Soczewki kolorowe – rodzaje, zalety, bezpieczeństwo

soczewki kolorowe optiland
Jednorazowe szkła kontaktowe to najczęstszy wybór, jeżeli chcemy dopracować swój wygląd na jakąś specjalną okazję | fot.: materiał partnera

Imprezy okolicznościowe, bale, sesje zdjęciowe lub nagrania do filmu często wymagają wyjątkowej stylizacji. Jeżeli chcemy zrobić na kimś wrażenie, to ważny jest każdy szczegół – nie tylko dobrze dopasowane ubrania, fryzura i makijaż. W takich sytuacjach wiele osób sięga także po soczewki kolorowe. Są jak kropka nad i dla naszej aranżacji – mogą pogłębić kolor naszych oczu, rozświetlić je lub całkowicie zmienić. Sprawdźmy, jakie są zalety soczewek kolorowych, kto je może nosić i czy to bezpieczny wybór.

Rodzaje soczewek kolorowych

Soczewki kolorowe pozwalają spełnić swoich marzeń o wyjątkowym wyglądzie. Mogą je nosić osoby zdrowe, jak i borykające się z różnymi wadami wzroku. Ze względu na wpływ szkła kontaktowego na ostrość widzenia, możemy wyróżnić dwa rodzaje soczewek kolorowych:

  • soczewki kolorowe korekcyjne – muszą mieć takie same parametry, jak przepisane przez lekarza okulary korekcyjne,
  • soczewki kolorowe zerówki – przeznaczone dla zdrowych oczu, przy ich wyborze kierujemy się jedynie własnym gustem i potrzebami. 

Każdy z tych typów soczewek może się różnić pod względem długości użytkowania, wyróżniamy:

  • soczewki kolorowe jednodniowe (jednorazowe),
  • soczewki kolorowe miesięczne,
  • soczewki kolorowe kwartalne.

Soczewki jednorazowe są bardzo wygodne w użytkowaniu, nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów (płynów, pojemniczków do przechowywania). Po prostu zakładamy je w ciągu dnia, a przed pójściem spać musimy je zdjąć z oka i wyrzucić.

Jeżeli chcemy na dłużej zmienić wygląd swoich oczu, to warto wybrać soczewki kolorowe miesięczne lub nawet kwartalne. Wszystkie soczewki kolorowe wykonane są z miękkiego materiału, który dobrze przylega do powierzchni oka – początkowo są one wyczuwalne, ale z czasem przestajemy zwracać na nie uwagę.

Zalety soczewek kolorowych

Jednorazowe szkła kontaktowe to najczęstszy wybór, jeżeli chcemy dopracować swój wygląd na jakąś specjalną okazję. Po tego typu soczewki kolorowe zwykle sięgają modelki i modele podczas sesji zdjęciowych, a także aktorzy filmowi i teatralni. Wygląd oka ma duży wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Jasna obwódka wokół źrenicy oraz głęboki kolor tęczówki efektownie powiększają oczy, a także sprawiają, że twarz wygląda jaśniej i młodziej. Z kolei soczewki kolorowe w barwach niewystępujących w naturze wyglądają zaskakująco – w zależności od modelu mogą wyglądać zabawnie lub mrocznie. 

W salonie optycznym Optiland znajdziemy szeroki wybór soczewek kolorowych korekcyjnych i zerówek, dzięki którym będziemy mogli poeksperymentować ze swoim wyglądem. Do wyboru mamy szkła pogłębiające naszą naturalną barwę oka, ale możemy też zdecydować się na jakikolwiek inny kolor (np. niebieski, zielony, brązowy, czarny, biały, czerwony, pomarańczowy, żółty). W ofercie sklepu znajdziemy też soczewki kolorowe we wzory (m.in. kocie oko, Batman, gwiazdka, smocze oko).

Jak bezpiecznie korzystać z soczewek kolorowych?

Wiele osób niemających doświadczenia w noszeniu szkieł kontaktowych zastanawia się, czy soczewki kolorowe są bezpieczne. Jeżeli przestrzegamy zasad higieny oraz nosimy je nie dłużej niż na to pozwala określony rodzaj soczewki (np. nie można dwukrotnie używać soczewek jednorazowych!) to możemy być pewni, że nam nie zaszkodzą. Soczewki kolorowe różnią się od transparentnych jedynie zawartością kolorowego pigmentu dodanego w procesie powstawania szkła kontaktowego. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach higieny – takich jak mycie rąk przed zakładaniem i zdejmowaniem szkieł, dzięki temu ograniczymy ryzyko infekcji lub podrażnienia oka.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story