Otwórz się na innowacje. Sprawdź, co potrafi nowoczesne okno

nowoczesne okna
Powierzchnia szklana stanowi nawet 90% każdego okna. Nic więc dziwnego, że jest to element często udoskonalany przez inżynierów | fot.: materiał partnera

Okna, których jedynym zadaniem jest wpuszczać światło do naszych domów… odchodzą do lamusa. Teraz to produkt na miarę XXI wieku, wielofunkcyjny, multizadaniowy, a do tego… będący integralną częścią wymarzonej aranżacji wnętrza oraz fasady budynku. Nie dziwi więc fakt, że producenci stolarki uzupełniają je o technologiczne nowinki, pracują nad wdrażaniem kolejnych innowacji i wynoszą rolę okien na zupełnie nowy poziom. Nie każdy ma bowiem świadomość, że wysokiej jakości szyba może z powodzeniem zastąpić́ lub wesprzeć dodatkowe źródła ciepła, niezawodne ramy i okucia ochronią domowników przed włamaniem, a elementy konstrukcyjne pozwolą na efektywną wymianę powietrza bez… otwierania skrzydła! Sprawdź, ile z tych pionierskich, okiennych rozwiązań znasz i w które warto zainwestować podczas budowy domu lub jego remontu.

Szklane domy 100 lat później

Powierzchnia szklana stanowi nawet 90% każdego okna. Nic więc dziwnego, że jest to element często udoskonalany przez inżynierów – zwłaszcza, że wielogabarytowe konstrukcje mogą pochwalić się mianem niegasnącego trendu architektonicznego i to na nich w dużej mierze oparte są projekty nowoczesnych domów. – Nasza oferta obejmuje niezwykle szeroki wachlarz innowacyjnych szyb, które dbają o komfort świetlny, cieplny i termiczny, czy bezpieczeństwo domowników – mówi Jarosław Prywałko, ekspert marki OknoPlus. – To rozwiązania, które aktywnie pozyskują energię, wpuszczają do wnętrza znacznie więcej promieni słonecznych, tłumią odgłosy miejskiej dżungli, a do tego… mogą z łatwością zamienić się w szkło do zadań specjalnych, o możliwościach, które jeszcze kilka lat temu wydawały nam się wyjęte ze scenariusza filmu science-fiction – dodaje ekspert.

Jakie innowacje przygotował producent stolarki okiennej OknoPlus?

Szczególnie ciekawe jest, tzw. szkło aktywne, które może posiadać́ dodatkowe funkcje grzewcze lub zmieniać swoją transparentność. Jak to możliwe?

Szyby EGLAS są sterowane elektrycznie i przekształcają ten prąd w ciepło. Tak wyposażone okna wspierają tradycyjne ogrzewanie, zwiększając komfort termiczny mieszkańców, a do tego redukują zjawisko parowania szyb, które, pozbawione kontroli, może prowadzić do nadmiernego gromadzenia wilgoci.

Swoistym „rozwiązaniem jutra” są także szyby PRIVA-LITE, czyli szkło o zmiennej przezierności. Wystarczy jedno naciśnięcie guzika, by szklana tafla zmieniła nasze wnętrze w dyskretną przestrzeń́. Zarządzanie transparentnością jest możliwe dzięki specjalnej, ciekłokrystalicznej folii PDLC zamontowanej między dwiema taflami szkła białego. Produkty PRIVA-LITE znajdą swoje zastosowanie nie tylko w przestrzeni biurowej, hotelowej lub w domowych salonach wystawionych na sąsiedzką ekspozycję, ale też w… łazience. W ten sposób możemy wstawić tam naprawdę̨ duże okna, bez konieczności inwestycji w rolety.

Nowoczesna stolarka okienna na straży bezpieczeństwa

Czy wiesz, że włamywacze, chcąc dostać się do wnętrza domu, niezwykle rzadko decydują się na wybicie szyby? O wiele częściej po prostu podważają i wypychają okienne skrzydło. Jakie nowoczesne zabezpieczenia skutecznie utrudnią intruzom sforsowanie naszych okien?

Okucia do zadań specjalnych

To właśnie ten element najczęściej ulega zniszczeniu podczas włamań. Okna, zwłaszcza te na parterze, warto więc wyposażyć w modele zaawansowane technologicznie, np. okucia ActivPilot, które zamiast tradycyjnych rolek zabezpieczających posiadają innowacyjne, ośmiokątne grzybki, mocno trzymające skrzydła w zaczepach ościeżnicy. Wysunięcie okna staje się przez to niemożliwe, a to znacznie utrudnia i opóźnia próbę sforsowania domu.

Szyby

Delikatny i kruchy jak szkło? Nic bardziej mylnego! Nowoczesne szyby to prawdziwi siłacze w swojej klasie i to dosłownie! – Na straży naszego dobytku i spokojnego snu staną zaawansowane szyby antywłamaniowe – rekomenduje Jarosław Prywałko, ekspert marki OknoPlus. – Do dyspozycji mamy szkło hartowane ESG, które bez wątpienia trudniej jest sforsować niż wariant tradycyjny, a jeśli dojdzie do uszkodzenia, tafla rozpada się na kawałki o zaokrąglonych brzegach, co minimalizuje ryzyko zranienia. To ważna cecha, gdy bierzemy pod uwagę fakt, że szybie zagraża nie tylko złodziej, ale również rzucona przed przypadek zabawka. Nieco wyżej mamy innowacyjne szkło laminowane VSG, gdzie tafle łączone są ze sobą za pomocą specjalnej folii. Efekt? Zwiększona wytrzymałość na uderzenia mechaniczne i duże prawdopodobieństwo zniechęcenia potencjalnego intruza – dodaje.

Pomocna dłoń technologii

Chyba każdy zna alarmy w postaci czujników ruchu, które (częściej niż włamywacz) uruchamiał w nocy nasz kot albo domownik skradający się do kuchni w poszukiwaniu nocnej przekąski. To już przeszłość. O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem będą kontaktrony. Te niewielkie czujki otwarcia lub wyważenia okna są połączone z systemem alarmowym i informują nas o niebezpieczeństwie już na etapie samej próby włamania. A to dopiero początek. Okna niezwykle łatwo włączyć w całą sieć „smart home” oraz połączyć z systemem kamer i od razu śpi się jakoś spokojniej, prawda?

W sferze online

Zaawansowane technologicznie okna to także produkt, który wpływa na szybkość montażu i późniejszej konserwacji. Stworzona przez Winkhaus pomysłowa aplikacja Serwis Okien wykorzystuje wizualizację w formie AR (rozszerzona rzeczywistość) i w ten sposób pomaga sprzedawcom stolarki, montażystom oraz serwisantom okien. Używając aplikacji profesjonaliści korzystają z określonych schematów działania – identyfikują okucie, jego elementy konstrukcyjne, a następnie określają konieczne czynności serwisowe. Nowa funkcja zawiera także instrukcje regulacji i konserwację okien z okuciem activPilot Select, czyli okuciem okiennym z ukrytym zawiasem. Aplikacja będzie pomocna, gdy zdecydujemy się na regulację na własna rękę. Program krok po kroku przeprowadzi nas przez proces wykonawczy i gotowe! 

Kto by 20 lat temu pomyślał, że będziemy nosić komputer w kieszeni? A jednak teraz każdy z nas posiada smartfon. Jak widać, innowacje technologiczne nie są zarezerwowane jedynie dla sektora rozrywki. Od dobrych paru lat zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania i pionierskie materiały rośnie w branży budowlanej, szczególnie jeśli chodzi o stolarkę okienną, która ma ogromny wpływ na energooszczędność budynków.

***

Chcesz dowiedzieć się w jakie okienne nowości znajdą zastosowanie w Twoim domu? Umów się na indywidualną konsultację z ekspertem OknoPlus.

Materiał partnera

Tags from the story
,