Najlepsze sejfy na broń – wybór wcale nie jest taki trudny

broń
Szafy na broń S1 spełniają wymagania określone w normie PN-EN 1143-1, która jednak przewiduje też wyższe poziomy ochrony | fot.: materiał partnera

Sejfy na broń często dość znacznie się między sobą różnią i wizualnie, i jeśli chodzi o ich opis techniczny. Tak naprawdę przy wyborze odpowiedniego zwrócić należy uwagę jedynie na cztery podstawowe kwestie.

Wymagania wstępne

Niezbędne minimum to sejf klasy S1. Szafy na broń S1 spełniają wymagania określone w normie PN-EN 1143-1, która jednak przewiduje też wyższe poziomy ochrony. Jeśli z różnych powodów musisz lepiej zabezpieczyć swoją broń i sejf klasy S1 nie wystarcza, możesz sprawdzić klasę 0 lub 1. Nie kupuj też sejfów nieznanych firm – marka producenta wprawdzie sama w sobie ochrony nie zapewnia, ale nie ma łatwiejszego sposobu na zgrubne określenie jakości szafy na broń, niż weryfikacja producenta. Jedną z najbardziej znanych firm w tej branży jest hartmann-tresore.pl.

Kryteria wyboru szafy na broń S1 lub wyższe

  • Wielkość. Sejf lub szafa muszą zapewniać odpowiednią przestrzeń do przechowywania takiej broni, jaką dysponujesz. Oczywiście zawsze możesz kupić większy model, ale to będzie wymagało większego budżetu, a jeśli nie planujesz rozbudowywać swojej kolekcji, to nie da to żadnych większych korzyści, chyba że w sejfie dodatkowo przechowasz na przykład cenne przedmioty lub dokumenty – poszukaj wtedy odpowiedniego modelu.
  • Sprawdź normy dla każdej klasy. Choć w wielu przypadkach sejfy klasy S1 będą wystarczające, to niewiele więcej trzeba zapłacić za bezpieczniejszą klasę I lub II. Droższa będzie przeszklona witryna, która jednak będzie znakomitym rozwiązaniem, jeśli chcesz chronić, a jednocześnie wyeksponować kolekcję. Ważne, żebyś poznał wszystkie klasy sejfów, a nie opierał się wyłącznie na prostych poradach.
  • Odporność na czynniki zewnętrzne. Zasadniczo powinieneś ustawić sejf do broni w takim miejscu, gdzie nie będzie narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, ale jeśli chcesz mieć dodatkową pewność, możesz poszukać modeli przeznaczonych do stosowania w warunkach szczególnych – ogniotrwałych, wzmocnionych lub odpornych na podwyższoną wilgoć.
  • Rodzaj zamknięcia. Odciski palców, zabezpieczenia mechaniczne, kluczem kody i karty – rodzajów zamknięcia jest wiele, ale każdy ma swoje ograniczenia. Wybierając sejf do broni, trzeba się zastanowić nad tym, jaki rodzaj zamknięcia będzie optymalny, bo nie zawsze nowoczesne rozwiązania są korzystniejsze od klasycznych.

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach możesz być zobowiązany przepisami prawa albo na przykład warunkami ubezpieczenia do tego, by stosować sejfy na broń o konkretnych parametrach. Zawsze można je przekroczyć w górę, ale w dół – nawet jeśli nie miałoby to praktycznego znaczenia – już nie. Dlatego nawet najlepsze sejfy klasy S1 czasem nie wystarczą.

Na co nie warto zwracać uwagi?

Estetyka, choć czasem będzie ważna, nie może być traktowana z większą uwagą niż kwestie praktyczne. Także cena nie może być kluczowym kryterium  – porównuje się ją jedynie w przypadku sejfów o podobnej klasie ochrony i zbliżonej użyteczności, ale i wtedy nie zawsze im taniej, tym lepiej. Niekoniecznie najlepszym wyborem będzie też posłuchanie głosu innych – pamiętaj, że sejfy na broń dobiera się indywidualnie i do broni, i do miejsca, w którym mają być ustawione.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,