Krótki przegląd narzędzi, które warto mieć na działce

działka
W kilku zdaniach omówimy sprzęt, bez którego pielęgnacja krzewów, walka z chwastami i gracowanie grządek będzie prawdziwą drogą przez mękę | fot.: materiał partnera

Poniżej znajdziecie narzędziowy niezbędnik początkującego działkowca. W kilku zdaniach omówimy sprzęt, bez którego pielęgnacja krzewów, walka z chwastami i gracowanie grządek będzie prawdziwą drogą przez mękę.

Narzędzia jakie przydadzą się na działce

Łopata

Zacznijmy od klasyki – sprzęt przyda Ci się, gdy zechcesz wykopać dół pod krzewy i drzewa lub przekopać rabatki. Dobra łopata przede wszystkim jest solidnie zbudowana, nie wygina się pod czas pracy. Wchodząca w ziemię krawędź musi być ostra – dzięki temu łatwiej poradzi sobie na przykład z korzeniami. Istotnym parametrem jest też waga.

Siekiera

To narzędzie posłuży Ci do wycinki drzewek owocowych, rozbiórki rozlatującego się ogrodzenia lub starej altanki albo do pocięcia drewna na wieczorne ognisko. Zadbaj, by ostrze było wykonane ze stali wysokiego gatunku oraz by zostało pokryte antykorozyjną farbą. Warto też rzucić okiem na trzonek. Współczesne siekiery najczęściej mają styliska wykonane z materiałów syntetycznych. To praktyczne rozwiązanie – są wytrzymałe i odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Porządne siekiery znajdziesz na combat.pl.

bushcraft siekiera
To narzędzie posłuży Ci do wycinki drzewek owocowych, rozbiórki rozlatującego się ogrodzenia lub starej altanki albo do pocięcia drewna na wieczorne ognisko | fot.: materiał partnera

Sekator

Sekator posłuży Ci przy rozmaitych zabiegach pielęgnacyjnych – utniesz nimi gałęzie, skrócisz je, przytniesz żywopłot. Do „prac na wysokości” przyda Ci się narzędzie o długich rączkach, a jeśli chcesz podciąć krzewy, sięgnij raczej po sekator niewielki i poręczny.

Taczka

W Twoim ogrodzie nie może zabraknąć taczki. Dzięki niej przewieziesz worki z ziemią, nawóz, skoszoną trawę albo sadzonki. Gdy przyjdzie jesień, pomoże Ci uprzątnąć liście i ucięte gałęzie. Pomieści zebrane owoce i warzywa. Do wyboru mam zasadniczo dwa modele: tradycyjny, pchany oraz nieco chyba wygodniejszy ciągniony, kształtem przypominający kosz.

Grabie

Oto kolejny obowiązkowy punkt działkowego programu. Grabie pomogą Ci uporać się z jesiennymi liśćmi, skoszoną trawą, niewyrównanymi rabatkami i grządkami. Na rynku znajdziesz kilka typów tego narzędzia – jeśli zamierzasz pozbyć się liści, sięgnij po grabie z miękkimi i cienkimi zębami. Jeśli myślisz o wyrównywaniu ziemi, wybierz te o mocnych i krótkich zębach.

Motyka

Jeszcze jedna oczywista oczywistość. Motyka pozwoli Ci przekopać te miejsca, w które nie dotrze łopata. Ponadto chwycisz za nią, gdy skwarne lato zmusi Cię do spulchnienia ziemi. Kupując narzędzie, wybierz model, który z jednej strony ma ostrze, z drugiej zaś zęby – będzie odrobinę praktyczniejszy.

Nożyce do żywopłotu

Elektryczne nożyce to przede wszystkim wygoda. Jeśli masz długi żywopłot, znacznie ułatwią Ci pracę. „Walka wręcz” z takim przeciwnikiem to droga przez mękę. Dzięki elektryczne narzędziu zaoszczędzisz i czas i pot.

Kosiarka

Została nam jeszcze oczywista oczywistość – kosiarka. Tu nie trzeba dużo pisać. Wybierając ten sprzęt zwróćcie uwagę na szerokość koszenia, zasięg kabla oraz regulację wysokości.

I tu kończymy ten przegląd. Mam nadzieję, że okaże się pomocny. A jeśli szukacie ogrodowych narzędzi, a zwłaszcza siekier, zajrzyjcie na combat.pl.

Materiał partnera