Jak zaaranżować funkcjonalną i nowoczesną garderobę?

garderoba komandor
Nowoczesne garderoby to nie tylko kwestia optymalnego wykorzystania powierzchni, to również umiejętne wykorzystywania elementów szklanych i podświetleń | fot.: materiał partnera

Trendy w aranżacji wnętrz potrafią się szybko zmieniać, jednak wnętrza zaprojektowane w nowoczesnym stylu pozostają modnymi i estetycznymi na lata. Dlaczego? Chociażby ze względu na ich bardzo funkcjonalny charakter. Jak więc zaaranżować garderobę, aby faktycznie pasowała do nowoczesnych wnętrz, cieszyła oko i – co najważniejsze – była w stu procentach wygodna w użytkowaniu? Mamy kilka sugestii i dzielimy się nimi poniżej!

Wykorzystaj całą dostępną wysokość pomieszczenia

Częstym błędem – czy może niedopatrzeniem – jest niedocenienie powierzchni wynikającej z wysokości pomieszczenia. Kupując gotowe meble, zazwyczaj pozostawia się kilkadziesiąt wolnych centymetrów nad meblami. W ten sposób nie tylko marnuje się powierzchnię, która może zostać zagospodarowana jako kolejna półka, lecz również tworzy się miejsce, w którym może się zbierać kurz, a które bywa problematyczne w jego ścieraniu.

Rozwiązaniem jest wykorzystanie mebli na wymiar, świetnych w praktycznie każdym wnętrzu i zastosowaniu. Również w garderobie okazują się one w pełni optymalnym wyborem. Tym bardziej, że meble na wymiar pozwalają na swobodny dobór elementów według faktycznych potrzeb, a nie tylko wybieranie takich konfiguracji, które akurat wpadną w oko. Efekt? Zyskuje się dokładnie tyle półek, ile potrzeba, w takich rozmiarach, jakie są potrzebne. Nie ma problemu z głębokością ani z błędnie zagospodarowanymi przestrzeniami pomiędzy meblami ustawionymi przy narożnikach pomieszczenia.

Krótko mówiąc decydując się na zagospodarowanie garderoby meblami na wymiar, unika się szukania kompromisów między własnymi potrzebami, a cechami „gotowców”. Zamiast tego stawia się na funkcjonalność pomieszczenia i pełne wykorzystanie jego wymiarów.

Elementy przeszklone

Nowoczesne garderoby to nie tylko kwestia optymalnego wykorzystania powierzchni, to również umiejętne wykorzystywania elementów szklanych i podświetleń. Gdy spojrzy się na przykładowe projekty znajdujące się na stronie https://www.komandor.pl/meble/garderoby, od razu rzuca się w oczy częste sięganie po elementy szklane i umiejętne wykorzystywanie podświetleń.

Szkło jest stosowane choćby dla tworzenia gablot, które pozwalają na umieszczanie części odzieży i obuwia w miejscach, które choć podobnie, jak standardowo zamykane szafki, chronią przed dostawaniem się do środka kurzu, jednocześnie ułatwiają szybkie zlokalizowanie poszczególnych ubrań lub butów. Przy dobrze zaprojektowanych meblach jest to dodatkowo rozwiązanie w pełni estetyczne.

Z kolei subtelnie dopasowane podświetlenie ledowe, zarówno na samych półkach, jak i przy suficie, potrafi bardzo umiejętnie tworzyć pozytywne wrażenia estetyczne.

Wróćmy jednak na moment do tematu elementów szklanych. Okazuje się, że zastąpienie frontowej ściany garderoby ścianką szklaną z zamontowanymi drzwiami przesuwnymi, potrafi nie tylko świetnie wyglądać, ale też dodawać funkcjonalności. A mówimy tu nie tylko o zaoszczędzeniu miejsca dzięki uniknięciu stosowania klasycznych drzwi uchylnych. Równie istotny jest fakt, że tego rodzaju ścianka pozwala doświetlić wnętrze garderoby, a to jest zawsze pożądanym efektem.

Wyspy meblowe

Bardzo ciekawym trendem w aranżacji nowoczesnej garderoby są… wyspy meblowe. Umieszczone na środku, pozwalają na przechowywanie drobnych, ale często używanych przedmiotów, takich jak torebki, portfele, klucze, chusty, czapki. Słowem drobiazgi, ale takie, do których powinien być łatwy dostęp, najlepiej z każdej strony pomieszczenia.

Wyspa jest tym bardziej warta uwagi, że jeśli coś się na nią na moment odłoży w trakcie przebierania się, trudno o tym czymś zapomnieć opuszczając garderobę. Krótko mówiąc – choć jest to pomysł dość nowy, funkcjonalnie sprawdza się znakomicie.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,