Wybieramy pamięć RAM i dyski twarde do komputera stacjonarnego. Na co zwrócić uwagę?

dyski twarde
Dysk twardy to jeden z podzespołów komputera, który jest konieczny do jego uruchomienia i pracy | fot.: stock.adobe.com

Aby komputer stacjonarny działał wydajniej, nie zacinał się i obsługiwał wszystkie najnowsze gry oraz programy, powinien posiadać właściwą ilość pamięci RAM, a także właściwy dysk twardy. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru. 

Czym jest pamięć RAM i za co odpowiada?

Pamięć RAM to tzw. pamięć tymczasowa. Działa ona z bardzo dużą prędkością. W momencie uruchamiania komputera, system operacyjny zostaje załadowany z dysku twardego właśnie do pamięci RAM. Podobnie dzieje się z innym oprogramowaniem, które zostaje w miedzy czasie uruchomione. 

Dobieranie pamięci RAM do komputera?

Wybierając pamięć RAM do komputera należy zwrócić uwagę na kilka znaczących kwestii. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na skrót DDR, który określa technologiczne zastosowanie kości RAM. 

To jaka kość RAM najlepiej się sprawdzi jest przede wszystkim zależne od płyty głównej. Pamięć musi być z nią kompatybilna. W instrukcji dotyczącej płyty dostępne są informacje dotyczące pamięci RAM przez nią obsługiwanych. 

Kupując pamięć RAM należy także zwrócić uwagę na taktowanie. Na rynku dostępne są także specjalne pamięci RAM dla graczy. Zwykle charakteryzują się wyższym taktowaniem i efektywniejszą pracą oraz wyższą wydajnością. Możliwości jest naprawdę wiele. 

Zakup dysku twardego, na co zwrócić uwagę 

Dysk twardy to jeden z podzespołów komputera, który jest konieczny do jego uruchomienia i pracy. Jest to bardzo ważny element. Wybierając nowy dysk należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim znaczenie ma interfejs, czyli złącze za pomocą którego dysk jest podłączony do komputera. Jeszcze kilka lat temu interfejs był wyposażony w charakterystyczne igiełki, obecnie w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, stosuje się dedykowane dyski SCSI. 

Kolejną kwestią jest prędkość dysku. Obecnie najszybsze są dyski SSD, które górują nad dyskami HDD. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na awaryjność, czyli podatność na uszkodzenia, które blokują dostęp do danych. Warto dokładnie zapoznać się z modelami, które aktualnie są dostępne w sprzedaży. 

Dyski twarde powinny być także objęte gwarancją. Możliwość bezpłatnej wymiany na nowy egzemplarz to bardzo ważna kwestia. W zależności od producenta okres odpowiedzialności za wody może wynosić od 12 do 24 miesięcy. 

Kupując nowy dysk nie bez znaczenia jest cena. Użytkownik może nabyć nośniki HDD lub SSD, w różnych cenach. Wpływ na wysokość ceny ma także pojemność dysku. Poszczególne dyski mogą mieć także całkowicie indywidualne parametry. W zależności od siebie z pewnością każdy znajdzie idealny produkt dla siebie. 

Wybierając pamięć RAM, a także dysk twardy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oba te podzespoły bezpośrednio wpływają na prędkość działania komputera i płynność, dlatego powinny być dobrze do siebie dobrane. Nie warto oszczędzać na tych elementach. W sklepach z elektronikom dostępne są produkty pochodzące z jednej firmy i dobrze ze sobą zgrane. 

AKU

Tags from the story
, ,