Co skrywa skarbiec królowej? Najcenniejsze tiary i diademy brytyjskiego dworu

Brytyjskie klejnoty koronne
Szczególną wartość ma okazały zbiór królewskich klejnotów, do którego zaliczają się przede wszystkim tiary i diademy – symbole władzy. | fot.: Fotolia

Królowa Elżbieta II panuje już od 67 lat – jest najdłużej tronującą władczynią w historii świata. Dysponuje majątkiem, jakim nie może się poszczycić żaden inny monarcha. Wynosi on aż 504 miliony dolarów. Szczególną wartość ma okazały zbiór królewskich klejnotów, do którego zaliczają się przede wszystkim tiary i diademy – symbole władzy.

Diadem Jerzego IV

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych diademów wchodzących w skład kolekcji królowej Elżbiety II powstał w 1820 roku, za panowania króla Jerzego IV Hanowerskiego. Został uszlachetniony perłami oraz diamentami: jednym dużym (czterokaratowym) i 1333 małymi. Diadem Jerzego IV upamiętnia powstanie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zdobią go cztery krzyże oraz trzy inne motywy: oset (symbol Szkocji), róża (symbol Anglii) i koniczyna (symbol Irlandii). Królowa Elżbieta II zaczęła nosić tę drogocenną ozdobę w 1952 roku, po objęciu tronu. Zakłada ją na najważniejsze państwowe wydarzenia. W diademie Jerzego IV zawsze otwiera sesje Parlamentu.

Tiara księżnej Włodzimierzowej

Do kolekcji najdłużej panującej następczyni tronu należy też tiara odkupiona przez królową Marię od Wielkiej Księżnej Heleny Władmirownej Romanowej. Wartość ozdoby jest dziś nieprzeceniona nie tylko ze względu na kosztowność zdobiących ją kamieni, ale również na historię, jaką skrywa. Tiara przetrwała rewolucje rosyjskie 1917 roku, które zmusiły rodzinę Romanowów do ucieczki. Została odnaleziona w 1921 roku przez brytyjskiego handlarza dzieł sztuki. Ozdoba lśni 15 szmaragdami. Wykonał ją jeden z najsłynniejszych jubilerów w Rosji – Carl Edward Bolin.

Kolczasta tiara królowej Marii

Kolejna z drogocennych ozdób należących do głowy brytyjskiego państwa może być noszona zarówno w formie tiary, jak i naszyjnika. Została wykonana dla królowej Marii – babki Elżbiety II – z okazji jej ślubu. Sama Elżbieta II stanęła przed ołtarzem z księciem Filipem w tej właśnie tiarze, która… pękła podczas ubierania panny młodej w Pałacu Buckingham. Na szczęście dworski jubiler był w gotowości, a policja eskortowała go do pracowni, gdzie udało się naprawić efektowną ozdobę.

Tiara Lover’s Knot

Inna tiara z królewskiej kolekcji – Lover’s Knot – choć należy do Elżbiety II, która odziedziczyła ją po swojej matce, stała się symbolem księżnej Diany. Miała zdobić głowę pierwszej żony księcia Karola w dniu ślubu, tak się jednak nie stało, bo Diana ostatecznie wybrała tiarę z rodzinnego zbioru Spencerów. Wielokrotnie jednak występowała w Lover’s Knot, bo otrzymała ją w prezencie ślubnym od teściowej. Charakterystyczny dla tej ozdoby jest rząd 19 pereł w kształcie kropel. Po rozwodzie Diany i Karola tiara wróciła do Elżbiety II i ponoć nie została wyjęta z królewskiego skarbca aż do 2015 roku, kiedy to zaprezentowała się w niej księżna Kate.

Greville Tiara

Jedną z najcenniejszych, a zarazem największych ozdób należących do skarbca królowej jest tiara oddana dynastii Windsorów w spadku przez prominentną brytyjską działaczkę Margaret Greville. Jeszcze w latach 40. słynną tiarę nosiła Królowa Matka (Elżbieta Bowes-Lyon), z którą od dziecka mocno związany czuł się książę Karol. Dlatego właśnie królowa Elżbieta II podjęła decyzję o przekazaniu drogiej ozdoby swojej synowej Kamili (księżnej Kornwalii).

To wspaniałe dzieło sztuki jubilerskiej wykonał w 1921 roku Boucheron – twórca kilku prawdziwych perełek z królewskiej kolekcji. Słynna francuska marka po dziś dzień jest synonimem luksusu i najlepszym, co mają do zaoferowania ekskluzywne butiki jubilerskie na całym świecie, np. polski Noble Place.


Materiał partnera zewnętrznego