Jak urządzić funkcjonalnie małe mieszkanie?

mała, jasna kuchnia
Specjaliści od aranżacji wnętrz doskonale wiedzą, że stosując odpowiednie kolory, można wizualnie poprawić proporcje wnętrza i optycznie dodać im przestrzeni | fot.: materiał partnera

Małe mieszkanie wbrew pozorom może być urządzone ze smakiem i jednocześnie funkcjonalne. Ważne jest, aby do jego aranżacji użyć odpowiednich mebli, wykorzystać właściwą kolorystykę, dobrać praktyczne drzwi pokojowe i sięgnąć po rozwiązania zapewniające wygodę.

Od czego zacząć? Ściany i podłogi

Specjaliści od aranżacji wnętrz doskonale wiedzą, że stosując odpowiednie kolory, można wizualnie poprawić proporcje wnętrza i optycznie dodać im przestrzeni. Jednym z często stosowanych rozwiązań jest więc postawienie na jasne barwy w małych mieszkaniach. Białe, jasnoszare czy beżowe ściany to świetne tło dla mebli i dodatków. Z takimi neutralnymi kolorami dobrze prezentować się będą niemal każde drzwi pokojowe, a wybór podłogi również nie powinien stanowić większego problemu, rozsądnie jednak będzie wykończyć ją panelami lub płytkami w jasnych kolorach i o jednolitej strukturze. Wrażenie większej przestrzeni zapewnią ponadto podłogi o błyszczącym wykończeniu.

Funkcjonalne drzwi pokojowe

W małych mieszkaniach każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego warto przemyśleć wybór odpowiednich drzwi pokojowych. Przede wszystkim należy zastanowić się nad kierunkiem ich otwierania. Może okazać się, że po otwarciu skrzydło będzie utrudniać korzystanie z niektórych mebli lub kolidować z innymi drzwiami, np. w korytarzu. Czasem lepiej jest zdecydować się na model przesuwny. Tego typu drzwi pokojowe mogą być ukryte w ścianie, co pozwala ustawić wzdłuż niej meble, a tym samym w pełni wykorzystać dostępną we wnętrzu przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem są też drzwi pełnoszklane, gdzie skrzydło to jedna tafla szkła. Taki model zapewni więcej światła w pomieszczeniach i wbrew pozorom jest bezpieczny w użytkowaniu.

W małych mieszkaniach świetnie sprawdzą się też drzwi pokojowe z przeszkleniami – wówczas zamontowane w nich szybki nie tylko doświetlą wnętrza, ale będą też elementem dekoracyjnym. Jeśli zaś zdecydujemy się na drzwi o pełnym skrzydle, warto przemyśleć model z ukrytą w ścianie ościeżnicą. Po ich zamknięciu widoczna pozostaje tylko linia skrzydła oraz klamka. Drzwi pokojowe tego typu w kolorze ściany optycznie powiększą wnętrze, a przy tym prezentują się bardzo efektownie.

Jakie meble do małego mieszkania?

Oczywiście sama jasna kolorystyka oraz odpowiednio dobrane podłogi i drzwi pokojowe nie zapewnią wygody w małym mieszkaniu – konieczne jest również wyposażenie go w praktyczne meble. Przede wszystkim ze względu na ograniczoną ilość miejsca rozsądnie jest zdecydować się na jak najmniej sprzętów, które jednak powinny być pojemne. Często stosowanym rozwiązaniem jest więc zamawianie mebli na wymiar. Dopasowana do konkretnego pomieszczenia szafa czy regał pozwoli w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń wszędzie tam, gdzie standardowe meble się nie sprawdzą. Jest to więc świetny pomysł na praktyczne zagospodarowanie niewielkiej wnęki czy miejsca pod skosem. Dobrym rozwiązaniem będą też meble, które wykorzystać można na kila sposobów, a wiec np. stolik kawowy z pojemnikiem na przechowywanie czy komoda z siedziskiem. Jeśli mieszkanie ma nieduży metraż, ale jest wysokie, warto zastanowić się nad antresolą, która zależnie od potrzeb i wielkości może pełnić np. funkcję gabinetu lub sypialni. Dzięki temu zyskamy dodatkowe pomieszczenie i jeszcze lepiej wykorzystamy dostępną przestrzeń.

O czym jeszcze pamiętać, urządzając małe mieszkanie?

Kluczowe znaczenie dla funkcjonalnej aranżacji małego mieszkania ma przede wszystkim wybór odpowiednich mebli i drzwi pokojowych. Zastosowanie jasnej kolorystyki pozwoli z kolei optycznie powiększyć przestrzeń. Aby uniknąć wrażenia chaosu i zagraconej przestrzeni, lepiej zrezygnować z nadmiaru bibelotów i wprowadzania zbyt wielu barw. Zdecydowanie korzystniej jest sięgnąć po jedną lub dwie barwy, które można uzupełnić dodatkami w innym kolorze. Przestrzeni niewielkim pomieszczeniom dodadzą także lustra – sprawdzą się one zwłaszcza w niewielkim przedpokoju, dlatego często są mocowane na frontach szaf w tym pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane ramy będą dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną.

Materiał partnera