Stylowo i funkcjonalnie – profesjonalne projekty wystroju wnętrz

Aranżacja salonu i jadalni
Kompleksowa, fachowa pomoc w tworzeniu wizji przyszłej aranżacji domu lub mieszkania potrafi pod wieloma względami okazać się korzystna i niezbędna. | fott.: Fotolia

Pięknie urządzony dom – co to tak naprawdę oznacza? Często oczami wyobraźni widzimy znakomicie przemyślaną i zrealizowaną aranżację, wykorzystującą ciekawe materiały, gustownie dobrane kolory i atrakcyjne elementy dekoracyjne. Ale przecież nasze przytulne gniazdko powinno być także przestrzenią funkcjonalną, w imię komfortu spełniającą wiele kryteriów użytkowych. Zrealizowanie tych celów zwykle bywa znacznie mniej proste, niż by się z początku wydawało. Jednak w tym względzie skutecznie pomoże nam biuro zawodowo zajmujące się projektowaniem wnętrz.

Dlaczego warto postawić na fachowy projekt aranżacji wnętrza?

Bywa tak, że gdy zabieramy się do planowania wystroju wnętrza, myślimy o ogólnym rozmieszczeniu podstawowych mebli i sprzętów, upatrzonych kolorach ścian czy dodatkach w konkretnym stylu dekoracyjnym. Innym razem znajdujemy w katalogach branżowych przykładowe aranżacje salonów, kuchni, sypialni czy pokoików dziecięcych i… trafiają one w nasze upodobania do tego stopnia, że postanawiamy identycznie urządzić konkretne, prywatne pomieszczenia. Nierzadko jednak wspaniałe, ekscytujące początki zderzają się z twardą rzeczywistością licznych, kluczowych kwestii. Kwestii, których nie braliśmy pod uwagę, o jakich nie za wiele wiemy, natomiast mają istotne przełożenie nie tylko na wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim komfort poruszania się w danej przestrzeni i korzystania z niej. Z drugiej strony, nawet precyzyjna wizualizacja aranżacji wnętrz, zaczerpnięta z katalogu branżowego, z różnych względów użytkowych potrafi okazać się chybiona w przypadku konkretnego domu lub mieszkania.

Jednak tego typu sytuacje nie przesądzają o konieczności rezygnacji z osobistych, aranżacyjnych marzeń. Po prostu zaplanowanie wnętrza dostosowanego do indywidualnych oczekiwań (praktycznych i estetycznych) może wymagać fachowej pomocy. Dlatego warto zwrócić się do firm takich jak Lux Interiors, które specjalizują się w profesjonalnym projektowaniu aranżacji wnętrz – również obiektów typu hotele, biura czy restauracje. We współpracy z doświadczonymi ekspertami w tej dziedzinie możemy zetknąć się z wiedzą oraz rozwiązaniami, jakich wcześniej nie znaliśmy i nie braliśmy pod uwagę. A które w połączeniu z doświadczeniem projektantów i architektów mogą odegrać istotną rolę w urzeczywistnieniu naszych potrzeb czy wizji zainspirowanych katalogowymi prezentacjami.

Praca z biurem projektowym – co trzeba wziąć pod uwagę?

Kompleksowa, fachowa pomoc w tworzeniu wizji przyszłej aranżacji domu lub mieszkania potrafi pod wieloma względami okazać się korzystna i niezbędna. Ale do takiej współpracy również trzeba się przygotować. Przede wszystkim powinniśmy jak najdokładniej wyliczyć i zdefiniować kluczowe dla nas potrzeby i oczekiwania względem planowanej przestrzeni. A także dostarczyć istotne informacje, jak np. to, ilu jest domowników lub jakie ewentualne zmiany w układzie pomieszczeń (za sprawą ścian działowych) przewidujemy. Istotną kwestią będzie również określenie na wstępie budżetu, jaki mamy zamiar przeznaczyć na ten cel, co pozwoli w jego ramach dobrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Ważne okażą się też decyzje dotyczące zakresu działań przy danym projekcie aranżacji. Współpraca z ekspertami często jest wieloetapowa i uwzględnia różne czynności realizacyjne, co odzwierciedla cennik projektowania wnętrz. Może to być np. projekt funkcjonalny, koncepcyjny, wykonawczy bądź kompleksowy. Z jego charakterem będą wiązały się konkretne rozwiązania: m.in. czarno-białe rysunki 2D i rzuty ilustrujące proponowany układ pomieszczeń, mebli i sprzętów, sugestie dotyczące wyboru materiałów – chociażby w przypadku okładzin ściennych i podłogowych – czy też prezentacje 3D bądź autorski nadzór nad wykonawcami remontowymi i wykończeniowymi. Miejmy na uwadze, że opracowywanie projektu wnętrza zakłada również podjęcie decyzji w wielu istotnych kwestiach, jak hydraulika czy elektryka. W tym celu nierzadko okazują się potrzebne dodatkowe konsultacje z architektem.

Ile to natomiast kosztuje? Wszystko to właśnie zależy od zakresu prac nad projektem. Ogólnie rzecz biorąc, koszt takich usług potrafi wynosić między 50 a 150 złotych netto za jeden metr kwadratowy – przy czym należy pamiętać, że może nieco wzrosnąć w konkretnych przypadkach, np. trudniejszych pomieszczeń użytkowych, jak kuchnia. Warto więc odpowiednio przygotować się do całego procesu, który dzięki wsparciu profesjonalistów zagwarantuje mieszkanie w przestrzeni wizualnie i funkcjonalnie dopasowanej do naszych wymagań, potrzeb i oczekiwań.


OLI