Lasy w słoikach, kokedamy, obrazy z mchu oraz inne, wyjątkowe dekoracje roślinne – jak je wykonać?

mech na ścianie w lofcie
Mech odporny jest na zmienne warunki atmosferyczne i przez cały rok zachowuje kolor soczystej zieleni | fot.: stock.adobe.com

Zieleń w domu i w miejscu pracy nabiera w obecnych czasach zupełnie nowego znaczenia. Dawniej kwiaty i roślinne dekoracje służyły głównie jako element wystroju. Dziś ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza i pomoc w relaksie. Zieleń redukuje stres i pochłania smog oraz toksyny. Elementy przyrody wprowadzone w ciekawej, nietuzinkowej formie do wnętrz naszych domów i biur, potrafią odmienić ich charakter i zapewnić zdrowie domownikom. Koszt zakupu tych wspaniałych, naturalnych ozdób jest niemały. Możemy jednak sami stworzyć roślinne kompozycje.

Proste wykonanie lasu w słoiku

Do wykonania efektownego lasu w słoiku potrzebujemy szklanego, przezroczystego naczynia. Zarówno słój, jak i inne szklane pojemniki kupimy w sklepach z dekoracjami lub w markecie budowlanym. W zależności od tego, jaki las chcemy sobie wyhodować, dobieramy słoik o odpowiedniej wielkości i pojemności. Najlepsze są specjalne słoje z pokrywką w formie korka. Następnie wybieramy warstwy podłoża. Układamy je w taki sposób, by na dnie znajdowały się drobne kamyczki, keramzyt lub żwirek. Na warstwie izolacyjnej, przez którą przepływa woda, kładziemy węgiel aktywny, gdyż zapobiega on zawilgoceniu korzeni i przegniciu roślin. Na koniec sypiemy ziemię, np. uniwersalne podłoże kwiatowe. Najlepsze gatunki roślin do lasu w słoiku to takie, które lubią wilgoć. Idealnie pasuje mech, skrzydłokwiat, paproć, różne odmiany bluszczu, fikus. Nasz las będzie pięknie i oryginalnie wyglądał, gdy ułożymy kawałki kory znalezionej w prawdziwym lesie, szyszki, drobne gałązki, ozdobne kamyki lub muszelki.

las w słoiku
Nasz las będzie pięknie i oryginalnie wyglądał, gdy ułożymy kawałki kory znalezionej w prawdziwym lesie, szyszki, drobne gałązki, ozdobne kamyki lub muszelki | fot.: stock.adobe.com

Mech na ścianie w formie oryginalnego obrazu

Najnowszy trend w dekoracji wnętrz mieszkalnych i biurowych polega na wprowadzaniu ciekawych elementów roślinnych. Obrazy z mchu cieszą się dużym zainteresowaniem. Mech odporny jest na zmienne warunki atmosferyczne i przez cały rok zachowuje kolor soczystej zieleni. Jeśli wykonamy odpowiednią konstrukcję z wykorzystaniem ramy do obrazów i siatki hodowlanej, sami stworzymy kompozycję z mchu, gotową do zawieszenia na ścianie. Zaletą obrazów z mchu jest łatwe pielęgnowanie. Mchu nie trzeba podlewać, wystarczy spryskać wodą powierzchnię obrazu. Oczywiście mchu do takiego dzieła nie pozyskujemy z lasu. Specjalna odmiana – mech chrobotek, idealnie nadaje się samodzielnego wykonania oryginalnego obrazu.

Zielone ściany i oddychające mury, czyli nowe aranżacje roślinne

Coraz częściej w kawiarniach i w restauracjach pojawiają się tzw. zielone ściany. To rozmaite formy przestrzenne wypełnione doniczkami kwiatowymi. Pomagają w relaksie, oczyszczają powietrze, a specjalne gatunki kwiatów usuwają smog i toksyny. Warto stworzyć zieloną ścianę we własnym domu. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli nie mamy zdolności manualnych, kupimy gotowe stojaki, na których ustawimy doniczki. Specjalne konstrukcje naścienne z systemem nawadniania nabędziemy w sklepach internetowych lub ogrodniczych.

zielona ściana kwiaty rośliny
Warto stworzyć zieloną ścianę we własnym domu | fot.: stock.adobe.com

Wiszący kwiat-kokedama lubiąca słońce

Wspaniałym sposobem na uzyskanie pięknej, roślinnej dekoracji, jest stworzenie kokedamy. To nic innego, jak ozdobna donica podwieszona pod sufitem, przy karniszu koło okna lub w innym miejscu, np. przy schodach. Kokedama wykorzystuje rośliny światłolubne, które nie mają rozbudowanego systemu korzeni. Specjalne podłoże owijamy mchem, a pośrodku tak uformowanej kuli sadzimy roślinę. Całość przyczepiamy do ozdobnego sznurka, linki lub wstążki.

kokedama wisząca aranżacja
Kokedama wykorzystuje rośliny światłolubne, które nie mają rozbudowanego systemu korzeni | fot.: stock.adobe.com

Samodzielne stworzenie zielonej, roślinnej kompozycji ozdobnej jest świetnym sposobem na relaks. Istnieją gotowe zestawy DIY do wykonania lasu w słoiku lub kokedamy. Jeśli lubimy majsterkować, łatwo stworzymy obraz z mchu lub zieloną ścianę. W ten sposób zyskamy naturalnych sprzymierzeńców w walce o czyste powietrze oraz piękne, nietuzinkowe dekoracje wnętrz.

MKT

Tags from the story
, , , ,