Najpowszechniejsze fakty i mity związane z ceramiką

ceramika talerz
Bolesławiecka ceramika cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie | fot.: materiał partnera

Wyroby ceramiczne cieszą się obecnie dużą popularnością. Zachwycają kształtami, kolorami oraz funkcjonalnością. Szczególnym zaufaniem klientów cieszy się ceramika bolesławiecka, która stała się wręcz symbolem wyrobów ceramicznym w Polsce. Oto najciekawsze informacje związane z tą tematyką.

Ceramika Bolesławiecka, czyli bogactwo tradycji

Bolesławiecka ceramika cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W naszym kraju stała się ona wręcz kultowym symbolem ceramiki. Nic dziwnego, ceramika z Bolesławca cechuje się bogactwem kształtów, kolorów, uniwersalnością zastosowania oraz faktem, iż wszelkie wyroby ceramiczne tej marki są rękodziełem. Nadaj im to szlachetności i wyjątkowego stylu. Co ciekawe ceramika Bolesławiec jest także niezwykle estetyczna i zaspokaja gust nawet najbardziej wymagających miłośników tak szlachetnych wyrobów. 

Fakty i mity związane z ceramiką

Fakt 1

Ceramika towarzyszy ludziom już od tysięcy lat. W dawnych czasach z ceramiki wykonywane były misy i talerze, które aktualnie uznawane są za najpowszechniejsze znaleziska dla archeologów. Dzięki ceramice dziś możemy dowiedzieć się nieco więcej o dawnych czasach, kiedy to poszczególne techniki wykonywania mogły powiedzieć nieco więcej o społeczności zamieszkującej poszczególne obszary. Ciekawostką okazuje się fakt, iż w latach 60. ubiegłego wieku w miejscowości Biskupin (znanej dziś ze względu na bogatą historię), znaleziono aż 3,5 tony wyrobów ceramicznych. Co ciekawe, w miejscu ówczesnej osady każdego roku odbywa się festyn poświęcony temu wydarzeniu, w  trakcie którego można pozyskać i przekazać wiedzę związaną z bogactwem materiałów ceramicznych. Ceramika artystyczna Bolesławiec z pewnością czerpie wiele z tych opowiadań. 

Fakt 2

 Nazwa „ceramika” pochodzi od greckich słów i oznacza glinę oraz ziemię. Warto jednak zaznaczyć, że w procesie produkcyjnym Bolesławiec porcelana raz produkty innych producentów wykonywane są także z innych materiałów, takich jak skaleń, kwarc, kaolinit, oraz wiele innych w zależności od preferencji danego producenta oraz zaufania do danych surowców. Po stworzeniu odpowiedniej formy naczynia poddaje się je procesom suszenia, wypalania, a następnie powlekania szkliwem. 

Fakt 3

Wyroby ceramiczne wykorzystuje się także w medycynie (np. do produkcji protez i koron zębowych). Dodatkowo za pomocą płytek ceramicznych wykańczamy obecnie także nasze kuchnie i łazienki. Często ceramika wykorzystywana jest także do pokrycia domu, czy dachu. Warto zaznaczyć, że wyroby ceramiczne można dostrzec także w hutnictwie. 

Mit 1

Jednym z najpowszechniejszych mitów związanych z wyrobami z ceramiki jest to, iż nie można ich myć w zmywarce. Wyroby ceramiczne, takie jak ceramika bolesławiecka odporne są nie tylko na wysoką temperaturę, ale także na zarysowania, czy środki czyszczące stosowane w zmywarkach. Skorzystanie ze zmywarki w żaden sposób nie odbija się negatywnie na wyglądzie naszej zastawy. 

Mit 2

Kolejnym mitem bez wątpienia jest to, iż ceramika, w tym bolesławiecka ceramika są obecnie niemodne i bardziej wskazane jest zastosowanie nieco prostszych form. To absurdalny mit. Aktualnie ceramika Bolesławiecka uważana jest za jeden z najbardziej taktownych i zarazem gustownych pomysłów na prezent np. z okazji dnia ślubu. Dodatkowo szczególną uwagę zwrócić należy także na wzrost popularności stylu klasycznego oraz rustykalnego, który nawiązuje do minionej epoki oraz gustownych, kolorowych elementów na zastawie. Ceramika z Bolesławca nigdy nie wychodzi z mody. To ponadczasowe rękodzieło, które zawsze kojarzyć się będzie się z klasą i elegancją. 

Ceramika ze szkłem, czyli jak dodać przyjęciu nutę elegancji

Wśród nowoczesnych wariantów łączących ceramikę z klasycznymi formami wymienić można ceramikę ze szkłem. Mowa oczywiście o niczym innym niż ceramika Bolesławiec. Sklep Andyceramika ma w swojej ofercie wiele ciekawych wariantów, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. W celu odszukania oferty sklepu wystarczy wpisać frazę „Bolesławiec ceramika sklep” lub „Bolesławiec porcelana na” z dopiskiem, iż ma być ona ze szkłem. Warto pamiętać, że każdego roku w połowie sierpnia w mieście Bolesławiec, święto ceramiki zachwyca okolicznych mieszkańców i stało się wręcz niejako tradycją. Ceramiką ze szkłem to połączenie materiałów ceramicznych w wielu odcieniach i wzorach z klasyczną, prostą formą szkła. Najczęściej ceramika ze szkłem to lampki do wina, szklanki do piwa, czy wazony. Rozwiązanie to zasługuje na szczególną uwagę. 

Materiał partnera

Tags from the story