Jakie ryby łowić w czerwcu?

kiedy na ryby
Na początku czerwca kończy się okres ochronny sandacza, a to sprawia, że staje się on najpopularniejszą rybą łowioną w tym czasie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Miłośnicy wędkarstwa już od jakiegoś czasu regularnie odwiedzają swoje ulubione łowiska. Nadchodzi okres, kiedy robi się przyjemniej. Brzask zaczyna się bardzo szybko, a temperatury są coraz wyższe. Czasami robi się gorąco, a owady nie dają spokoju, ale zbliża się upragnione lato. Zanim jednak turyści zaleją brzegi jezior i stawów masz cały czerwiec, aby nacieszyć się łowieniem ryb. 

Przed wyjazdem na ryby, zawsze warto sprawdzić swój ekwipunek. Chcesz złapać jazia, lipienia, a może okonia  lub szczupaka? Upewnij się, że masz właściwy sprzęt. Ewentualne braki uzupełnisz w sklepie wędkarskim. Odpowiednio przygotowany w żyłki, haczyki czy zanętę możesz śmiało pokusić się o kilka nowych okazów do swojej kolekcji.

 Jakie ryby biorą w czerwcu?

Na początku czerwca kończy się okres ochronny sandacza, a to sprawia, że staje się on najpopularniejszą rybą łowioną w tym czasie. Można śmiało powiedzieć, że właśnie teraz trwa prawdziwy szał sandaczowy. Warto zaznaczyć, że jest to ryba nocna, dlatego najlepiej łowić po zmroku lub wczesnym porankiem.

W czerwcu nadal można spodziewać się chętnych brań szczupaków. Dobrze radzą sobie również okonie, płocie, liny i jazie. Karpie i amury żerują bardzo intensywnie w tym czasie. W rzekach nadal można złowić pstrągi. Warto także zwrócić uwagę na wspomniane wcześniej kleń, który jest cennym łupem. Dzięki jego żarłoczności można go skusić praktycznie każdym rodzajem przynęty. 

Czerwiec to także atrakcyjny miesiąc dla wędkowania nad morzem. Wraz z nadejściem lata, można rozpocząć wędkowanie z plaży. Można wtedy złapać na wędki gruntowe węgorze, leszcze i płastugi. 

Jakich ryb nie można łowić w czerwcu?

Od 15 czerwca do 15 lipca obowiązuje okres ochronny dla węgorza. Ponadto, w czerwcu obowiązuje zakaz łowienia suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi) oraz certy (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia). Przy łowieniu łososia i troci wędrownej trzeba również pamiętać o ograniczeniach związanych z okresami ochronnymi. Zalecam sprawdzenie pełnej rozpiski okresów ochronnych ryb obowiązujących w Polsce.

Podstawowy sprzęt wędkarski i akcesoria dla początkujących wędkarzy

Możesz systematycznie kompletować sprzęt wędkarski i nie musisz od razu kupować wszystkiego, co jest niezbędne dla profesjonalnego wędkarza. Możesz zacząć przygodę z wędkarstwem od minimalnego zestawu, który pozwoli Ci ocenić Twoje umiejętności i zdecydować, czy chcesz kontynuować tę przygodę w przyszłości. 

Podstawowym elementem sprzętu wędkarskiego jest wędka. Jako początkujący wędkarz możesz zacząć od łowienia metodą spławikową, co pozwoli im lepiej poznać zachowanie ryb i nauczyć się kontrolować sprzęt. Pierwsza wędka powinna być prosta w konstrukcji i mieć długość około 3 m. Ciężar rzutu powinien wynosić od 15 do 80 g. 

Niezbędne akcesoria:

  • haczyki;
  • żyłka;
  • ciężarki;
  • spławiki;
  • przynęt;
  • zanęty.

Na łowisku przydadzą się także przedmioty takie jak siatka na ryby, torba na sprzęt, podpórka pod wędkę, siedzisko, termos, namiot i śpiwór, szczególnie jeśli planujemy dłuższe pobyty na łonie natury.

Oprócz sprzętu wędkarskiego i akcesoriów każdy początkujący wędkarz powinien zadbać o odpowiednie pozwolenia na łowienie ryb oraz zdobyć wiedzę teoretyczną. Pozwoli Ci to na czerpaniu przyjemności z połowów nie tylko w czerwcu.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,