Jak funkcjonalnie i nietuzinkowo urządzić pokój na poddaszu?

klimatyczne poddasze
Urządzając pokój na poddaszu należy wziąć pod uwagę, że ze względu na spadzisty dach i skośne ściany, pomieszczenie wydawać się może optycznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości | fot.: stock.adobe.com

Poddasze jest pomieszczeniem znajdującym się w niemal każdym domu, niemniej jest przestrzenią nazbyt często niedocenianą, a jego rola spychana bywa do miana rupieciarni. Tymczasem jest to wnętrze o ogromnym potencjale. Wystarczą: ciekawa wizja, szczypta pomysłowości i odrobina wolnego czasu, aby przekształcić pokój na poddaszu w przepiękną, jedyną w swoim rodzaju i praktyczną oazę spokoju.   

Kolorystyka

Urządzając pokój na poddaszu należy wziąć pod uwagę, że ze względu na spadzisty dach i skośne ściany, pomieszczenie wydawać się może optycznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Aby uzyskać efekt wizualnego powiększenia wnętrza, warto pomalować jego ściany na jasne kolory. Wbrew pozorom wachlarz, dostępnych na rynku, bladych barw nie jest ograniczony. Bogate palety pastelowych odcieni beżu, różu, mięty, błękitu czy delikatnej szarości, zadowolą nawet najbardziej wybrednych koneserów, wnosząc do pokoju odrobinę ciepła.

Materiały

Obowiązkowymi elementami, tworzącymi szkielet nowoczesnego wnętrza, są meble wykonane z tworzyw naturalnych. Drewno, wiklina czy ratan idealnie wpasują się w swojski, sielankowy klimat w stylu boho, panujący na poddaszu. Organiczne sprzęty, jak łóżko wykonane z palet lub pleciony fotel w stylu nadmorskim, sprawią, że pomieszczenie na strychu, wyglądać będzie niezwykle przytulnie.

Organizacja przestrzeni

Obecnie wiele osób decyduje się na prowadzenie małego biznesu w domowym zaciszu. Czy istnieje lepsze miejsce, na organizację domowego biura bądź pracowni, niż poddasze? Spadzisty strop umożliwia montaż okien dachowych, które stanowią źródło potężnej dawki naturalnego światła słonecznego, niezbędnego podczas pracy. Biurko, ustawione bezpośrednio pod oknami, stworzy miejsce idealne nie tylko dla tworzenia kreatywnych projektów, ale także do czytania ulubionych książek. Dopełnieniem całości mogą być półki i regały wbudowane w jedną ze ścian. Konstrukcja prosta, funkcjonalna i jednoczenie niezwykle efektowna.  

Poddasze to przestrzeń idealna także do stworzenia prywatnego chillout roomu. Urządzając pomieszczenie przeznaczone do relaksu, warto zaryzykować wprowadzenie nowatorskich rozwiązań organizowania przestrzeni. Drewnie belki stropowe mogą posłużyć jako mocowanie dla plecionego fotela lub huśtawki zwisającej z sufitu – mebla nietuzinkowego i praktycznego zarazem.

 Dekoracje

Design biofilny, polegający na wprowadzaniu do aranżacji wnętrza motywów roślinnych, jest jednym z najmodniejszych trendów ostatnich lat. Poduszki z haftem obrazującym polne kwiaty, grafiki zielonych liści na ścianach, tudzież tropikalna fototapeta – dopełnienie pokoju na poddaszu ozdobami o florystycznych wzorach, tchnie w pomieszczenie powiew świeżości. Na strychu, umeblowanym w harmonii z naturą, nie może zabraknąć żywych roślin. Duże, liściaste fikusy w pokaźnych doniczkach lub kolekcja sukulentów i kaktusów na parapecie, są pozycją wręcz obowiązkową.

Pokój na poddaszu to magiczne pomieszczenie o ogromnych możliwościach. Niezależnie od tego czy pełni funkcję sypialni, pracowni czy przeznaczonej do relaksu, prywatnej samotni, w każdym przypadku jest to wnętrzem z bogatą duszą.

SAU