Nauka fotografii w domu – od czego zacząć?

kamera nauka fotografii
Nauka fotografii w domu z pozoru wydaje się być rzeczą nieskomplikowaną. Tymczasem szereg parametrów technicznych aparatów fotograficznych niekiedy przyprawia o zawrót głowy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nauka fotografii w domu nie musi być trudna. Warto zacząć od teorii – przeczytaj instrukcję obsługi aparatu, znajdź dobry poradnik teoretyczny, a potem próbuj. Im więcej zdjęć zrobisz, tym szybciej nabierzesz wprawy. Sprawdź od czego zacząć naukę fotografowania.

Fotografia kiedyś i dziś

Fotografia to dziedzina, która znana jest od ponad 150 lat, a rozpowszechniona w naszym świecie niemal w każdym zakątku. Fotografują dziś wszyscy – dorośli, seniorzy, dzieci. Wśród osób wykonujących fotografie znajdziemy zarówno amatorów chcących zatrzymać chwile, jak i profesjonalistów, którzy postrzegają tę dziedzinę jako sztukę, w której głównie operuje się światłem.

Rozwój technologii sprawił, że fotografowanie nie jest już tak skomplikowane jak jeszcze 50 czy 70 lat temu. Wcześniejsze analogowe aparaty na kliszę i konieczność używania światłomierzy, odeszły do lamusa za sprawą cyfrowych aparatów naszpikowanych elektroniką i funkcjami, które ułatwiają zrobienie „dobrego zdjęcia”. Wystarczy jedynie odwiedzić sklep fotograficzny albo znaleźć ofertę dobrego sprzętu w sklepie internetowym, a kariera fotograficzna staje na wyciągnięcie ręki. Wraz z biegiem lat, także telefony komórkowe zyskały coraz lepsze aparaty pod względem parametrów i dziś niektóre gwarantują jakość porównywalną, a niekiedy nawet lepszą niż aparaty cyfrowe. Jednak, aby zrobić dobre zdjęcie, trzeba nabyć pewnych umiejętności.

Od czego zacząć naukę fotografii?

Nauka fotografii w domu z pozoru wydaje się być rzeczą nieskomplikowaną. Tymczasem szereg parametrów technicznych aparatów fotograficznych niekiedy przyprawia o zawrót głowy. Dla amatora, zrozumienie i odkrycie działania wszystkich przycisków i funkcji oraz połączenie ich z teorią fotografowania i obróbki może jednak być skomplikowane. Warto więc podjąć kilka kroków, by z czasem robić coraz lepsze zdjęcia.

aparat ustawienia
Wykonuj jak najwięcej zdjęć, próbuj, testuj, wymyślaj. Inspiruj się innymi autorami, eksperymentuj ze swoim sprzętem | fot.: materiał partnera zewnętrznego

1. Przeczytaj instrukcję obsługi aparatu

Przede wszystkim pomocne jest przeczytanie instrukcji obsługi aparatu. Bez tego obsługa sprzętu jest trudna, a niektóre funkcje, które mają nam pomagać, mogą zostać niedostrzeżone. Czytając instrukcję ustrzeżemy się również przed błędami.

2. Dowiedz się więcej – książki o fotografii mają w sobie dużo wiedzy!

Kolejnym polecanym krokiem jest przeczytanie dobrej książki o teorii i wstępie do fotografii. Przydadzą się na początek zagadnienia z zakresu kadrowania, oświetlenia, ekspozycji, czułości ISO, przesłony czy czasu naświetlania. Z książki dowiesz się też np. czym różni się obiektyw szerokokątny od teleobiektywu i w jakich sytuacjach są one potrzebne.

3. Praktykuj, próbuj, eksperymentuj

Potem przychodzi czas na… praktykę. Wykonuj jak najwięcej zdjęć, próbuj, testuj, wymyślaj. Inspiruj się innymi autorami, eksperymentuj ze swoim sprzętem. Nie oddawaj wszystkiego losowi i automatycznym ustawieniom – baw się parametrami i manualnymi trybami ustawień. Po poznaniu teorii fotografii nie powinno to być trudnym zadaniem. To, co na początku będzie brzydkie lub niedoskonałe, z czasem zacznie przybierać nowy kształt i wygląd. Nie zrażaj się pierwszymi błędami i potknięciami.

4. Poproś innych o opinię

Prowadź bloga, odwiedzaj fora internetowe albo znajdź grupę fb, gdzie możesz wrzucić swoje zdjęcia i poprosić innych o opinię. Przefiltruj te głosy, które są zwykłym hejtem, a z konstruktywnej krytyki wyciągaj wnioski.

Skumulowanie powyższych działań sprawi, że po jakimś czasie zaczniesz robić dobre zdjęcia, których pozazdrości Ci niejeden znajomy. A kto wie… może zaczniesz nawet zarabiać na zleceniach fotograficznych? Powodzenia!

Materiał partnera zewnętrznego