Jak wybrać domową maszynę do szycia?

kobieta szyjąca na maszynie do szycia
Zakup domowej maszyny to ważne przedsięwzięcie i warto się do niego dobrze przygotować | fot.: stock.adobe.com

W ostatnim czasie możemy zaobserwować, że wraca moda na domowe szycie na maszynie. Jest mnóstwo osób, które dawno temu nauczyły się szyć i teraz pragną nieco odkurzyć tę umiejętność. Obok nich funkcjonuje, także całkiem pokaźne grono osób, które jeszcze nie potrafią szyć, ale bardzo pragną się tego nauczyć. Swoją przygodę z krawiectwem warto zacząć od zakupu domowej maszyny do szycia.

Gdzie kupić maszynę do szycia?

Jeśli chodzi o listę miejsc w których można nabyć maszynę do szycia to wybór jest całkiem duży. O ile interesuje nas nowa maszyna do szycia, to możemy ją kupić w dużym sklepie sieciowym ze sprzętem AGD, w hipermarketach, hurtowniach krawieckich i pasmanteryjnych oraz w sklepach firmowych u producentów. Bez przeszkód możemy również zamawiać takie maszyny w sklepach internetowych. Jeśli ktoś z kolei chce nabyć model używany to powinien zainteresować się ogłoszeniami oraz grupami szyciowymi na portalach społecznościowych. Najbardziej wskazanym miejscem do zakupu wydaje się być stacjonarny sklep specjalistyczny, gdzie możemy maszynę obejrzeć, posłuchać i przede wszystkim skorzystać z rad fachowego personelu.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

Zanim nabędziemy naszą maszynę powinniśmy zastanowić się jaki mamy budżet i do jakich celów chcemy wykorzystywać maszynę domową. Ceny maszyn są bardzo różne. Prostą maszynę domową możemy kupić już za 350 zł. Z kolei bardziej zaawansowane modele komputerowe, potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Powinniśmy więc zastanowić się, jakie funkcje będą niezbędne na użytek domowy. To, co bardzo się przydaje to przede wszystkim regulacja długości i szerokości ściegów, automatyczne obszywanie dziurek, pozycjonowanie igły oraz wolne ramię do swobodnego szycia rękawów. Dobrze jest także, gdy maszyna posiada nawlekacz i obcinacz nici. Warto sprawdzić również czy będzie możliwość szycia podwójną igłą, co jest szczególnie istotne dla osób, które pragną tworzyć ubrania.

Nabywca maszyny powinien także zwrócić uwagę na rodzaj chwytacza. W nowszych typach maszyn stosuje się chwytacze rotacyjne, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem a dodatkowo, takie maszyny pracują ciszej. Osoby, które mogą sobie pozwolić na nieco droższy zakup, powinny postawić na domową maszynę komputerową. Praca na niej jest bardzo komfortowa z uwagi na występowanie przycisku start/stop. Dzięki niemu nie trzeba korzystać z napędu nożnego. Zwykle występuje wtedy w maszynie także wyświetlacz LED i jest możliwość regulowania prędkości szycia za pomocą specjalnego suwaka.

Jakie jeszcze dodatkowe parametry mają współczesne maszyny do szycia?

Najnowsze modele dają nam wybór nawet kilkudziesięciu rodzajów ściegów oraz kilku kształtów automatycznego obszywania dziurek. Duża liczba ściegów bywa bardzo przydatna szczególnie dla tych osób, które tworzą tekstylia domowe i przedmioty ozdobne. Oprócz tego może pojawić się automatyczne ryglowanie i obcinanie nici. Ważną zaletą takich maszyn jest także oświetlenie LED.

Zakup domowej maszyny to ważne przedsięwzięcie i warto się do niego dobrze przygotować. Współczesne maszyny oferują nam cały szereg pomocnych funkcji, które ułatwiają codzienną pracę. Ważne jest to, by funkcje i parametry maszyny dobrze dostosować do swoich potrzeb.

AMU

Tags from the story
,