Sztuka wyboru pędzla malarskiego

pędzle malarskie
Zakup pędzla malarskiego powinien być uzależniony między innymi od rodzaju stosowanych technik malarskich | fot.: materiał partnera

Jednym z atrybutów każdego artysty malarza jest profesjonalny pędzel. Bez tego produktu nie może obejść się zarówno zawodowiec, jak  i amator. W pracowni powinno się mieć kilka najbardziej potrzebnych rodzajów, aby każde powstające dzieło sztuki było jak najbardziej udane. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, między innym rodzaj i rozmiar pędzla, a także ogólne dopasowanie konkretnego modelu do potrzeb malarza.

Rodzaje pędzli malarskich

Zakup pędzla malarskiego powinien być uzależniony między innymi od rodzaju stosowanych technik malarskich. Na stronie www.SklepMatejko.pl dostępne są artykuły mające różną specyfikę, niektóre są dedykowane obrazom powstającym farbami olejnymi, inne akrylowymi. Można zakupić osobno pędzle malarskie lub zdecydować się na gotowy zestaw. Dopasowanie odpowiedniego pędzla do stosowanych technik ma bardzo duże znaczenie, obraz musi bowiem prezentować się nienagannie w każdych warunkach. Pędzle malarskie różnią się od siebie między innymi rodzajem włosia, po którym zawarty w farbach pigment rozprowadza się lepiej lub gorzej. Na przykład naturalne włosie idealnie nadaje się do malowania farbami akrylowymi, a syntetyczne olejowymi. Do wyboru pozostają pędzle okrągłe, półokrągłe, płaskie, szerokie – wszystkie pozwalają na sprawne przenoszenie wizji artystów na płótno lub papier. Pędzle malarskie mogą być doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby pasjonującej się malarstwem. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się zestawy, w skład których wchodzą przeróżne rodzaje. Pojedyncze sztuki może kupić tylko ktoś, kto się na tym zna lub dobrze wie, jaki gust ma osoba obdarowana.

pędzle malarskie
Pędzle malarskie różnią się od siebie między innymi rodzajem włosia, po którym zawarty w farbach pigment rozprowadza się lepiej lub gorzej | fot.: materiał partnera

Na jakie pędzle malarskie postawić?

Pędzle malarskie do bardzo gęstych farb powinny mieć sztywne włosie, dlatego najlepszą opcją są wszystkie syntetyczne. Pozwalają na odpowiednie rozprowadzanie farb, ale muszą mieć włosie właściwej długości – to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Na stronie www.SklepMatejko.pl znajdują się inne propozycje, na przykład pędzle malarskie z miękkim włosiem i podatne na ugięcia. Te wszystkie informacje powinny posiadać osoby zajmujące się obsługą klientów w sklepach plastycznych, nie wszyscy na początku przygody z malarstwem posiadają pełny zakres niezbędnej wiedzy. Najważniejsze jest zachowanie komfortu malarzy w trakcie tworzenia dzieła sztuki. Znaczenie ma tutaj nie tylko rodzaj włosia, ale także dostosowanie wielkości pędzla do najczęstszych potrzeb. Oczywistym jest, że im węższy, tym lepiej maluje się nim drobne detale, czy krawędzie obrazu. Duże natomiast wykorzystywane są w tworzeniu tła i większych elementów na płótnie, czy innym materiale. Wybierając się zatem do sklepu trzeba poświęcić temu nieco więcej czasu, będzie to bardzo opłacalne i z pewnością początkujący artyści szybko się o tym przekonają. Oszczędzanie na narzędziach malarskich może być zgubna, zdecydowanie lepiej postawić na profesjonalne i droższe produkty, niż inwestować w tańsze, ale mniej wytrzymałe. Wystarczy zapoznać się z ofertą od najlepszych producentów.

Materiał partnera

Tags from the story
,