Tani i lekki materac? Zobacz, jak go wybrać

Materac piankowy
Materac piankowy charakteryzuje się brakiem konstrukcji sprężynowej – w 100% składa się z pianki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sen ma decydujący wpływ na proces regeneracji organizmu, dlatego warto zadbać o jego jakość. Liczba przespanych godzin oczywiście ma znaczenie, ale dużo ważniejsze jest wygodne łóżko, a co za tym idzie – materac. Jak go wybrać, aby był komfortowy, a jednocześnie przystępny cenowo? Podpowiadamy.

Zastanawiasz się, jaki rodzaj materaca wybrać? Trudno udzielić konkretnej odpowiedzi, ponieważ każdy ma swoje potrzeby i oczekiwania. Powszechnie jednak uważa się, że najbardziej uniwersalny jest materac piankowy – dość wygodny, a przy tym stosunkowo tani.

Zalety materaca piankowego

Materac piankowy charakteryzuje się brakiem konstrukcji sprężynowej – w 100% składa się z pianki. Najczęściej podstawę stanowi pianka T25 lub pianka HR, zaś dodatkiem może być pianka lateksowa, pianka Visco Memory lub warstwa kokosowa.

Wśród najważniejszych zalet materaca piankowego wymienić można m.in. wagę. Jest on znacznie lżejszy niż materac sprężynowy czy bonellowy, dzięki czemu:

  • jest łatwy w transporcie, np. gdy przewozisz go ze sklepu do domu,
  • można go zwinąć w rulon, np. gdy stosujesz go jako nakładkę na kanapę i chowasz go do szafy w ciągu dnia,
  • jest wygodniejszy w przenoszeniu, np. robisz przemeblowanie sypialni i chcesz przenieść go w inne miejsce

Kolejny atut materaca tego typu to możliwość umieszczenia go nie tylko na tradycyjnych stelażach, ale również na innych, dostępnych na rynku, wersjach: podnoszonych elektrycznie lub manualnie oraz na stelażach przeciwodleżynowych.

Jak dobrać materac?

Materac piankowy materacowi piankowemu nierówny… Aby zapewnić sobie komfortowy sen, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

  • Waga osób śpiących

Waga użytkowników jest ważna w kontekście doboru twardości materaca. Osoby o wadze 50-60 kg powinny zdecydować się na model z jedną stroną miękką lub średnio miękką. Osoby o wadze do 100 kg powinny wybrać materac o średniej twardości, zaś ważące ponad 100 kg – model z wkładem kokosowym.

Wybór odpowiedniej twardości ma duże znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na komfort snu, ale przede wszystkim na zużycie materaca. Niedostosowanie twardości do wagi sprawi, że materac szybciej się odkształci.

  • Rodzaj pianki

Do produkcji materaca wykorzystywane są różnego rodzaju tworzywa. Jeżeli cena stanowi istotne kryterium wyboru, warto wziąć pod uwagę modele wykonane z pianki poliuretanowej T25. Jeśli ważny jest też komfort i wydłużony okres użytkowania, dobrym rozwiązaniem może okazać się materac piankowy z warstwą lateksu.

Materac piankowy – odpowiedni dla pary?

Waga dwóch dorosłych osób sprawi, że materac piankowy ulegnie wygnieceniu (wypracowaniu) szybciej niż np. materac kieszeniowy. Jeżeli więc zależy Ci przede wszystkim na dłuższym okresie użytkowania, zdecyduj się na:

  • dwa pojedyncze materace piankowe
  • jeden materac ze sprężynami typu pocket.

Jeśli natomiast głównym wyznacznikiem jest cena, materac piankowy dla dwojga będzie faktycznie najtańszym rozwiązaniem.

Materac piankowy – dla kogo najlepszy?

Materac piankowy świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci, głównie niemowląt – wówczas nie ulegnie szybkiemu odkształceniu. Ponadto materac piankowy może być stosowany w łóżkach piętrowych, gdzie wysokość materaca jest ograniczona wysokością barierki. Dodatkowo, jeśli szukasz materaca tylko dla jednej osoby, ten rodzaj będzie dobrym wyborem. Zdecyduj się na niego również, gdy interesuje Cię przystępna cena zakupu.


Materiał partnera zewnętrznego