Lateksowy, kieszeniowy czy termoelastyczny? Wybieramy najlepszy materac

Kobieta śpiąca w szarej pościeli
ajlepsze materace to te, które precyzyjnie dopasowują się do wymagań użytkowników | fot.: stock.adobe.com

Sen to czas, kiedy organizm najlepiej się regeneruje, zbiera siły na kolejne dnie. Dlatego tak ważny jest jego komfort. Zależy on nie tyle od samego łóżka, ale materaca, jakim jest wyłożone. Jakie są rodzaje materacy? Czym się różnią i – przede wszystkim – które są najlepsze? Oto przegląd przez najważniejsze cechy najbardziej popularnych rodzajów materacy.

Jaki materac do łóżka wybrać? Co jest najważniejsze?

Przede wszystkim ważne jest dopasowanie materaca do naszych potrzeb. Aby to zrobić, należy zapoznać się z bogatą rynkową ofertą. Producenci co rusz zaskakują nowymi typami materacy. Tym, co powinno nas interesować w pierwszej kolejności, jest jednak konstrukcja materaca oraz jego twardość. To, jak twardy powinien być nasz materac, zależy od naszej wagi, wieku i kondycji kręgosłupa. Warto zapoznać się ze specyfikacją potrzeb, zanim przystąpimy do zakupu. Inaczej ma się sprawa w przypadku łóżek podwójnych, na których śpią osoby o różnych potrzebach. Można wtedy albo wybrać materac, który po każdej ze stron wykazuje inne cechy twardości, albo mocno elastyczny model, który dopasowuje się do użytkownika. Wraz z sennamaterace.pl poszukamy najlepszych rozwiązań na dobry sen.

Materace kieszeniowe – najważniejsze wady i zalety

Pierwszym z rodzajów, jaki warto zapoznać, jest materac kieszeniowy. Składa się on z kieszonek, które wypełnione są materiałem wypełniającym oraz sprężynami. To alternatywa dla typowych sprężynowych materacy, które bywały niewygodne. Dobry materac kieszeniowy to taki, który ma jak najwięcej kieszonek i sprężyn. Zapewnia to, że nie będą one wyczuwalne nawet po latach użytkowania. Istotny jest ponadto rodzaj wypełnienia. Zaletą tego typu materaca jest fakt, że świetnie dopasowuje się do kształtu ciała leżącego, zapewniając komfort podczas snu. Może nie być to jednak dobry wybór dla osób, które potrzebują twardszego podłoża – materace kieszeniowe są dość miękkie i często zapadają się lekko w miejscach, gdzie akurat spoczywa ciężar.

Co trzeba wiedzieć o materacach lateksowych?

Inaczej jest w przypadku materacy lateksowych. Ich zaletą jest wysoka higieniczność (nie ma przestrzeni między kieszeniami czy sprężynami, gdzie mogą gromadzić się kurz czy roztocza). Są zatem odpowiednie dla alergików – oczywiście poza tymi, którzy uczuleni są akurat na lateks. Mają konstrukcję perforowaną punktowo oraz specjalne wyżłobienia, które zapewniają wentylację. Materac tego typu jest bardzo elastyczny, charakteryzuje go sztywna, zwarta konstrukcja. Jedyną wadą najlepszych materacy lateksowych jest to, żeby ich ceny bywają zawrotne. Poza tym są wygodne i odpowiednie nawet dla osób, które potrzebują twardszych podłoży – każdy znajdzie coś dla siebie.

Materace piankowe i termoelastyczne

Najlepszej jakości materace piankowe wypełnione są tylko i wyłącznie pianką o wybranym stopniu twardości. Nie ma jednak jednego rodzaju pianki, a więc od użytego materiału będzie zależało to, jakie właściwości ostatecznie będzie maił wybrany przez nas materac. Materac piankowy może składać się z grubszej warstwy jednego rodzaju pianki albo też z warstw różnych rodzajów. Do wypełnienia materacy piankowych najczęściej używa się pianek poliuretanowych. Te z kolei mogą być uzupełnione piankami lateksowymi, termoelastycznymi lub wysokoelastycznymi. Pianki termoelastyczne mają tę wyjątkową przewagę nad innymi rodzajami wypełnień, że idealnie dopasowują się do ciała osoby śpiącej i tym samym daje odpowiednie podparcie.

Tego typu produktów warto poszukać na przykład w ofercie tradycyjnych produktów, jakimi są materace hilding ergonomiczne i antyalergiczne rozwiązania wytwarzane od 1939 roku.

Podsumowując można stwierdzić, że obecnie najlepsze materace to te, które precyzyjnie dopasowują się do wymagań użytkowników. A zatem zapewniają odpowiednie podparcie, właściwą twardość i wygodę, które składają się na regeneracyjny sen.


OLI