Jak zmienić taras w strefę relaksu? Praktyczne porady techniczne

Gres na tarasie
Letni taras to miejsce spotkań towarzyskich, strefa relaksu i często centralne miejsce w domu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Letni taras to miejsce spotkań towarzyskich, strefa relaksu i często centralne miejsce w domu. Dobrze zaaranżowany taras to praktyczna i estetyczna przestrzeń, która ma pełnić niejako funkcję kolejnego pokoju. Co wziąć pod uwagę, aranżując taras? Zobacz nasze podpowiedzi.

Dobrze prezentujący się taras łączy dobrze dobrane materiały i dodatki, nadające mu charakteru. Pierwsze – gwarantują jego trwałość i brak konieczności remontów. Drugie – zależą od gustu i mogą być wymieniane w zależności od upodobań. Co trzeba wziąć pod uwagę, tworząc własną przestrzeń relaksu? Sprawdź!

Podłoga na taras

W pierwszym kroku należy zadbać o właściwą podłogę. Idealnym wyborem jest zastosowanie specjalnych płytek. Gresowe płytki na taras posiadają wszystkie parametry techniczne, które ma spełniać podłoga do kładzenia na zewnątrz. Gres jest materiałem niskonasiąkliwym, a więc i mrozoodpornym. Ma także właściwości antypoślizgowe. Co ważne, wystawiony na długotrwałą ekspozycję słoneczną, nie płowieje – jest niewrażliwy na działanie promieni UV. Do tego, łatwo utrzymać go w czystości.

Nie do przecenienia są jego walory estetyczne. Gres imituje popularne materiały wykończeniowe: np. drewno czy beton. Wybór odcieni jest tu ogromny (np. w kolekcji płytek na taras marki Cerrad), co znacznie ułatwia aranżację całej przestrzeni.

Zestaw do wypoczynku

Na tarasie liczy się komfort. Wygodny zestaw wypoczynkowy, fotele czy leżanki to podstawa udanego relaksu. Wybierając swoją opcję, nie można jednak zapomnieć o kwestiach technicznych. Warto wybierać specjalne zestawy mebli ogrodowych z przeznaczeniem na zewnątrz. Powinny być zabezpieczone warstwą impregnatu, chroniącego przed działaniem wilgoci. Stawiajmy na tkaniny wodoodporne, np. specjalne poduszki z materiałów niechłonących wodę. Postawmy na DIY – i stwórzmy własnoręcznie siedzisko lub stoliczek z palet. Zaopatrzmy się przy tym w odpowiednią folię zabezpieczającą meble w czasie opadów.

Oświetlenie

Kluczem do relaksu jest odpowiedni dobór oświetlenia. Na zewnątrz sprawdzą się lampy solarne, które z powodzeniem możemy kupić w supermarketach budowlanych. Dobrze sprawdzą się także ledowe lampiony czy świeczniki na baterie. Ze względu na bezpieczeństwo warto unikać efektownych i nastrojowych, lecz łatwopalnych świec.

Dekoracje na taras

Stawiajmy na zieleń. Palmy wniosą powiew egzotyki. Możemy także zasadzić pomidory w doniczkach lub zioła – potrafią prezentować się równie efektownie. Zadbajmy o wyjątkowy klimat i podajmy napoje w specjalnych karafkach lub słoikach. To małe szczegóły, które podkręcają nastrój relaksu.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,