Zieleń w domu i w miejscu pracy nabiera w obecnych czasach zupełnie nowego znaczenia. Dawniej kwiaty i roślinne dekoracje służyły głównie jako element wystroju. Dziś ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza i pomoc w relaksie. Zieleń redukuje stres i pochłania smog oraz toksyny. Elementy przyrody wprowadzone w ciekawej, nietuzinkowej formie do wnętrz naszych domów i biur, potrafią odmienić ich charakter i zapewnić zdrowie domownikom. Koszt zakupu tych wspaniałych, naturalnych ozdób jest niemały. Możemy jednak sami stworzyć roślinne kompozycje.
Proste wykonanie lasu w słoiku
Do wykonania efektownego lasu w słoiku potrzebujemy szklanego, przezroczystego naczynia. Zarówno słój, jak i inne szklane pojemniki kupimy w sklepach z dekoracjami lub w markecie budowlanym. W zależności od tego, jaki las chcemy sobie wyhodować, dobieramy słoik o odpowiedniej wielkości i pojemności. Najlepsze są specjalne słoje z pokrywką w formie korka. Następnie wybieramy warstwy podłoża. Układamy je w taki sposób, by na dnie znajdowały się drobne kamyczki, keramzyt lub żwirek. Na warstwie izolacyjnej, przez którą przepływa woda, kładziemy węgiel aktywny, gdyż zapobiega on zawilgoceniu korzeni i przegniciu roślin. Na koniec sypiemy ziemię, np. uniwersalne podłoże kwiatowe. Najlepsze gatunki roślin do lasu w słoiku to takie, które lubią wilgoć. Idealnie pasuje mech, skrzydłokwiat, paproć, różne odmiany bluszczu, fikus. Nasz las będzie pięknie i oryginalnie wyglądał, gdy ułożymy kawałki kory znalezionej w prawdziwym lesie, szyszki, drobne gałązki, ozdobne kamyki lub muszelki.
Mech na ścianie w formie oryginalnego obrazu
Najnowszy trend w dekoracji wnętrz mieszkalnych i biurowych polega na wprowadzaniu ciekawych elementów roślinnych. Obrazy z mchu cieszą się dużym zainteresowaniem. Mech odporny jest na zmienne warunki atmosferyczne i przez cały rok zachowuje kolor soczystej zieleni. Jeśli wykonamy odpowiednią konstrukcję z wykorzystaniem ramy do obrazów i siatki hodowlanej, sami stworzymy kompozycję z mchu, gotową do zawieszenia na ścianie. Zaletą obrazów z mchu jest łatwe pielęgnowanie. Mchu nie trzeba podlewać, wystarczy spryskać wodą powierzchnię obrazu. Oczywiście mchu do takiego dzieła nie pozyskujemy z lasu. Specjalna odmiana – mech chrobotek, idealnie nadaje się samodzielnego wykonania oryginalnego obrazu.
Zielone ściany i oddychające mury, czyli nowe aranżacje roślinne
Coraz częściej w kawiarniach i w restauracjach pojawiają się tzw. zielone ściany. To rozmaite formy przestrzenne wypełnione doniczkami kwiatowymi. Pomagają w relaksie, oczyszczają powietrze, a specjalne gatunki kwiatów usuwają smog i toksyny. Warto stworzyć zieloną ścianę we własnym domu. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli nie mamy zdolności manualnych, kupimy gotowe stojaki, na których ustawimy doniczki. Specjalne konstrukcje naścienne z systemem nawadniania nabędziemy w sklepach internetowych lub ogrodniczych.
Wiszący kwiat-kokedama lubiąca słońce
Wspaniałym sposobem na uzyskanie pięknej, roślinnej dekoracji, jest stworzenie kokedamy. To nic innego, jak ozdobna donica podwieszona pod sufitem, przy karniszu koło okna lub w innym miejscu, np. przy schodach. Kokedama wykorzystuje rośliny światłolubne, które nie mają rozbudowanego systemu korzeni. Specjalne podłoże owijamy mchem, a pośrodku tak uformowanej kuli sadzimy roślinę. Całość przyczepiamy do ozdobnego sznurka, linki lub wstążki.
Samodzielne stworzenie zielonej, roślinnej kompozycji ozdobnej jest świetnym sposobem na relaks. Istnieją gotowe zestawy DIY do wykonania lasu w słoiku lub kokedamy. Jeśli lubimy majsterkować, łatwo stworzymy obraz z mchu lub zieloną ścianę. W ten sposób zyskamy naturalnych sprzymierzeńców w walce o czyste powietrze oraz piękne, nietuzinkowe dekoracje wnętrz.
MKT