Źródła naturalnych probiotyków

źródła naturalnych probiotyków w diecie
Probiotyki w naturalny sposób występują w naszej codziennej diecie. Ze względu na ich powszechną obecność w różnego rodzaju produktach mlecznych i roślinnych przyjmowanie probiotyków nie wymaga większego wysiłku | fot.: materiał partnera

Probiotyki są mikroorganizmami mającymi wyjątkowo korzystny wpływ na organizm. Często występują w postaci wyrobów farmaceutycznych proponowanych do wspierania antybiotykoterapii. Jednakże poza szczepami bakterii modyfikowanymi genetycznie istnieją również te występujące naturalnie. Gdzie ich szukać?

Źródła naturalnych probiotyków

Bakterie od niepamiętnych czasów mają swoje miejsce w naturze. Z biegiem lat odkryto, że istnieją wśród nich takie, które mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Właśnie te dobre bakterie, nazywane probiotykami, wspierają właściwe funkcjonowanie organizmu, a w szczególności układu pokarmowego. 

Probiotyki występują najczęściej w postaci bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium, a także drożdżaków (Saccharomyces boulardii). Źródłem bakterii probiotycznych są produkty mleczne, takie jak: kefiry, maślanki, jogurty naturalne, zsiadłe mleko, mleko acidofilne (czyli mleko pasteryzowane poddane fermentacji kwasowej przez bakterie Lactobacillus acidophilus) oraz sery (które nie zostały poddane pasteryzacji). 

Żywe kultury bakterii można również odnaleźć w różnego rodzaju kiszonkach i zakwasach. Poprzez proces kiszenia obniżony zostaje poziom cukrów prostych w przetworach. Powoduje to zwiększenie ilości kwasu mlekowego, co prowadzi do namnażania się bakterii probiotycznych. Warto szczególnie sięgać nie tylko po kiszoną kapustę czy ogórki, ale też cytryny, buraki lub koreańskie kimchi (danie składające się z kiszonych i sfermentowanych warzyw). Na uwagę zasługują poza tym produkty sojowe. Wysoką zawartością dobrych bakterii wyróżniają się: tofu, mleko oraz sos sojowy, a także tempeh i japońskie miso (gęsta pasta ze sfermentowanej soi).

Probiotyki w napojach

W celu zwiększenia dawki przyjmowanych probiotyków poleca się sięgać po napoje typu Rejuvelac i Kombucha, jak również po naturalny kwas chlebowy, który od pokoleń jest używany w polskiej kuchni. Rejuvelac to napój ze sfermentowanych kiełków zbóż. Pozyskuje się go najczęściej z pszenicy, żyta i jęczmienia czy innych zbóż. Kombucha natomiast jest to, najprościej rzecz ujmując, sfermentowana herbata. Uzyskuje się ją głównie z posłodzonej czarnej lub zielonej herbaty, do której następnie dodaje się galaretowatą masę zawierającą kolonię bakterii drożdży (grzybek herbaciany, inaczej zwany kombuchą). W wyniku połączenia kombuchy z cukrem i herbatą powstaje kwas glukuronowy, który odgrywa istotną rolę w procesie detoksykacji. 

Warto także spożywać tradycyjny kwas chlebowy, który poza tym, że świetnie gasi pragnienie, to jest bogaty w bakterie probiotyczne powstałe w wyniku połączenia kwasu mlekowego i drożdży. Często jest on wykorzystywany w diecie odchudzającej, ponieważ wspomaga trawienie i przemianę materii, a ponadto ma właściwości oczyszczające. 

Probiotyki w naturalny sposób występują w naszej codziennej diecie. Ze względu na ich powszechną obecność w różnego rodzaju produktach mlecznych i roślinnych przyjmowanie probiotyków nie wymaga większego wysiłku. Odpowiednie artykuły spożywcze, takie jak gotowe kiszonki, można nabyć w sklepie, ale da się je też wytworzyć samodzielnie we własnym domu. W ten sposób zaopatrzymy się w przetwory nie tylko smaczne, ale i bogate w probiotyki. 

Materiał partnera

Tags from the story
,