Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu?

drzwi zewnętrzne
Firmy takie, jak Pol Skone, Cal czy Inter door – za sprawą wieloletniego doświadczenia w produkcji rozmaitych systemów drzwiowych oraz szerokiej oferty i solidnie wykonanych produktów z wysokiej jakości materiałów – cieszą się naprawdę dużym uznaniem wśród klientów | StockAdobe.com

Wybór drzwi zewnętrznych wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych decyzji. Chodzi w końcu o jeden z kluczowych elementów każdego domu, dlatego powinien on odpowiadać na różne oczekiwania – nie tylko estetyczne. W przypadku drzwi wejściowych bardzo ważne są też względy bezpieczeństwa, izolacja termiczna czy dźwiękoszczelność. W zależności od budynku, zapewnienie komfortu domownikom może wymagać zastosowania innych rozwiązań. Warto zatem je poznać, by ułatwić sobie wybór najlepszych drzwi zewnętrznych.

Materiały i wykończenie – z czego są wykonane drzwi zewnętrzne?

To jedno z podstawowych pytań, na które będziemy musieli odpowiedzieć, wybierając konkretne rozwiązanie. Zwykle w domach stosuje się trzy opcje. Chodzi o drzwi z PCV, drewniane lub metalowe.

Pierwszy rodzaj charakteryzuje się wykorzystaniem polichlorku winylu. Same skrzydło drzwi zrobione jest z tłoczonych płyt (z wzmocnieniami paneli bocznych). W celu zachowania odpowiednich parametrów technicznych dodaje się w ich przypadku elementy aluminiowe bądź z ocynkowanej stali. Uszczelnienie drzwi z PCV wykonuje się za pomocą poliuretanowej pianki. Tymczasem drewniane drzwi zewnętrzne wykonuje się przeważnie z mahoniu lub dębu albo – jeśli chodzi o gatunki iglaste – ze świerków bądź sosen. Ich skrzydło, zrobione z ramy z klejonki, pełni rolę usztywnienia dla całej konstrukcji. Do niej przymocowuje się płyty, jednak przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym. Niekiedy drzwi drewniane oklejane są okleiną bądź fornirem, ale zwykle wybór pada na takie prace wykończeniowe, jak polerowanie, impregnowanie i lakierowanie. Generalnie cieszą się one dużą popularnością, co można zauważyć, patrząc chociażby na stosowane drzwi zewnętrzne w Wołominie czy wykorzystywane w domostwach innych miejscowości, takich jak Kobyłka lub Radzymin. Znowu trzeci rodzaj wejścia najczęściej tworzy się z dwóch arkuszy blachy przytwierdzonej do zimnej ramy. Tu również przestrzeń pomiędzy płytami jest wypełniana materiałem izolacyjnym, natomiast skrzydło – poliuretanową pianką. Natomiast ramę nierzadko okłada się płytami z tworzywa drewnopochodnego. Istnieją również aluminiowe drzwi drewniane, wypełniane też wełną mineralną czy styropianem.

Co decyduje o dobrym wyborze drzwi zewnętrznych?

W zasadzie każde z rozwiązań niesie za sobą różne zalety oraz posiada cechy, które mogą komuś nie do końca przypaść do gustu. Wiele tu zależy zarówno od preferencji domowników, jak i warunków budowlanych. Drzwi z PCV odznaczają się skuteczną izolacją akustyczną oraz termiczną. Stabilniejsze są jednak drzwi drewniane (co ma również przełożenie na ich antywłamaniowość). Również dobrze zatrzymują ciepło, ale same w sobie mogą okazać się bardziej podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto więc w ich przypadku pomyśleć o cyklicznej pielęgnacji za pomocą odpowiednich preparatów ochronnych i konserwujących, a także o umieszczeniu pod zadaszeniem. Znowu najtrwalsze i najsolidniejsze są drzwi metalowe. Wykazują dużą odporność na niesprzyjającą pogodę i uszkodzenia mechaniczne, jak również charakteryzują się wysoką klasą ochrony przed włamaniami. Z drugiej strony – w pewnych sytuacjach minusem okaże się ich niższa termoizolacja (zwłaszcza w przypadku drzwi aluminiowych). Jednak w przypadku różnych domów oraz osób warunki, jakie zapewnia dane rozwiązanie, mogą okazać się w zupełności wystarczające. Pamiętajmy również o innych elementach, mających przełożenie na praktyczne oraz estetyczne aspekty drzwi zewnętrznych: wyborze dodatkowych zabezpieczeń, okuć i klamek, przeszkleń, montażu wizjera czy nawet osobnego przejścia dla zwierząt.

Pewne jest jednak to, że decydując się na nowe drzwi zewnętrzne, powinniśmy zwrócić się do sprawdzonych, renomowanych producentów i dostawców tego typu systemów. Firmy takie, jak Pol Skone, Cal czy Inter door – za sprawą wieloletniego doświadczenia w produkcji rozmaitych systemów drzwiowych oraz szerokiej oferty i solidnie wykonanych produktów z wysokiej jakości materiałów – cieszą się naprawdę dużym uznaniem wśród klientów. Korzystając z rozwiązań takich marek, możemy liczyć na to, że wybrane drzwi zewnętrzne zapewnią bezpieczeństwo i komfort użytkowania, okażą się trwałe przez kolejne lata, a zarazem będą cieszyć oko swoim designem, uzupełniającym atrakcyjny wygląd domu.


OLI

Tags from the story
,