Modna przestrzeń w 2020 roku

elegancka łazienka z dużym lustrem
Połączenie warstw dekoracyjnej z funkcjonalną w łazience w postaci gustownego lustra (lub luster) to jeden z najciekawszych trendów w tej przestrzeni | fot.: stock.adobe.com

Aktualne wnętrzarskie trendy stawiają na podkreślenie indywidualnego stylu właściciela. Zamiast podążać za jedynym słusznym modelem wystroju, możemy ujawnić swoje ulubione motywy. Kolory, struktury, kształty oraz materiały łączymy i mieszamy wedle gustu. Możemy zaszaleć i zapomnieć już o nudnych, monochromatycznych przestrzeniach. Pamiętajmy jednak, że i w tej dowolności obowiązują pewne zasady, a nawet trendy przewodnie. Co zatem wybrać dla siebie?

Powrót do natury

W 2020 roku trendy jest natura – dużo roślin doniczkowych, surowe drewno i elementy wykonane z rattanu czy wikliny. Warto też zadbać o dużą ilość światła poprzez białe i zwiewne zasłony. Do tego naturalna, ziemista paleta kolorów – od beżów i brązów, po głębokie odcienie zieleni, na brzoskwiniowych odcieniach kończąc. Bardzo modny staje się też kolor terracotta, szczególnie w połączeniu z subtelnymi, złotymi lub czarnymi dodatkami. Prawdziwym hitem zaczynają być wertykalne ogrody i mech na ścianie. Pomieszczenia często dekoruje się też ceramiką, często w połączeniu z suszoną trawą pampasową. Nadal modne są makramy, kwietniki makramowe i koszyki z wikliny. 

Powrót do przeszłości

Modę na ekologię (zwłaszcza zero waste) widać także w wystrojach wnętrz. Coraz powszechne staje się wykorzystywanie starych mebli i dodatków. I to zarówno w niezmienionej postaci, jak i po wcześniejszym odrestaurowaniu. Odchodzimy od futurystycznych przestrzeni i kształtów. Przesyceni modą na minimalizm, w 2020 roku powoli zaczyna wracać delikatny przepych widoczny w dodatkach, wzorach i kształtach. Jeśli chodzi o meble to można inspirować się stylem z połowy XX wieku. W szafach i komodach widać akcenty wzięte żywcem z przysłowiowego PRL-u. Poza tym, w cenie jest przytulność. Królują wygodne kanapy i fotele, często w oryginalnych kolorach. Do łask wracają również wzorzyste, miękkie dywany. Dodatkowo, ciągle aktualne są także dodatki w stylu art deco.

Modne wnętrza

W salonach i sypialniach można postawić na koce i poduszki wykonane z lnu i bawełny, najlepiej o ciekawej strukturze czy geometrycznych wzorach. Odważne, wzorzyste tapety również jak najbardziej wchodzą w grę. W 2020 roku warto sprawić, by wnętrze łazienki i kuchni było spójne z resztą pomieszczeń. W łazienkach szczególnie modne są okrągłe lustra i umywalki nablatowe. Na powrót trendy staje się marmur, tym razem w połączeniu z naturalnym drewnem. W przypadku kuchni dalej górują otwarte pomieszczenia. Urządzone w spójnym stylu powinny być zarówno funkcjonalne jak i wygodne. Trendy są wyraziste kolory, puste blaty i owalne wyspy. Kuchnia nie powinna odcinać się podłogą lub kolorem ścian.

Słowo o lustrach

Ciekawym trendem pojawiającym się w wystroju wnętrz jest traktowanie lustra zarówno jako elementu funkcjonalnego, jak i ozdobnego oraz stawianie go w centrum łazienki. Zależnie od tego, czy nasza przestrzeń jest nowoczesna i minimalistyczna, czy możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, wybierzmy albo lustra klejone albo takie w oryginalnych ramach. Pierwsze są praktyczne i nienarzucające się, drugie – stanowią element ozdobny i przykuwający uwagę.

Szalenie modne są podwójne lustra, umieszczone nad podwójnymi umywalkami. Takie zwierciadła powinny być zawieszone symetrycznie względem umywalek. Należy zachować pomiędzy nimi odstęp, optymalnie około 5-10 cm. Pamiętajmy jednak, że im większe lustra, tym większy powinien być odstęp. Przy tak efektownym rozwiązaniu ważne są detale.

Jeśli mamy dwie umywalki w łazience możemy także umieścić nad nimi jedno duże lustro, na przykład o fantazyjnym kształcie.

W przypadku pojedynczej umywalki (jeśli mamy miejsce) zainwestujmy w jedno, duże lustro, najlepiej w oryginalnej ramie. Wówczas lustro stanie się dodatkiem organizującym całą przestrzeń. Jeśli jednak decydujemy się na tego typu ozdobę, zadbajmy o właściwe proporcje tak, żeby lustro naturalnie wtapiało się w przestrzeń, miało odpowiednie proporcje i nie burzyło harmonii pomieszczenia.

Odległość lustra od umywalki w zasadzie może być dowolna. Warto jednak pamiętać, że w celu uniknięcia zachlapania lustra odległość powinna wynosić nie mniej niż 20 centymetrów. Lustro powinno być zawieszone tak, aby móc się w nim komfortowo przejrzeć. Jeśli domownicy różnią się znacząco od siebie wzrostem możemy zainwestować w duże lustro. Taki zabieg świetnie sprzyja optycznemu powiększeniu łazienki. Z drugiej strony nasze lustro nie powinno być niższe niż 30 cm. Pamiętajmy także o właściwym oświetleniu lustra, zwłaszcza jeśli w łazience nie ma naturalnego światła.

Połączenie warstw dekoracyjnej z funkcjonalną w łazience w postaci gustownego lustra (lub luster) to jeden z najciekawszych trendów w tej przestrzeni.

Jak zaaranżować wnętrza w 2020 roku?

Podsumowując, w 2020 roku wnętrza powinny być ciepłe i funkcjonalne. Modny stał się powrót do natury i przeszłości, co wcale nie oznacza, że jest nudno i nijako. Dowolność w aranżacji przestrzeni jest tak ogromna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Delikatne, ziemiste kolory można przełamać ciekawym wzorem albo bardziej wyrazistym akcentem. Dodajmy do tego przyjazne, jasne światło i duże lustra aby uzyskać efekt przestronności i świeżości. W tak zaaranżowanej przestrzeni aż chce się mieszkać.


OLI