Domowe biuro – jak prawidłowo je oświetlić?

lampka na koszu wiklinowym
Jakie lampy do gabinetu wybrać, gdy tak naprawdę jest to jedynie biurko postawione w salonie czy sypialni? | fot.: materiał partnera

Praca zdalna to rozwiązanie coraz chętniej wybierane nie tylko przez pracowników, ale również pracodawców. Ostatni czas pokazał, że można w ten sposób zachować, a nawet zwiększyć wydajność całych zespołów bez ponoszenia kosztów związanych z wynajmem biura i pokrywaniem rachunków za bieżące zużycie. Jeśli interesuje cię taka forma zatrudnienia, pamiętaj, że domowe biuro to nie kawałek łóżka – musisz dobrze zaplanować swoją przestrzeń roboczą. Jednym z jej najistotniejszych elementów jest nowoczesne oświetlenie. Podpowiadamy, jak je prawidłowo wybrać.

Domowe biuro to dość spore wyzwanie. Jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie, niełatwo będzie ci znaleźć w nim przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do pracy. To jednak bardzo ważne, by zdecydować się na biurko, które pojawi się w salonie czy sypialni – dzięki niemu zadbasz o swój komfort i zdrowie. Pamiętaj także, że liczy się twoje samopoczucie, dlatego warto sprawić, by nowa przestrzeń robocza była zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Warto zaopatrzyć się w lampy biurkowe lub podłogowe, które rzucą światło bezpośrednio na biurko. Jeśli natomiast masz osobny pokój, który może stać się twoim gabinetem, przemyśl również instalację lamp ściennych. Kinkiety mogą stać się sprzymierzeńcem twoich zmęczonych oczu.

lampki na biurko
Planując domowe biuro, przede wszystkim wybierz odpowiednie lampy biurkowe zapewniające oświetlenie akcentujące | fot.: materiał partnera

Lampy do gabinetu w domu – jak wybrać?

Praca zdalna może być stałym rozwiązaniem – pracują w ten sposób często graficy czy programiści, ale także przedstawiciele wielu innych zawodów. W takim przypadku już na etapie wyboru mieszkania i przygotowywania aranżacji warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie stałych punktów świetlnych. Zauważ, że to pozwala ci na znacznie więcej – pracując z domu cały czas, możesz od razu zdecydować się na kinkiety z wysięgnikami, które pozwolą ci precyzyjnie dostosować kierunek światła do aktualnych potrzeb. Zwróć uwagę, że oświetlenie przestrzeni roboczej ma ogromny wpływ na twoje skupienie i wydajność.

Jakie lampy do gabinetu wybrać, gdy tak naprawdę jest to jedynie biurko postawione w salonie czy sypialni? Zacznij od wybrania najlepszego miejsca – szukaj przestrzeni, do której dociera jak najwięcej światła dziennego. Pamiętaj, że ma ono zbawienny wpływ na twoje samopoczucie i zdolność koncentracji. Jeśli tylko możesz, postaw na pracę blisko okna, byś jak najrzadziej musiał korzystać ze światła sztucznego. W przeciwnym razie postaw na lampy stołowe lub podłogowe. Zwróć uwagę, by dawały jasne światło – wybieraj naturalną barwę żarówek (od 400 do 5000 Kelwinów).

Planując domowe biuro, przede wszystkim wybierz odpowiednie lampy biurkowe zapewniające oświetlenie akcentujące, czyli punktowe. W ten sposób dokładnie rozjaśnisz swoją przestrzeń roboczą. Przemyśl, czy nie warto zainwestować w model ze ściemniaczem, by móc wykorzystać go również po pracy, gdy jej zadanie będzie zupełnie inne. Dobrym pomysłem, na który decyduje się coraz więcej osób, są lampy podłogowe, które mogą zastąpić ich mniejsze modele stawiane na biurku. To idealna opcja dla osób, które pracę zdalną traktują jako tymczasowe rozwiązanie. Być może masz już odpowiednie nowoczesne lampy w swoim domu, a teraz po prostu wystarczy odrobina zamieszania z przestawianiem ich i chwilowe domowe biuro będzie gotowe, a ty nie poniesiesz dodatkowych kosztów.

Domowe biuro – aranżacja

Pamiętaj, że w twoim domowym biurze będziesz spędzał co najmniej 8 godzin każdego dnia. Ta przestrzeń musi odpowiadać ci swoją estetyką, byś czuł się w nim dobrze. Koniecznie zadbaj o nowoczesne lampy, które dodadzą jej funkcjonalności, jednak jednocześnie zwróć uwagę, by odpowiadały ci stylistycznie. Jeśli to dla ciebie wciąż za mało, a praca w tym miejscu absolutnie nie sprawia ci przyjemności, nie bój się postawić na prywatne akcenty. Na biurku mogą pojawić się m.in. zdjęcia twoich bliskich czy ważne dla ciebie przedmioty.

Materiał partnera zewnętrznego