Różne, sprawdzone rozwiązania na walkę z komarami oraz innymi insektami

dziecięca stopa za moskitierą
Ćmy i komary nie przedostaną się przez gęstą siatkę, a my będziemy mogli spokojnie spędzić wieczór | fot.: stock.adobe.com

Chyba nikt nie lubi komarów. Te irytujące, brzęczące i gryzące owady uprzykrzają życie niemal każdego z nas podczas wakacji. To samo tyczy się wielu innych insektów i pajęczaków, takich jak muchy, osy, szerszenie, kleszcze, mole, karaluchy, meszki, ćmy itd. Można byłoby tak wymienić w nieskończoność. Jednak zamiast narzekać, pomyślmy, co trzeba zrobić, by się ich pozbyć.

Jak chronić się przed owadami w domu?

Załóż moskitiery!

To chyba najbardziej oczywisty sposób na to, by uniemożliwić owadom wlecenie do naszego domu. Szczególnie pomaga w odpędzeniu się od much i os, które lgną do pożywienia znajdującego się np. w kuchni. Ponadto, gdy założymy w oknach moskitiery,  wieczorem możemy mieć włączone światło w pokoju i jednocześnie otwarte okna. Ćmy i komary nie przedostaną się przez gęstą siatkę, a my będziemy mogli spokojnie spędzić wieczór!

Chowaj produkty spożywcze!

Trzymanie jedzenia na blacie kuchennym jest istnym „zaproszeniem” dla owadów. Do pozostawionego na wierzchu pożywienia lgną przede wszystkim karaluchy, muchy i osy. Do produktów sypkich, takich jak mąka, lecą z kolei mole. Obecność tych stworzeń może wpłynąć na szybkie zepsucie się pożywienia. Dlatego zawsze chowajcie jedzenie do szczelnych opakowań i szafek lub lodówek!

Rozwieś lepy!

Świetnym sposobem na pozbycie się nieproszonych gości są lepy na owady. Wspomniany produkt jest pokryty warstwą kleju, który zwabia insekty, ze względu na swój słodki zapach. Owad, który usiądzie na lepie, już się od niego nie oderwie! Jest to sposób skuteczny i bezpieczny dla domowników, ponieważ lepy na muchy z reguły nie zawierają żadnych środków owadobójczych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ludzkie zdrowie.

Jak chronić się przed owadami na zewnątrz?

Spryskaj się!

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które odstraszają swym zapachem insekty. Wiele sprejów tego typu można również nanosić na odzież i ciało. Preparaty z reguły nie powodują podrażnień skóry, lecz mogą doprowadzić do zaczerwienia spojówek i podrażnienia błon śluzowych. Ponadto niektóre składniki są w stanie wywołać reakcję alergiczną. Dlatego zawsze korzystajmy z nich odpowiedzialnie!

Noś długi rękaw!

Tak, tak, wiemy… Kto będzie to robił w środku lata? Jeśli jednak idziemy do zacienionego lasu na grzyby, warto się w ten sposób zabezpieczyć. Często jest to jedyna skuteczna zapora przed kleszczami, które przenoszą boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Najrozsądniejsze będzie założenie długich spodni i bluzy z długim rękawem. Jeśli jednak nie chcemy tego robić, przynajmniej spryskajmy się sprejem!

Obserwujcie swoje ciała!

Jeśli wrócicie z wyprawy do lasu, parku lub na łąkę, sprawdźcie, czy nie zabraliście ze sobą jakiegoś „pasażera na gapę”. W tym celu rozbierzcie się i obejrzyjcie swoje ciało, kawałek po kawałku. Jeśli możecie, poproście rodzica, współmałżonka lub partnera, by sprawdził te miejsca, których sami nie widzicie. Może się okazać, że natraficie w ten sposób na kleszcza lub na innego uciążliwego pasożyta!

Porady, które może zastosować każdy

Jak pokazują powyższe porady, dotyczą one każdego z nas. Ich wcielenie w życie nie jest trudne, a oszczędzi nam wielu nieprzyjemności. Dlatego pamiętajmy o nich, w szczególności podczas letniego sezonu!

PMA

Tags from the story
, ,