Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

młodzi ludzie na rowerach
Duża paleta różnych rodzajów rowerów powoduje, że przeciętna osoba, która chce zacząć swoją przygodę z kolarstwem, szybko z tego zrezygnuje, ponieważ pogubi się w tym wszystkim | fot.: stock.adobe.com

Sezon wiosenny już się zaczął, na dworze robi się coraz cieplej, a to oznacza, że coraz chętniej wychodzimy z domu. Przyszedł więc czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ciepłe dni zachęcają do korzystania z roweru coraz więcej osób – nic w tym nic dziwnego, ponieważ jazda na rowerze to z pewnością jedna z lepszych form spędzania wolnego czasu. Kolarstwo można uprawiać z rodziną, przyjaciółmi, czy też samemu. Ponadto, bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie, na poprawę kondycji, sprawności, a także samopoczucia. Pogoda jest, chęci są, to teraz przyszła pora na odpowiedni dobór sprzętu, co nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Jak więc wybrać rower, który będzie wygodny i dostosowany do naszych oczekiwań?

Do czego jest ci potrzebny rower?

Pytanie to jest bardzo kluczowe i należy się nad nim dokładnie zastanowić, ponieważ odpowiedź ,,żeby na nim jeździć” nie wystarczy. Na rynku istnieje bardzo dużo różnych rodzajów rowerów, a wybierając jeden z tej szerokiej gamy, trzeba mniej więcej znać swoje oczekiwania. Osoby początkujące, nieznające się w żadnym stopniu na rowerach tym bardziej powinny zadbać o określenie swoich wymagań. Podstawowe informacje, które trzeba ustalić przy kupnie tego sprzętu to rodzaj nawierzchni i jak często rower będzie użytkowany. 

Rodzaje rowerów

Duża paleta różnych rodzajów rowerów powoduje, że przeciętna osoba, która chce zacząć swoją przygodę z kolarstwem, szybko z tego zrezygnuje, ponieważ pogubi się w tym wszystkim. Należy więc dokładnie wyodrębnić konkretne modele i sprecyzować, do czego każdy z osobna służy i czym one wszystkie się tak naprawdę różnią. Podstawowy i ogólny podział rowerów składa się z: górskich, miejskich, szosowych, turystycznych, elektrycznych oraz dziecięcych.

Górskie, a inaczej MTB, są prawdopodobnie w dalszym ciągu najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Są one idealne na wyprawy po leśnych i bardziej wymagających drogach, nadają się doskonale do trudniejszego terenu. Oczywiście, rowery górskie sprawdzą się bardzo dobrze także do jazdy po mieście, jednak jego charakterystyczna budowa sprawia, że jest to rower przeznaczony szczególnie do tego, żeby solidnie się zmęczyć. Rowery miejsce można poznać, chociażby po tym, że umożliwiają jazdę w wyprostowanej pozycji, ze względu na wygodne siodełko. Cała konstrukcja ramy ułatwia wsiadanie i dzięki niej można jeździć na rowerze nawet w sukience. Rowery te są często wyposażone we wszelkie dodatki, takie jak na przykład koszyk na kierownicy. Kolarzówka, czyli rower szosowy to tak naprawdę najstarszy typ roweru. Jest on stworzony przede wszystkim do szybkiej jazdy po bardzo płaskiej powierzchni. Kierownica w kształcie baranich rogów sprawia, że pozycja jest mocno pochylona do przodu podczas jazdy. Z kolei do rowerów turystycznych zalicza się trekkingowe oraz crossowe. Przeznaczone są do przejażdżek po leśnych, kamienistych drogach. Ten pierwszy jest najlepszy dla tych, którzy często planują dalekie wyprawy. Crossowy natomiast radzi sobie nieco lepiej w bardziej zróżnicowanym terenie. Rower elektryczny, jak sama nazwa wskazuje – jest wspomagany silnikiem. Jest to właściwie stosunkowo młody rodzaj, ale nie mniej pożyteczny. Jest to z pewnością doskonała opcja dla osób, które nie chcą się bardzo zmęczyć podczas podróży, ponieważ silnik wspomaga pedałowanie w najtrudniejszych momentach. Ostatnim z typów rowerów jest dziecięcy, czyli są to rowery dostosowane rozmiarem do dzieci. 

Podsumowanie

To tylko kilka z szerokiej gamy różnych typów rowerów, jednak te wymienione są najczęściej spotykane i najpowszechniejsze. Spośród nich, osoby początkujące będą w stanie wybrać rower idealny dla siebie. Najważniejsze jest, aby był on wygodny i dostosowany do konkretnego typu nawierzchni. Kolarstwo to aktywność, która nie musi dotyczyć jedynie sportowców. Warto więc zdecydować się na zakup odpowiedniego sprzętu, aby jazda na rowerze stanowiła samą przyjemność. 

WGŁ

Tags from the story