Macedonia i inne atrakcje Półwyspu Bałkańskiego

Skopje macedonia
Stolicą Mecedonii jest Skopje. Miasto to położone jest nad rzeką Wardar | fot.: stock.adobe.com

Macedonia to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim. Do jego powstania doszło na skutek rozpadu Jugosławii. Republika Macedonii Północnej obejmuje mniej więcej 38% historyczno-geograficznego regionu Macedonia.

Co warto zobaczyć w Macedonii?

Stolicą Mecedonii jest Skopje. Miasto to położone jest nad rzeką Wardar. Macedonia jest krajem położonym na obszarach, które po dziś dzień są niestabilne tektoniczne. W roku 1963 Skopje zostało zniszczone przez silne trzęsienie ziemi. Miasto udało się odbudować, bardzo pomogli w tym nasi architekci. W stolicy Macedonii warto zobaczyć między innymi ruiny pochodzącej z XV wieku cytadeli. Jest ona połączona z meczetem Mustafy Paszy wybudowanym w tym samym stuleciu. Bardzo interesującym zabytkiem jest także zbudowany w XV wieku karawanseraj Kursumli-han, w którym znajdują się bardzo bogate zbiory archeologiczne. Podczas pobytu w Skopje warto zwiedzić wzniesioną w XVII wieku cerkiew Sveti Spas. W świątyni uwagę przykuwa głównie przepięknie rzeźbiony ikonostas.

Do miast na terenie Macedonii, które warto zwiedzić należy także Ochryda. Jest to miasto położone nad Jeziorem Ochrydzkim. Ochryda została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jednym z najcenniejszych zabytkowych obiektów w Ochrydzie jest sobór arcybiskupi pod wezwaniem świętej Zofii z IX-XI wieku. W XV wieku świątynia została przekształcona w meczet. Wnętrza zdobią przepiękne freski.

Miłośnicy przyrody nie będą zawiedzeni wizytą w największym parku narodowym Macedonii – Mawrowo. Park zajmuje powierzchnię 78 km². W jego granicach położone są góry Sar, Korab, Bistra i Desta.

Co zobaczyć w Albanii?

TIRANA,ALBANIA
Tirana. W mieście tym warto zobaczyć między innymi zbudowany w XIX wieku meczet Ethem Bey | fot.: stock.adobe.com

Na Półwyspie Bałkańskim położona jest również Albania. Na północy tego kraju wnoszą się Alpy Albańskie. Stolicą Albanii jest Tirana. W mieście tym warto zobaczyć między innymi zbudowany w XIX wieku meczet Ethem Bey. Na południowy wschód od Tirany położone jest miasto Elbsan. Do cennych zabytków tego miasta należy przede wszystkim pochodząca jeszcze z czasów rzymskich twierdza oraz meczet Mbret.

Bośnia i Hercegowina: turystyczne atrakcje

Sarajevo Panorama
Bardzo atrakcyjnym dla turystów miastem jest Sarajewo. Miasto, a szczególnie Stare Miasto, bardzo ucierpiało podczas wojny domowej | fot.: stock.adobe.com

Bośnia i Hercegowina to federacyjne państwo położone na Półwyspie Bałkańskim podobnie jak Macedonia powstało na skutek rozpadu Jugosławii. Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym, na jego obszarze występuje mnóstwo zjawisk krasowych. Szczególnie charakterystyczne są rozległe kotliny krasowe nazywane polja. Bardzo atrakcyjnym dla turystów miastem jest Sarajewo. Miasto, a szczególnie Stare Miasto, bardzo ucierpiało podczas wojny domowej. Nad miastem dominują wieże 100 meczetów. Najsłynniejszy z nich to Gazi Husrev, Begova džamija i Careva džamija. Podczas pobytu w Sarajewie warto wybrać się na słynny most Gavrila Principa. W 1914 roku na tym moście miał miejsce zamach na następcę tronu austro-węgierskiego. Zastrzelenie następcy tronu stało się przyczyną wybuchu I wojny światowej. Spędzając wakacje w tym państwie, warto wybrać się do Mostaru. Wiele zabytków zostało zniszczonych podczas walk, które toczyły się po odzyskaniu niepodległości. Z tych zachowanych na uwagę zasługuje zbudowany w XVI wieku meczet.

Półwysep Bałkański ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wśród mnóstwa atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie.

BKR