiście rolety plisowane, które w funkcjonalności biją pozostałe modele wewnętrzne na głowę. Zbudowane są one tak, abyś nie musiał z niczego rezygnować. Wszystko dzięki ich przemyślanej konstrukcji, która pozwala na sterowanie jednokierunkowe lub dwukierunkowe. Ten drugi sposób umożliwia zatrzymanie materiału na dowolnym fragmencie okna, co oznacza, że nie musimy rezygnować całkowicie ze światła dziennego, ale ograniczyć jego działanie w kierunku łóżka, przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej prywatności.

Rolety rzymskie

Czy rolety rzymskie sprawdzą się w sypialni? Oczywiście, choć wszystko zależy od materiału, na jaki się zdecydujemy. Rzymianki występują na rynku zazwyczaj w trzech opcjach transparentnej (która wygląda cudownie, ale nie sprawdzi się raczej we wnętrzu nastawionym na odpoczynek), przyciemniającej i zaciemniającej. Te dwie ostatnie propozycje doskonale wesprą odpoczynek, ograniczając światło zewnętrzne i spojrzenia ciekawskich sąsiadów.

Rolety zewnętrzne

Montaż rolet zewnętrznych to zupełnie inna para kaloszy. Ta osłona okienna nie tylko całkowicie blokuje światłu naturalnemu i sztucznemu dostęp do wnętrz, lecz także blokuje hałas dochodzący z zewnątrz i skutecznie obniża temperaturę nawet o kilka stopni! Nic więc dziwnego, że na ich montaż decydują się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych czy mieszkań na parterze. Są one wybawieniem dla osób mieszkających na wysokich piętrach, gdzie walka ze słońcem jest zazwyczaj bardzo nierówna. Taki zakup wiąże się jednak z dużymi wydatkami zarówno na sam produkt, jak i fachowca od instalacji.

Podsumowanie

Sypialnia czy pokój dziecięcy powinny być azylami, w których możemy liczyć na udany odpoczynek i zdrowy, nieprzerwany sen. Ważne jest, aby odgrodzić się od świata zewnętrznego, jeśli mieszkamy na wielkich osiedlach czy przy ruchliwej ulicy. Na szczęście rynek osłon okiennych ma dla nas wiele propozycji, skutecznie odbijających światło i spojrzenia przechodniów.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

Tags from the story
,