Pasja jako dodatkowe źródło dochodu

drewno szafka
Dobrze, jeśli osoba podejmująca się metamorfozy mebla cechuje się dużą wrażliwością na piękno | fot.: materiał partnera

Nie ma nic wspanialszego niż sytuacja, kiedy Twoja pasja czy hobby zmienia się w dochodowy biznes lub w dodatkowe źródło dochodu. W przypadku branży odnawiania, malowania i stylizacji mebli początki wyglądają bardzo niepozornie. Najczęściej pierwsze prace wykonujemy na własnych meblach. Stopniowo zaczynamy poszukiwać odpowiednich mebli na wystawkach. Z czasem okazuje się, że zaczynamy przeglądać lokalne Market place, ogłoszenia na Olx lub odwiedzamy pobliskie giełdy staroci.

W przestrzeni internetu można również znaleźć wielu handlarzy używanym i meblami sprowadzanymi z zagranicy. W takich miejscach trafiają się, czasem wyjątkowe perełki. W Polsce bardzo modne są meble z epoki PRL: fotele, szafki, kredensy, meble. Można je znaleźć w wielu mieszkaniach. Meble z czasów PRL to bardzo solidne konstrukcje, którym wystarczy poświęcić trochę czasu i zaangażowania, aby zupełnie je odmienić.

Przygotowanie miejsca do pracy

Przygotowanie miejsca do pracy wymaga zaopatrzenie się w kilka niezbędnych narzędzi i materiałów. Należą do nich: farby, woski, pędzle, szlifierki, papier ścierny, lakiery, bejce i inne niezbędne preparaty. Podczas pracy przy meblach należy zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo i założyć się okulary ochronne, rękawice, fartuch oraz odpowiednie obuwie.

drewno narzędzia
Meble z czasów PRL to bardzo solidne konstrukcje, którym wystarczy poświęcić trochę czasu i zaangażowania, aby zupełnie je odmienić | fot.: materiał partnera

PODRĘCZNA APTECZKA Z WODĄ UTLENIONĄ I BANDAŻEM również musi się znajdować blisko miejsca pracy. Warsztat pracy to przestrzeń, w której gromadzimy wszystko, co niezbędne do naszej pracy.

Sprzedaż naszych prac

W przypadku kiedy chcemy sprzedawać nasze prace i sprawić, aby były dla nas źródłem dochodu. Należy przy tworzeniu warsztatu wygospodarować miejsce do tworzenia foto-sesji naszych mebli. Koniecznie trzeba zadbać o tło. Może być to ściana w warsztacie, pomalowana najlepiej na biało lub jasno szaro. Możemy także zadbać o dodatkowe elementy dekoracji, które stworzą odpowiednie podłoże do zdjęć. Należą do nich przedmioty typu np. rama od obrazu dużych rozmiarów, szklany baniak na wino, stojący wieszak na ubrania lub manekin. Rośliny lub inne naturalne dodatki również tworzą niepowtarzalną atmosferę podczas sesji zdjęciowej. Bardzo ważne jest również oświetlenie zarówno naturalne, jak i sztuczne. Miejsce do fotografowania mebli powinno znajdować się w pobliżu okna. Jest to źródło naturalnego światła dla sesji fotograficznych. W przypadku sprzedaży mebli przez internet dobrze wykonana fotografia ma kluczowe znaczenie. Ponieważ ludzie kupują oczami poza tym, media społecznościowe są jednym z najważniejszych kanałów sprzedaży.

Zanim kupimy mebel, warto dobrze mu się przyjrzeć!

Meble powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy jest stabilny i się nie chwieje. Powinno się sprawdzić również, jak pracują szuflady, zamki i zawiasy. Bardzo ważne jest, aby drewniane meble nie pochodziły z miejsc objętych wilgocią, nie stały na zewnątrz, gdyż woda i wilgoć to chyba najgorsze co może spotkać drewniane meble. Również dobrze by było, aby nie było w nich drewno jadów- choć z nimi z łatwością można sobie poradzić po zastosowaniu odpowiednich preparatów. Po wstępnej ocenie stanu mebla można przystąpić do negocjacji cenowych ze sprzedającym, tak to konieczne zwłaszcza wtedy kiedy mebel jest używany i posiada
jakieś wady.

kobieta drewno
Jest całe mnóstwo możliwości na stylizacje i wykończenie mebla | fot.: materiał partnera

Dajemy meblom drugie życie:)

Kolejnym etapem jest proces przygotowania mebla do malowania bądź stylizacji. Jeśli będziemy używać farb kredowych, nie ma potrzeby ściągania starych powłok, ponieważ farby kredowe cechuje doskonała przyczepność do powierzchni. Wystarczy mebel umyć wodą z płynem do mycia naczyń lub użyć specjalnego środka przeznaczonego to mycia mebli (do kupienia w moim sklepie). Bardzo przydatnym produktem jest przetarcie powierzchni mebla benzyną ekstrakcyjną, która jest świetnym odtłuszczaczem. Czasami konieczne jest całkowite usunięcie starych powłok ze względu na to , że mamy do czynienia
z wieloma warstwami farby olejnej częściowo łuszczącej się, albo po zeszlifowaniu starej powłoki lakieru bądź bejcy odsłoni się cudownej urody surowe drewno. Wypada wspomnieć, że niektóre meble posiadają pięknie forniry, które wręcz należy podkreślać i eksponować, a nie przykrywać warstwą nawet najlepszej i najpiękniejszej farby.

Dlatego warto dobrze przemyśleć cały proces twórczy. I tu rodzi się pytanie:
A co z pomysłem na mebel?

Jest całe mnóstwo możliwości na stylizacje i wykończenie mebla. Dobrze jest zrobić wstępny projekt, rysunek wraz z paletą kolorów, które będziemy używać. Być może tak jak wspomniano wyżej, wystarczy odświeżyć zdrowe drewno i położyć wosk dla zabezpieczenia i podkreślenia urody materiału?

Dobrze, jeśli osoba podejmująca się metamorfozy mebla cechuje się dużą wrażliwością na piękno, zmysłowością. W rzeczy samej najprościej jest pomalować mebel w pełnym kryciu, bez tworzenia dodatkowych zdobień. Wystarczy równomiernie rozprowadzić farbę, uważając, aby nie powstały zacieki, zwykle wystarczą dwie lub maksymalnie trzy warstwy i gotowe. To technika, z którą poradzi sonie każdy. Nie trzeba być artystą dużego formatu, aby tego dokonać. Natomiast prawdziwa stylizacja to proces bardziej skomplikowany, wymagający zastosowania różnych preparatów, mieszania stylów, technik, łącznia materiałów.

Warto dobrze ocenić swoje umiejętności i może trzeba pomyśleć, czy nie wato będzie wziąć udział w warsztatach malowania i stylizacji mebli oraz tworzenia efektów specjalnych na stylizowanej powierzchni.

 Praca pod okiem fachowca pozwoli nam na poznanie wszelkich tajników profesji, doda nam pewności siebie, zminimalizuje popełniane błędy i pozwoli rozwinąć skrzydła, otworzy nam horyzonty. Zdecydowanie polecam wszystkim początkującym wsiąść udział w warsztatach malowania i stylizacji mebli. Z dumą będziemy mogli zawiesić na ścianie niego warsztatu certyfikat ukończenia szkolenia i chwalić się nim w środowisku i wśród bliskich. Z pewnością w lokalnych urzędach można liczyć na oferty dofinansowania dla osób z różnych grup wiekowych chcących podjąć samozatrudnienie, jest to niezłe wsparcie na początek działalności i wiele osób chętnie z niego korzysta.

Jest wiele sposobów na osiągniecie zamierzonego efektu

Spośród wielu sposobów na osiągnięcie niezwykłych efektów na meblach poza zmiana koloru i pomalowaniem na gładko jest zdobienie
mebli z wykorzystaniem Transferu, który jest rodzajem naklejki. Mnogość wzorów począwszy od najpopularniejszych kwiatowych,
zwierzęcych, geometrycznych jest duża i każdy znajdzie coś dla siebie. Grafiki mają piękną kolorystykę, która w zestawieniu z kolorem
mebla prezentuje się niezwykle pięknie. Dużym atutem Transferów jest podzielność motywów. W większości modeli w praktyce oznacza
to, że kupując jedną sztukę, możemy wykorzystać ja na wielu meblach.

kwiatowe wzory transfer
Transfer to rodzaj naklejki, którą można aplikować na praktycznie każdą powierzchnię | fot.: materiał partnera

Jeśli chcemy podzielić transfer i w danym projekcie wykorzystać jedynie jakiś fragment wzoru. Wycinamy go delikatnie nożyczkami, zachowując dla każdego elementu papier zabezpieczający.

Czym jest transfer?

Transfer to rodzaj naklejki, którą można aplikować na praktycznie każdą powierzchnię: meble, surowe drewno, szkło, plastik, a nawet torebkę czy buty. Ważne jest, aby powierzchnia, na którą będziemy transferować motyw, była czysta, sucha i odtłuszczona np. za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. W opakowaniu razem z transferem znaleźć można drewniany patyczek, za pomocą którego po oddzieleniu motywu od papieru zabezpieczającego przenosimy wzór na przygotowaną powierzchnię. Następnie [nie mocno dociskając patyczkiem przyklejamy motyw do powierzchni.

Kiedy wzór jest już przyklejony, mebel razem z motywem można polakierować lub zawoskować. Można pominąć tę czynność, jeśli mamy do czynienia z transferem naklejonym na szkło lub inne przedmioty użytkowe. To niezwykle łatwa czynność! a meble ozdobione transferem wyglądają niesamowicie! Wzbudzają duże emocje

Łącznie Transferów z innymi materiałami

Wśród środowiska twórczego i kupujących. Transfery aplikowane na meble można łączyć z papierem ryżowym lub morwowym, folią metaliczną, aby efekt był jeszcze bardziej zaskakujący. W sieci można spotkać zdjęcia niezwykłych przedmiotów ozdobionych transferem: mikser kuchenny, laptop, buty czy torebka. Warto o tym pamiętać dekorując swoje otoczenie, że transfer może być bardzo pomocny.

Inne sposoby na zdobienie mebli

Kolejnym sposobem na zdobienie mebli jest zastosowanie metalicznej foli. Produkt ten jest dostępny w różnych kolorach: odcienie złota, srebro, miedź, cyna i inne. Podobnie jak transfery metaliczną folię można przyklejać na różne powierzchnie takie jak: drewno, tkanina, szkło czy plastik. Wręcz zachwycająco wyglądają szklane butelki o ciekawych kształtach pokryte folią metaliczną. Folia idealnie nadaje się do zdobienia ram luster czy obrazów. Aby prawidłowo przykleić metaliczną folię, należy najpierw rozprowadzić klej, następnie odczekać około 15 minut i można przyklejać folie. Należy pamiętać, aby zrobić to odpowiednią stroną- matową do kleju, a nie odwrotnie. Dalej dociskamy folię do podłoża, do tego celu można użyć twardej szczoteczki i kilkukrotnie przesuwać po powierzchni dociskając folię. W ten sposób złocenie pozostaje na meblu, a my ściągamy folie. Czynność można otworzyć dla mocniejszego połysku. Czyli ponownie aplikuje,y klej, przykładamy folie, dociskamy i gotowe.

Folia po przyklejeniu może być polakierowana lub woskowana. Może pozostać również bez zabezpieczenia, gdyż nie koroduje i nie zmienia koloru.

Folia sprawdza się również jako materiał zdobniczy w stylizacji ścian. Jej walory zdobnicze są niedoceniane a możliwości na wykorzystanie praktycznie bezgraniczne.

Produkt sprzedawany jest na metry o szerokości 30 cm.

Stylizując meble, należy podążać za trendamii, śledząc prace i tutoriale popularnych artystek z całego świata. Kilak razy w roku pojawiają się nowości w artykułach do stylizacji mebli takie jak: nowe wzory transferów, papierów ryżowych, morwowych. W transmisjach „na żywo” można podpatrzeć, jak stylizują meble profesjonaliści.

Obecnie bardzo modne jest łączenie z sobą kilku techniki i kilku produktów na jednym meblu. Dzięki temu praca jest nietuzinkowa, przestrzeni i pełna życia. Dzięki takiemu wykonaniu będzie mogła odnaleźć się w każdym wnętrzu i z łatwością znajdzie nabywcę. Oczywiście klasyka i standardy zawsze pozostaną na topie i znajdą swoich odbiorców. Najlepiej być wszechstronnym twórcą, który potrafi trafić w gusta każdego klienta.

Materiał partnera

Tags from the story