Kary za brak OC – ile wynoszą i jak ich uniknąć?

mężczyzna w samochodzie w deszczowy dzień
Wysokość kar za brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego co jakiś czas się zmieniają – wszystko zależy od ustalonej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę | fot.: materiał partnera

100 tys. samochodów – szacuje się, że mniej więcej tyle pojazdów porusza się po polskich drogach bez ważnego ubezpieczenia OC. Można wskazać wiele powodów, dla których kierowcy nie opłacają składki. Nie warto jednak iść ich śladem – za brak polisy grożą wysokie kary finansowe. Sprawdź, ile trzeba zapłacić i jak można tego uniknąć.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która stoi na straży polis komunikacyjnych. Systematycznie weryfikuje pojazdy i sprawdza, które nie mają ważnego ubezpieczenia OC. Dysponuje skutecznymi systemami, dzięki któremu udało się wykryć i ukarać ponad 90 tys. właścicieli nieubezpieczonych pojazdów – w okresie od stycznia do września 2019 roku. Nie warto więc unikać swoich obowiązków, ponieważ nakładane kary finansowe mogą być bardzo dotkliwe dla domowego budżetu.

Ile trzeba zapłacić za brak OC?

Wysokość kar za brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego co jakiś czas się zmieniają – wszystko zależy od ustalonej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 roku płaca ta wynosi 2600 zł brutto – i właśnie ta wartość stanowi „bazę” do wyliczania kar za brak polisy.

Wysokość kary za poruszanie się nieubezpieczonym pojazdem zależy od:

 • rodzaju pojazdu
 • czasu pozostawania pojazdu bez ochrony ubezpieczeniowej.

Jak to wygląda w przeliczeniu na konkretne kwoty? Poniżej krótkie podsumowanie.

Samochody osobowe

W przypadku samochodów osobowych kary za brak ważnego OC przedstawiają się następująco:

 • do 3 dni – 1040 zł (20% pełnej opłaty karnej)
 • 4-14 dni – 2600 zł (50% pełnej opłaty karnej)
 • powyżej 14 dni – 5200 zł (100% pełnej opłaty karnej)

Samochody ciężarowe

Właściciele nieubezpieczonych pojazdów ciężarowych muszą liczyć się z karami wynoszącymi:

 • do 3 dni – 1560% zł (20% pełnej opłaty karnej)
 • 4-14 dni – 3900 zł (50% pełnej opłaty karnej)
 • powyżej 14 dni – 7800 zł (100% pełnej opłaty karnej).

Pozostałe pojazdy

Właściciele wszystkich innych rodzajów pojazdów za brak ważnego OC zapłacą:

 • do 3 dni – 170 zł (20% pełnej opłaty karnej)
 • 4-14 dni – 435 zł (50% pełnej opłaty karnej)
 • powyżej 14 dni – 870 zł (100% pełnej opłaty karnej).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/kary-za-brak-oc.

Kiedy trzeba zapłacić więcej niż tylko karę za brak OC?

Są sytuacje, kiedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada nie tylko karę za brak ważnego OC. Kierowcy, którzy spowodowali zdarzenie drogowe nieubezpieczonym pojazdem, muszą liczyć się z regresem. O co chodzi? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo domagać się zwrotu kosztów poniesionych z tytułu wypłaty odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. W tym przypadku kwoty sięgają rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od rozległości szkody.

Nie chcesz płacić kary za brak OC? Odwołanie może nie pomóc…

Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC są wysokie – nie ma co ukrywać. Zastanawiasz się, jak możesz skutecznie ich uniknąć? Jedną z opcji jest złożenie odwołania, jednak szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku są naprawdę znikome.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest… wykupienie ubezpieczenia OC. Wcale jednak nie musisz płacić kosmicznych kwot – wystarczy, że wybierzesz odpowiednią ofertę zamiast przypadkowej. Dokładka kalkulacja w tym zakresie pomoże zaoszczędzić nawet do 50%.

Pamiętaj! Za OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ zakres ochrony i sumy gwarancyjne są regulowane odpowiednimi przepisami. Niezależnie od wysokości składki, kierowca może liczyć na identyczną ochronę finansową.

Jeżeli więc chcesz zaoszczędzić podwójnie – przy zakupie OC i na karze za brak polisy, wystarczy przeanalizować oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Nie musisz jednak zbierać danych we własnym zakresie – skorzystaj ze specjalnych serwisów porównywarkowych. Dostępny tam kalkulator pomoże w oszacowaniu wysokości składki – szybko, o dowolnej porze i bez wychodzenia z domu.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,