Które rośliny będą idealne do Twojego mieszkania i dlaczego?

kwiaty w mieszkaniu
W mieszkaniach bardzo dobrze sprawdzają się kwiaty w stylu kolonialnym. Najlepiej wybrać gatunki, które charakteryzują się dużymi liśćmi, jednak odmiany drobnolistne, także świetnie się sprawdzą | fot.: StockAdobe.com

Urządzając mieszkanie, warto pamiętać o ustawieniu wewnątrz wybranych roślin doniczkowych. Mają one duże znaczenie dla komfortu mieszkańców, ale i ogólnej estetyki wnętrza. Pięknie podkreślają klimat panujący w mieszkaniu oraz pełnią funkcję dekoracyjną. Jednak nie wszystkie kwiaty spełnią nasze oczekiwania, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zapalonymi ogrodnikami. Warto wiedzieć, na jakie gatunki się zdecydować.

Kwiaty w stylu kolonialnym

W mieszkaniach bardzo dobrze sprawdzają się kwiaty w stylu kolonialnym. Najlepiej wybrać gatunki, które charakteryzują się dużymi liśćmi, jednak odmiany drobnolistne, także świetnie się sprawdzą. Do nowoczesnych wnętrz świetnie pasują np. palmy, kaktusy, draceny czy filodendrony. Aby dobrze się prezentowały, nie można jednak zapomnieć o odpowiednich donicach. Pięknie będą się także prezentowały kwiaty doniczkowe, które posiadają liście w ciekawych barwach m.in. kalatea. Niektóre rośliny nie tylko prezentują się ciekawie i zachwycająco, ale także pięknie pachną, dzięki czemu w mieszkaniu roznosi się wyjątkowy aromat.

Calathea
W mieszkaniach bardzo dobrze sprawdzają się kwiaty w stylu kolonialnym. Na zdjęciu Calathea | fot.: StockAdobe.com

Duże kwiaty doniczkowe

W każdym wnętrzu powinny się znaleźć, zarówno mniejsze roślinki, które można postawić np. na parapecie oraz większe, które przykują wzrok jak np. fikus benjamina. Jest on niezwykle popularny, jego uprawa nie jest zbytnio skomplikowana, a w długim czasie, może on osiągnąć naprawdę spore rozmiary. Ciekawą propozycją jest także fikus liriolistny oraz sprężysty. Mają one bardzo ciekawe liście, o interesujących kształtach i grubej skórze.

Fikus Benjamina
W każdym wnętrzu powinny się znaleźć, zarówno mniejsze roślinki, które można postawić np. na parapecie oraz większe, które przykują wzrok jak np. fikus benjamina | fot.: StockAdobe.com

Ciekawe i mniej popularne kwiaty doniczkowe

Mniej oczywistą rośliną, którą z powodzeniem można uprawiać we wnętrzach jest Bluszcz pospolity. Roślina ta oprócz tego, że prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, ma także funkcję praktyczną. Potrafi oczyścić powietrze, lepiej niż najdroższe filtry. Bluszcz przede wszystkim usuwa ksylen, formaldehyd lub benzynę. Jego utrzymanie w mieszkaniu jest bardzo proste i nie wiąże się z praktycznie żadnymi problemami, wystarczy go tylko regularnie podlewać.

Interesującą propozycją jest Sanserwieria gwinejska. Roślina ta pochodzi z Afryki i charakteryzuje się nie tylko zachwycającym i bardzo intrygującym wyglądem, ale także dostarcza domownikom sporo tlenu. Warto podkreślić, że produkuje ona tlen także nocą, dlatego dobrze jest ustawić go w sypialni. Ponadto Sanserwieria redukuje alergeny znajdujące się w powietrzu. Jej uprawa jest bardzo prosta, dla dobrego rozwoju potrzebuje ona odrobinę wody i standardowe warunki świetlne.

Zamiokulkas
Zamiokulkas źle znosi jedynie zbyt duże ilości wody. Roślina fantastycznie oczyszcza powietrze | fot.: StockAdobe.com

Warto także zwrócić uwagę na Zamiokulkas zamiolistny. Przede wszystkim jest to niezwykle wytrzymała roślina, której praktycznie nie można zniszczyć. Radzi sobie ona bardzo dobrze w każdych warunkach, dlatego śmiało mogą się na nią zdecydować osoby, które nie mają tzw. ręki do kwiatów. Zamiokulkas źle znosi jedynie zbyt duże ilości wody. Roślina fantastycznie oczyszcza powietrze.

Kwiaty to naturalna ozdoba każdego wnętrza. Oprócz tego, że prezentują się one bardzo ciekawie, mają także wiele praktycznych funkcji. Niektóre odmiany filtrują powietrze, redukują szkodliwe związki i produkują tlen.


AKU

Tags from the story
, ,