Jak przygotować rower do wiosny? Tylko pewne rady!

dziewczyna na rowerze
Bezpieczeństwo jest najważniejsze i to fakt niezaprzeczalny. I właśnie na bezpieczeństwie w żadnym wypadku oszczędzać nie można |fot.: stock.adobe.com

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, no może nie takimi wielkimi, ale jednak się zbliża. A to oznacza, że czas najwyższy wyciągnąć swój rower z otchłani piwnicy i rozpocząć wielkie przygotowanie do sezonu. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić i o czym musicie pamiętać.

Jak czyścić rower?

Odpowiedź na to pytanie może brzmieć: dokładnie. Ale cóż, trzeba przyznać, że to pewnie niewiele mówi. Zatem przejdźmy do szczegółów. Można powiedzieć natomiast, że przyda się wiaderko i ciepła woda i tak się zacznie rowerowa przygoda. Najlepiej więc postawić na tradycyjną metodą, czyli do wiaderka nalać ciepłej wody i trochę płynu do naczyń, następne przygotować gąbkę oraz szmatki. Rower myjemy od góry do doły . Doskonale sprawdzają się płyny czyszczące z aktywną pianą, które usuwają nawet zaschnięty brud. Zasadniczo wszystkie produkty, które przeznaczone są do mycia rowerów nie uszkadzają lakieru, zatem mogą być bezpiecznie stosowane. W rowerze również można znaleźć trudno dostępne miejsca, choćby w tylnym trójkącie w okolicach supportu czy też przy napędzie. Na szczęście i te miejsca można wyczyścić i nie powinno to być bardzo skomplikowane. Przy czym należy postawić na szczotki do czyszczenia, które dobrze się odkształcają, a dzięki temu docierają właśnie w takie miejsca. Warto też zastanowić się nad sprayami nabłyszczającymi. Naszym zdaniem warto je wybrać, gdyż zapewniają dodatkową ochronę, zatem nie tylko nabłyszczają powierzchnię, ale też tworzą filtr ochronny. Dzięki temu brud nie przylega do powierzchni. Ale jest jedno „ale”. Otóż naprawdę trzeba uważać, aby nabłyszczacz nie dostał się na klocki hamulcowe, bo wtedy hamulce mogą przestać poprawnie działać, a to jest już niebezpieczne.

Sprawdź stan techniczny jednośladu

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i to fakt niezaprzeczalny. I właśnie na bezpieczeństwie w żadnym wypadku oszczędzać nie można. Dlatego też należy swój jednoślad sprawdzić pod kątem technicznym. I tutaj znaczenie mają wszystkie podzespoły, a nie tylko układ hamulcowy. Zwróćcie też uwagę choćby na manetki rowerowe. Są one dźwignią zmiany biegów. Właśnie dzięki nim można szybko i łatwo wybierać przełożenie i dopasowywać je do jazdy po równym terenie czy też pod górkę. Jeżeli więc podczas jazdy na rowerze czuliście, że coś jest nie tak i zwyczajnie trudno było Wam zmieniać biegi, to może oznaczać, że właśnie z nimi jest problem. Ale jest też dobra informacja. Manetki rowerowe można szybko i łatwo wymieniać, a przy tym nie będzie to stanowiło obciążenia dla Waszego portfela.

Czas na zmianę opon

Niezależnie od tego czy macie rowery składane czy stawiacie na górskie w końcu nadchodzi ten dzień, że należy wymienić opony. Występują symptomy, które świadczą o tym, że warto, a nawet trzeba już to zrobić. Jeżeli opona ma wiotkie ścianki, to oznacza, że należy zdecydować się na wymianę. Podobnie zresztą wygląda sytuacja, gdy bieżnik jest zużyty i praktycznie nie wystaje nad płaską część gumy. Przypominamy, że jeżeli nie wymienicie opon na czas, to dojdzie do szybszego zużycia innych podzespołów, co rzecz jasna przełoży się potem na wyższe koszty naprawy. Swoją drogą przypominamy, że rower jest pojazdem jednośladowym, więc nie ma potrzeby zmieniać obu opon naraz. Częściej zużywa się przednia opona. Najlepiej to robić co 1000-2000 kilometrów.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Oczywiście o oświetleniu, które wpływa na wygodę jazdy, ale też zwiększa bezpieczeństwo. W końcu jesteście widoczni dla innych uczestników ruchu, ale też sami szybciej ich dostrzeżecie. W tym przypadku znaczenie ma ilość lumenów. Do jazdy z większą prędkością po głównych drogach sprawdzą się lampki rowerowe ze snopem światła około 500 lumenów. Natomiast w miejscach słabo oświetlonych czy też w lasach bądź po polnych drogach należy postawić na zdecydowanie mocniejsze oświetlenie. Najlepiej takie, które ma minimum 1000 lumenów, choć dobrze jeżeli będzie mocniejsze. Przypominamy jeszcze, że niezależnie czy wybieracie się na krótką przejażdżkę czy na dłuższą wycieczkę zawsze musicie mieć założony kask. Przydatne są też ochraniacze. Nie zapomnijcie jeszcze o bidonie z wodą.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,