Loftowe meble i stoliki kawowe – jak urządzić industrialny styl w swoim mieszkaniu?

stolik wystrój loftowy
Salon pod kątem aranżacji uważany jest za najważniejsze, wręcz reprezentatywne pomieszczenie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Styl loftowy i podobny do niego styl industrialny to aktualnie jedne z najbardziej modnych i mile widzianych aranżacji, i to nie tylko w prywatnych wnętrzach. Żeby zrozumieć te style, warto poznać nieco historii ich powstawania, ponieważ wiele wyjaśnia. Skąd wziął się styl industrialny i jakie są jego zasady? Jak urządzić własne mieszkanie, podkreślając jego loftowy charakter?

Jak wygląda i skąd wziął się styl industrialny?

Zarówno styl industrialny, jak i loftowy, pochodzą z połowy XX. wieku ze Stanów Zjednoczonych. Po upadku wielu przedsiębiorstw, w centrach miast pozostały po nich opustoszałe hale, magazyny i fabryki. Z czasem zaczęto ponownie wykorzystywać te budynki, aranżując przestrzeń wewnątrz pod kątem galerii i mieszkań.

Wyobraź sobie przestrzeń wewnątrz wielkiej hali produkcyjnej, którą z pomocą ścianek i dodatków przekształcono w pomieszczenia mieszkalne. Z takim wyobrażeniem łatwiej będzie Ci intuicyjnie dobierać odpowiednie wyposażenie, meble, czy dekoracje do własnego mieszkania w industrialnym stylu.

Czym różni się styl industrialny od loftowego? Często ich nazw używa się zamiennie, jednak różnią się one od siebie drobnymi szczegółami. Podczas gdy przestrzenie industrialne to zwykle te otwarte i surowe w wykończeniu, pomieszczenia loftowe były często dodatkowo zamykane podwieszanymi sufitami czy ściankami. To dodatkowa próba przekształcenia starych fabryk i hal w miejsce przytulne do zamieszkania. W stylu loftowym obecnych jest więcej kolorów i dodatków, a przestrzeń bywa wyraźniej podzielona.

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Salon pod kątem aranżacji uważany jest za najważniejsze, wręcz reprezentatywne pomieszczenie. Jak sprawić, żeby nabrał industrialnego charakteru? Przede wszystkim pamiętaj o przestrzeni. Małe i ciasno urządzone salony trudno jest urządzić w stylu, który bazuje na przestronnych i otwartych pomieszczeniach.

Zwróć uwagę na odpowiedni dobór kolorów. Industrialne salony zwykle są urządzane w stonowanych odcieniach bieli, szarości, czy beżu. Możesz nieco wzbogacić własną gamę kolorów, jednak pamiętaj, by dopasować je do innych, zwykle stonowanych, industrialnych odcieni w pomieszczeniu.

Kolejna ważna kwestia to meble i ich materiały. W stylu industrialnym wybierane materiały powinny być przede wszystkim surowe. Idealnie nadają się takie jak: beton, metal, drewno i szkło. Najczęściej wybierany materiał na meble to drewno, jednak pamiętaj, by nie poprzestawać jedynie na nim. Wybierz metalowy stolik kawowy loft, a w pomieszczeniu powieś lampę z drucianym kloszem, żeby podkreślić charakter aranżacji.

Jeśli chcesz, możesz wprowadzić do swojego salonu nieco przytulnych dodatków. Dobrym wyborem będzie dywan z krótkim włosiem i długie zasłony w dobranym do niego kolorze. Jeśli wybierzesz ciemne odcienie, aranżacja stanie się chłodna i industrialna. Pojedyncze ciepłe dodatki natomiast nadadzą jej loftowego charakteru.

Dodatki, które wprowadzą loftowy charakter do mieszkania

Loftowy i industrialny styl możesz wprowadzić do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom łatwo urządzisz w ten sposób nawet łazienkę! Jakie dodatki wybierać? Przede wszystkim surowe, świetnie prezentujące się na takich elementach jak oświetlenie.

Metalowy klosz lampy albo odsłonięta dekoracyjna żarówka może świetnie się prezentować zarówno w przedpokoju, jak i kuchni, czy sypialni. Świetnym i stylowym dodatkiem są również metalowe meble, w tym wieszaki, szafki, czy stoliki dostępne na stronie meblezmetalu.pl.

Przy aranżacji mieszkania, styl pomieszczeń podkreślisz przez odpowiednie dekoracje. W stylach loftowym i industrialnym szczególnie warte uwagi i charakterystyczne są dodatki retro. Kinkiety z metalowymi zdobieniami, stare plakaty albo nawet maszyna do szycia postawiona w widocznym miejscu salonu – wszystko te elementy mogą stać się stylowym i ciekawym akcentem industrialnych wnętrz.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,