Pomysły na ogród w tradycyjnym stylu

zadbany elegancki taras
W zasadzie w każdym ogrodzie istnieje potrzeba stosowania donic. Są one zarazem elementem dekoracyjnym, jak również pełnią funkcję zabezpieczającą dla licznych odmian roślin | fot.: materiały prasowe

Świadomość ekologiczna zaczyna przenikać do coraz większej ilości osób zakładających lub uprawiających ogrody. Na szczęście powoli przemija moda na ogrody wyjałowione, obsadzone jedynie idealnie przystrzyżoną trawą i iglakami. Czy to ze względu na troskę o przyrodę, czy po prostu z potrzeby zwiększenia różnorodności w ogrodzie, sadzimy znacznie więcej kwiatów, warzyw, owoców i ziół. Niektórzy dążą wręcz do wprowadzenia na swoich działkach rozwiązań wykorzystywanych przez nasze babki i dziadków. Jeśli zatem marzy Ci się posiadanie ogrodu w tradycyjnym stylu, to poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą zrealizować ten cel.

Rośliny

W tradycyjny ogrodzie nie mogło zabraknąć co najmniej jednego drzewa (dąb, lipa), które miało chronić gospodarzy przed nieszczęściami. Wnętrze ogrodu pełne było różnego rodzaju kwiatów. Do najbardziej powszechnych gatunków należały floksy, tojady, kosmosy, krwawniki, goździki, nagietki, cynie, aksamitki, niezapominajki, irysy, łubiny, słoneczniki, maciejka, astry i wiele innych. Bez nich trudno wyobrazić sobie klasyczną przestrzeń. Zatem gdy chcemy, aby nasz ogród żył i pachniał, warto postawić na typowe wiejskie gatunki kwiatów, które chętnie będą odwiedzały owady zapylające. O kwiatach warto pamiętać również podczas siania trawników. Mieszanki traw można uzupełnić nasionkami stokrotek, krokusów lub pierwiosnków.

Pszczoły i motyle chętnie odwiedzą również drzewka i krzewy owocowe. Warto mieć je w ogródku dla własnych ekologicznych owoców. Szczególnie atrakcyjne są wiśnie, grusze, śliwy i jabłonie. Pięknie wyglądają i nie są wymagające w uprawie. Tak samo jak porzeczki, agresty i rabarbary.

Ogrodzenie

W ogrodach urządzonych w tradycyjnym stylu sprawdzą się przede wszystkim wyroby naturalne. W tym również wszelkiego rodzaju maty i ogrodzenia wiklinowe. Wiklina od zawsze kojarzyła się z polskim krajobrazem. Stanowi wspaniałe tło dla roślin. Jednocześnie jest doskonałym zabezpieczeniem przed słońcem i wiatrem. Co istotne, okres jej użytkowania jest stosunkowo długi. Poza tym warto podkreślić, że wiklinowe maty i panele ogrodzeniowe występują zarówno w rozmiarach standardowych, jak i nietypowych. Można bowiem zamówić dowolny rozmiar ogrodzenia, tj. taki który będzie zaspokajał nasze oczekiwania nie tylko co do szerokości, ale i wysokości.

Akcesoria

Ogrody z dawnych czasów były także pełne ptaków i wszelkiego rodzaju owadów. Na gałęziach drzew i pod dachami wieszano karmniki dla ptaków. Karmniki były zazwyczaj wykonywane własnoręcznie. Dzisiaj można zakupić karmniki wykonane w różnych kolorach i wielkościach oraz z dowolnego materiału.

W zasadzie w każdym ogrodzie istnieje potrzeba stosowania donic. Są one zarazem elementem dekoracyjnym, jak również pełnią funkcję zabezpieczającą dla licznych odmian roślin. W ogrodzie, w którym dbamy o naturę, efektowne jest wykorzystanie donic zrobionych z wikliny i drewna.  Na stronie producenta artykułów z wikliny wiklinowy-ogrod.pl/, znaleźć można różne wielkości i kolory donic. Na uwagę zasługują również oferowane przez sklep i przykuwające wzrok wiklinowe pergole oraz obudowy na kosze na śmieci.


Materiał partnera zewnętrznego