Jak wieszać obrazy na ścianach, by wyglądały pięknie i efektownie?

jak wieszać obrazy na ścianie
Należy pamiętać, że niekiedy większą sztuką jest dobre umiejscowienie obrazu, niż kupno tego odpowiedniego | fot.: Fotolia

Rozmieszczenie obrazów na ścianie może być nie lada wyzwaniem. Należy pamiętać, że niekiedy większą sztuką jest dobre umiejscowienie obrazu, niż kupno tego odpowiedniego.

Wybierz odpowiedni rozmiar obrazu

Przede wszystkim musisz upewnić się, że wybrany przez ciebie obraz jest odpowiednio dopasowany do miejsca, w którym ma zostać umieszczony. Nawet jeśli umiejętność dobrego umiejscowienia obrazu będzie bezbłędna, dzieło sztuki, które jest za duże lub za małe nie będzie wyglądać dobrze.

Jeśli wieszasz swój obraz bezpośrednio nad meblem, np. sofą lub bufetem, masz szczęście. Istnieje sztuczka, która pozwoli Ci wymierzyć odpowiednie miejsce „na oko”. Idealnie, jeśli mebel będzie nieco wyższy niż grafika, którą planujesz powiesić. Szukaj obrazu, którego wysokość będzie wynosiła 2/3 wysokości mebla. Jeśli już taki znajdziesz, możesz go umieścić około 10 cm nad sofą lub bufetem.

Jeśli planujesz umieścić dzieło sztuki na wolnostojącej ścianie, matematyka staje się nieco bardziej skomplikowana. Stara mądrość mówi, że dzieło sztuki powinno zajmować maksymalnie 4/7 ściany, na której się znajduje. Aby obliczyć te wymiary, zacznij od pomiaru długości i szerokości ściany. Następnie pomnóż każdą liczbę przez 0,571.

Dostosuj umieszczenie obrazu do pokoju

W przeszłości zasada polegała na tym, że wszystkie obrazy powinny być umieszczone mniej więcej na wysokości oczu. Jednakże ktoś, kto ma 165 cm wzrostu, będzie miał oczy na niższym poziomie niż ktoś, kto ma 190 cm. Obecnie uważa się, że centrum obrazu powinno znajdować się na wysokości około 145 cm.

Aby znaleźć to miejsce, zacznij od zmierzenia wysokości obrazu, a następnie tę liczbę przez dwa, aby znaleźć jej środek. Następnie zmierz odległość od haczyka do górnej części ramy obrazu. Odejmij tę odległość od połowy wysokości obrazu, a na końcu dodaj do wyniku 145 cm. Niezależnie od tego, jaka jest końcowa liczba, zmierz odległość od podłogi, aby znaleźć punkt, w którym należy umieścić gwóźdź i oznaczyć go do późniejszego wykorzystania.

Matematyka nie zastąpi jednak percepcji w aranżacji wnętrz. Możesz używać powyższych danych jako przewodnika, aczkolwiek nie bój się ich dostosowywać. W przypadku wysoko umieszczonego sufitu bardziej sensowne będzie powieszenie obrazu wyżej niż zwykle, uwzględniając dodatkową przestrzeń.

Jak powiesić obraz?

Po wybraniu odpowiedniego obrazu i miejsca docelowego przyszedł czas na jego powieszenie. Chociaż zwykle jest to praca dla dwóch osób, istnieje prosty sposób na samodzielne powieszenie obrazu. Wystarczy trochę papieru i taśmy

Zacznij od przerysowania obrazu na kartce papieru. Następnie wytnij, aby mieć szablon do użycia. Zrób znak na szablonie, aby zaznaczyć, gdzie znajduje się hak obrazka. Wytnij i przyklej kartkę za pomocą taśmy do ściany. Da Ci to szansę, aby się cofnąć i zobaczyć, jak obraz będzie prezentował się z większej odległości.

Obraz to niewątpliwa ozdoba każdego pokoju. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne w wyborze odpowiedniego dzieła sztuki i prawidłowego umieszczenia go na ścianie.

KGR

Tags from the story
, , ,