Remont łazienki – wszystko, co warto wiedzieć o doborze i montażu baterii prysznicowej

Wysokość umiejscowienia poszczególnych elementów baterii prysznicowej zawsze powinna być uzależniona od wzrostu domowników | fot.: materiał partnera

Wyremontowanie łazienki to nie lada wyzwanie. Żeby pomieszczenie pięknie się prezentowało, należy zadbać o wiele szczegółów. Jednym z nich jest prawidłowy dobór i montaż baterii prysznicowej. Na jaki model warto się zdecydować i jak go odpowiednio zamontować?

Podstawowa klasyfikacja baterii prysznicowych

Kabina prysznicowa to coraz popularniejszy widok w polskich łazienkach. Sprawdza się szczególnie dobrze w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Zajmuje bowiem zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Dla wygodnego korzystania z niej znaczenie ma nie tylko brodzik czy skrzydła, ale także rodzaj baterii prysznicowej. Nie wiesz, jaki model będzie odpowiedni? Każda bateria prysznicowa marki Rea to praktyczne rozwiązanie, które zachwyca funkcjonalnością i atrakcyjnym designem.

Niezależnie od marki przy wyborze baterii prysznicowej należy zwrócić uwagę na sposób jej montażu. Na rynku dostępne są:

  • baterie natynkowe lub naścienne – przymocowuje się je do rur doprowadzonych do ściany, dzięki czemu ich montaż jest szybki i prosty. Ponadto modele te łatwiej się serwisuje i wymienia. Na ich popularność wpływ ma także niższa cena. Jednak zdaniem części użytkowników w porównaniu ze swoimi podtynkowymi konkurentami gorzej się prezentują,
  •  baterie podtynkowe – mechanizm baterii podtynkowej jest ukryty w ścianie. Z zewnątrz widoczne są jedynie: wylewka, dźwignia oraz deszczownica. Dlatego montaż tego rozwiązania należy przeprowadzić jeszcze przed etapem układania płytek.
prysznic w łazience
Niezależnie od marki przy wyborze baterii prysznicowej należy zwrócić uwagę na sposób jej montażu | fot.: materiał partnera

Bateria prysznicowa a sposób montażu – co wybrać?

To, na jaką baterię prysznicową, zdecyduje się użytkownik, tak naprawdę zależy od jego indywidualnych potrzeb i preferencji. W nowoczesnych aranżacjach łazienkowych dominują baterie prysznicowe podtynkowe. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Widoczne na zewnątrz elementy zajmują bowiem niewiele przestrzeni. Są więc odpowiednie nawet w przypadku wąskich pryszniców.

Żeby jednak bateria prysznicowa natynkowa przez długi czas spełniała swoje zadanie, jej montaż należy zlecić profesjonalistom. Tylko fachowo i prawidłowo wykonana instalacja zapewni bezawaryjne użytkowanie. Baterie natynkowe (naścienne) są natomiast łatwiejsze w montażu. Ich instalację z powodzeniem można przeprowadzić na własną rękę.

Montaż baterii prysznicowej – ważna wysokość

Niezależnie od rodzaju montowanej baterii prysznicowej istotnym elementem jest ustalenie wysokości położenia poszczególnych elementów zestawu. Przyjmuje się, że mechanizm regulacji temperatury powinien znajdować się na wysokości 110-130 cm od brodzika. Głowicę prysznica natomiast standardowo montuje się na wysokości 180 cm.

Warto jednak pamiętać, że są to tylko orientacyjne wartości. Wysokość umiejscowienia poszczególnych elementów baterii prysznicowej zawsze powinna być uzależniona od wzrostu domowników. Tylko montaż uwzględniający potrzeby i preferencje mieszkańców można bowiem uznać za prawidłowy.


Materiał partnera zewnętrznego