Ogrzewanie elektryczne czy gazowe? Poznaj zalety i wady obu tych rozwiązań

ogrzewanie gazowe czy elektryczne
Zarówno ogrzewanie gazowe jak i elektryczne ma swoje plusy oraz minusy. Wybór jest indywidualną decyzją każdego użytkownika | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Zbliżający się okres grzewczy wiele osób skłania do rozważań, jaki sposób dostarczania ciepła do domu wybrać. Poniżej przedstawiamy porównanie dwóch  najpopularniejszych wariantów – ogrzewania gazowego i elektrycznego.

Ciepło płynące prosto z gniazdka

Ogrzewanie elektryczne jest bardzo wygodne i praktyczne. Nie wymaga pracochłonnych przygotowań ani kosztownych instalacji, takich jak budowa kotłowni, komina czy doprowadzanie rur. Wystarczy wewnętrzna instalacja elektryczna. Ciepło rozprowadzane jest po całej powierzchni za pomocą grzejników, których działanie można w łatwy sposób regulować. Każdy kaloryfer działa samodzielnie, w związku z czym możliwe jest ustawienie innej temperatury w każdym pomieszczeniu.

Ogrzewanie elektryczne jest również bezpieczne – nie ma tu mowy o nieszczelności instalacji czy innych czynnikach, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia. Jedynym ryzykiem mogą być przerwy w dostawie prądu, spowodowane zerwaniem linii elektrycznej, np. w czasie silnej wichury. Usterki są jednak zazwyczaj szybko naprawiane, tak by nie narażać użytkowników na straty.

Jedynym znaczącym minusem ogrzewania elektrycznego są dość wysokie koszty. Prąd w Polsce nie należy do najtańszych, w związku z czym decydując się na grzejniki elektryczne, musimy liczyć się z opłatami wyższymi niż w przypadku gazu.

A może ogrzewanie gazowe?

Aby ogrzewać dom gazem, wcześniej należy poczynić liczne przygotowania, takie jak przyłącze gazu, wykonanie instalacji zewnętrznej oraz wewnętrznej i zakup kotła gazowego. Generuje to dość duży koszt, który jednak rekompensują późniejsze, niższe opłaty za zużywaną energię.

Korzystanie z ogrzewania gazowego jest nieco mniej komfortowe niż w przypadku  opisywanego wcześniej ogrzewania elektrycznego. Wszystkie parametry, takie jak wysokość oczekiwanej temperatury ustawia się na piecu, toteż nie jest możliwe regulowanie jej bezpośrednio na kaloryferze, w każdym z pomieszczeń.

Decydując się na ogrzewanie za pomocą gazu, należy bezwzględnie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, takich jak coroczne kontrole kotła oraz szczelności instalacji. W przeciwnym razie ulatniający się dwutlenek węgla może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla wszystkich domowników.

Niewątpliwie największą zaletą ogrzewania gazowego jest jego niski koszt. Ten argument z pewnością będzie miał duże znaczenie dla osób, którym zależy na poczynieniu realnych oszczędności.

Wybieraj mądrze

Zarówno ogrzewanie gazowe jak i elektryczne ma swoje plusy oraz minusy. Wybór jest indywidualną decyzją każdego użytkownika. Bez względu jednak na to, jaka ona będzie, warto pamiętać, by wybierać sprawdzonego sprzedawcę energii, który zapewni nam zadowalające warunki i atrakcyjną cenę. Zarówno gaz jak i prąd w korzystnej cenie można znaleźć w ofercie firmy Po Prostu Energia.


Materiał partnera zewnętrznego