Ogród, który budzi się do życia po zimie, jest wspaniałym widokiem. Zapiera dech w piersiach i u każdego wywołuje zachwyt i uśmiech. Kwitnący wiosną ogród, jest kwintesencją pracy każdego ogrodnika. Jak pielęgnować rośliny, które kwitną wiosną? Jak dbać o wiosenne kwiaty cebulowe?
Natura jest najmądrzejsza
Natura budzi się do życia w swoim określonym rytmie, bez względu na to, która kartka znajduje się na naszym kalendarzu, natura sama wie, kiedy następuje jej czas na przebudzenie. Kalendarz ogrodnika wyznacza swoje własne terminy.
Jeżeli chcemy podczas pierwszych oznak wiosny, cieszyć się nią w swoim ogrodzie, nie możemy zapomnieć o roślinach jesienią. Żeby móc cieszyć się, powracającym do życia po zimowym okresie rabatami, należy zadbać o to już jesienią. Warto zawczasu przygotować ogród i zasadzić wiosenne kwiaty cebulowe (przykłady można znaleźć tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/jesien/).
Cebulki kwiatowe wiosenne i jesienne
Wiosenne kwiaty ozdobią nasz ogród, jeżeli zasadzimy je jesienią. Podczas przygnębiającego czasu jesieni, także możemy cieszyć się pięknym ogrodem. Konieczne jest jednak zasadzenie ich późną wiosną – wtedy będziemy mogli napawać się ich niewątpliwa uroda, podczas coraz krótszych jesiennych dni.
Bardzo ważne jest tu dotrzymanie terminów, oczywiście z małym marginesem zapasu. Cebulki kwiatowe, czy to jesienne, czy wiosenne, muszą mieć czas, żeby się ukorzenić i przystosować do nowych warunków.
Kiedy sadzić jesienią cebulki?
Wiosenne cebulki najlepiej jest sadzić podczas miesięcy jesiennych. Idealnie do tego nadaje się wrzesień i październik. Nie warto jednak odkładać sadzenia na później – cebulki potrzebują czasu, żeby ukorzenić się w ziemi.
Odwlekanie sadzenia powoduje także ich przyschnięcie. Niewykluczone, że nawet po tym terminie wsadzone cebulki przyjmą się i pięknie zakwitną wiosną, jednak takie postępowanie jest ryzykowne. Czas sadzenia poszczególnych gatunków kwiatów, może się różnić np. narcyzy należy posadzić już w sierpniu.
Jak przygotować stanowisko do sadzenia?
Zanim przystąpimy do właściwej czynności, czyli sadzenia, konieczne jest przygotowanie stanowiska do sadzenia. Wiąże się to przede wszystkim z oczyszczeniem ziemi z chwastów. Dla naszych roślin najlepiej jest, kiedy czynność ta wykonywana jest ręcznie – unikamy używania mocnych środków chemicznych.
Kiedy jednak nie mamy możliwości wykonać tej pracy własnoręcznie, konieczne jest pozostawienie przynajmniej 14- 21 dni przerwy między zabiegiem chemicznym, a sadzeniem roślin. Niezastosowanie zalecanej przerwy może niekorzystnie wpłynąć na posadzone cebulki.
Jak sadzić kwiaty cebulowe jesienią?
Głębokość, na jaką będziemy sadzić kwiaty cebulowe musi być uzależniona od wielkości cebulek. Uniwersalną zasadą, jaką możemy przyjąć jest wsadzanie cebulek na dwukrotność, maksymalnie trzykrotność wysokości cebuli.
Ważne jest także dostosowanie głębokości sadzenia do jakości gleby. Kiedy teren, na którym sadzimy, jest zwięzły i gliniasty, cebulę wsadzamy nieco wyżej, przy lekkiej glebie można cebulki wsadzić głębiej. Podczas sadzenia warto korzystać z koszyczków cebulowych, dzięki nim, kiedy będziemy chcieli wykopać roślinę, koszyczek umożliwi to zadanie bez psucia rabaty.
Popularne gatunki sadzone jesienią
Kwiaty wiosenne wyróżniają się bardzo bogatą kolorystyką. W ogrodzie nie trzeba sadzić ich wielu, że uzyskać fantastyczny efekt. Nawet kilka cebulek, które zakwitną wiosną, ozdobią i rozświetlą ogród.
Do najpopularniejszych gatunków wiosennych kwiatów cebulowych zaliczyć można: przebiśniegi, czosnki ozdobne, tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy wiosenne, lilie.
Każdy z nich, kwitnąc, wniesie co innego do ogrodu. Jednak dopiero razem tworzą indywidualną i niezapomnianą kwiecistą rabatę, która stanowi ozdobę całego domu.
Kwitnienie – kiedy zakwitają wiosenne kwiaty cebulowe?
Najczęściej kwitnienie ma miejsce już w lutym, dlatego, ogrodnicy najszybciej potrafią przepowiedzieć zbliżający się koniec zimy i czują nadchodzącą wiosnę.
Już na początku marca zaczyna kwitnąć cebulica, a także tulipan czy krokus. Tuż po nich kwitną irysy, szafirki czy narcyz. Czosnki ozdobne kwitną najczęściej około połowy kwietnia.
Cebulowe kwiatowe są najszybciej kwitnącymi roślinami, dlatego właśnie od wieku uważa się je za zwiastuny wiosny, którymi faktycznie są.
Warto także pamiętać, by w wakacje, najlepiej na przełomie czerwca i lipca wykopać kwiaty cebulowe, ponieważ dla nich zaczyna się czas spoczynku. Najlepiej zrobić to na przełomie czerwca i lipca. Takie postępowanie pozwoli uniknąć rośliną powstania zgnilizn.
Materiał partnera zewnętrznego