Scrapbooking – chwila na spotkanie ze sobą

scrapbooking
Scrapbooking jest sposobem na to, by będąc dorosłym z powrotem stać się dzieckiem | fot.: stock.adobe.com

Czy wiesz, czym jest scrapbooking? Jest to zajęcie polegające na ozdabianiu przedmiotów, takich jak pamiętniki, pudełka czy albumy rodzinne, zwłaszcza w celu zachowywania wspomnień. Definicja ta stanowi jednak znaczne uproszczenie, gdyż nie przedstawia głębszego znaczenia tej praktyki. Jakie jest głębsze znaczenie?

Zrelaksuj się ze scrapbookingiem

Artystyczne prace ręczne mają znaczny, pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Nie bez powodu do programów terapeutycznych włącza się arteterapię, czyli leczenie sztuką. Poświęcanie uwagi tylko jednej czynności na raz przypomina medytację. Dzięki temu wyłączamy myślenie, które bez ustanku towarzyszy nam na co dzień. Odsuwamy na bok nasze troski i zapominamy o stresie.

Scrapbooking jest sposobem na to, by będąc dorosłym z powrotem stać się dzieckiem. Przez chwilę możemy znowu być naprawdę twórczy, zatonąć w bogactwie kształtów i kolorów. Scrapbooking jest jedną z niewielu okazji do autentycznego wyrażania siebie.

Nie bądź doskonała

Większość osób zaczynających swoją przygodę ze scrapbookingiem napotyka pewną trudność. Jest to trudność tkwiąca raczej w nastawieniu tych osób, niż w samym scrapbookigu. Początkujący bardzo chcą, żeby ich prace były „doskonałe”. Przejmują się efektem końcowym, zamiast znajdować przyjemność w procesie tworzenia.

Społeczeństwo mówi nam, że musimy być perfekcyjni, produktywni i zdyscyplinowani. Porównujemy nasze wytwory ze zdjęciami z Instagrama. Tymczasem w scrapbookingu zupełnie nie o to chodzi. Przeciwnie, to hobby jest sposobem, żeby przez chwilę nie starać się być takim jak inni, pozwolić sobie na niedoskonałość i po prostu być sobą.

Wejdź w kontakt z tym, co fizyczne

Jedną z charakterystycznych cech współczesnego życia jest to, że funkcjonujemy praktycznie wyłącznie „w naszych głowach”. W środowisku cyfrowym już nie tylko pracujemy i spędzamy wolny czas, ale nawet budujemy relacje. Scrapbooking może być tą godziną, którą spędzamy angażując się w fizyczny świat. Możemy poczuć fakturę materiałów, mieszać farby, napotkać opór drewna.

Jest to niepowtarzalna okazja, by pokazać naszym dzieciom, że świat nie ogranicza się do ekranu. A przecież to tak fantastyczne, że obecnie mamy dostęp do tak wielu artykułów plastycznych i papierniczych, o które dawniej było trudno. Scrapbooking, którym zajmujemy się wspólnie z naszymi bliskimi, to rzadka możliwość, by naprawdę być i robić coś razem.

Jeśli więc masz teraz chwilę czasu, sięgnij po pomoce plastyczne. Zacznij od czegoś prostego, od małych kroczków. Być może Ci się spodoba i wreszcie znajdziesz swój sposób na to, by odpocząć.

Artykuł powstał we współpracy z https://nastrychu.pl

Materiał partnera

Tags from the story
,