Możliwości inteligentnego domu. Czym może sterować automatyka budynkową?

Inteligentny dom
W zależności od potrzeb i rodzaju sytemu, jaki wybraliśmy, można go rozbudowywać o kolejne elementy, które pozwalają zarządzać domem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie pozwalają nie tylko na stworzenie domów energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska. Nowoczesne domy, to inteligentne domy, które dostosowują się do domowników. Dzięki specjalnemu systemowi automatyki budynkowej można dostosować elektroniczne moduły tak, aby działały zgodnie z naszymi potrzebami i rytmem naszego dnia. Jakie możliwości daje nam inteligentny dom i czym można sterować za pomocą automatyki budynkowej?

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to określenie często stosowane na systemy zarządzania domem budynkiem niemieszkalnym (np. centrum handlowym), w którym do sterowania poszczególnymi modułami wykorzystywane są zaawansowane technologie. System taki opiera się głównie o czujniki ruchu oraz odpowiednio dobranych komponentów, którymi można sterować za pomocą panelu ściennego lub specjalnych aplikacji mobilnych, które można zainstalować na tablecie lub telefonie komórkowym (smartfonie), dzięki czemu można nimi zarządzać w pełni zdalnie. W zależności od potrzeb i rodzaju sytemu, jaki wybraliśmy, można go rozbudowywać o kolejne elementy, które pozwalają zarządzać domem, ale często również i całą posesją np. bramą garażową. Więcej informacji na temat tego, czym dokładnie jest inteligentny dom można znaleźć na stronie http://www.zamel.pl/produkty/exta-life-inteligentny-dom.

Warto przy tym pamiętać o tym, że inteligentne domy nie tylko zwiększają komfort przebywania w budynku. Pozwalają także na optymalizację kosztów eksploatacji domu, szczególnie ogrzewania, ale i zużycia energii elektrycznej. Jeżeli zdecydujemy się na wbudowanie modułu alarmu, zwiększymy także swoje bezpieczeństwo. Oprócz tego inteligentne systemy zarządzania domem w połączeniu z nowoczesnymi technologiami budownictwa i instalacji grzewczych, pozwalają na to, by nasze domy były bardziej przyjazne dla środowiska.

Czym może sterować inteligentny dom?

Dobrze zaplanowany inteligentny dom pozwala na zarządzanie szeregiem instalacji elektrycznych odpowiedzialnych za sterowanie poszczególnymi podzespołami. Do najczęściej stosowanych modułów w systemach inteligentnych domów zaliczyć należy przede wszystkim te, które pozwalają na sterowanie oświetleniem (np. ściemnianie światła, włączanie go, zmiana koloru itp.), wentylacją, klimatyzacją czy ogrzewaniem. Coraz częściej wykorzystuje się również czujniki ruchu, które łączone są z systemem alarmowym i monitoringiem, co pozwala na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa domu.

Czujniki ruchu stosowane są również do sterowania światłem szczególnie w nocy w ciągach komunikacyjnych. W bardziej rozbudowanych systemach można zdecydować się na zarządzanie systemem opuszczania rolet, włączaniem zraszaczy na trawniku, a także otwierania bram garażowych czy wjazdowych na posesję. Można też do takiego systemu podłączyć sprzęt nagłaśniający w całym domu, sprzęt określany jako kino domowe czy też np. telewizory i odtwarzacze wideo i inne inteligentne urządzenia domowe. Zobacz również Czym różni się system automatyki budynkowej od BMS – systemu zarządzania budynkiem?


Materiał partnera zewnętrznego