Tropem Starożytnych Indian Ameryki Południowej

Chichen Itza
W 1988 roku ruiny Chichén Itzá zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO | fot.: stock.adobe.com

Świat stał się wielką globalną wioską, nie ogranicza nas przestrzeń ani czas. Możemy wybrać dowolny kierunek i wyruszyć na nasze wymarzone wakacje. Wybieramy zwykle miejsca sprawdzone, tłumnie odwiedzane przez turystów, atrakcyjne wypoczynkowo. Miejsca które są popularne. Być może warto zastanowić się nad zmianą przyzwyczajeń i  wyruszyć tropem mało znanej historii Indian z Ameryki Północnej.  Ludy te i ich historia odkryje przed tobą fascynującą historię o złocie, zdradzie i polskim wątku w historii prekolumbijskich Indian.

Garść historii

Majowie, Aztekowie, Inkowie to plemiona zamieszkujące rozległe tereny kontynentu Ameryki Południowej ciągnące się od Meksyku poprzez  Półwysep Jukatan oraz cały łańcuch górski Andów. Mało wiemy na temat ich pochodzenia ponieważ konkwistadorzy niszczyli i palili księgi, przez co pamięć o nich zatarła się w mrokach przeszłości. Historia udokumentowana jest od momentu podboju przez Hiszpanów. Nie jest to historia chwalebna, ponieważ podbój był krwawy i okrutny. Pamięć o tych ludach pozostała zapisana w niesamowitych budowlach, miastach, a także piramidach. Hiszpanie bardzo szybko opanowali państwa Indian. Wprowadzili chrześcijaństwo, ludność  tubylczą zmusili do pracy na plantacjach i w kopalniach. Konkwistadorzy zapoczątkowali grabież i eksploatację dóbr i zasobów na ogromną skalę. Obecnie potomkowie tych ludów żyją w Ekwadorze, Boliwii, Peru.

Teotihuacan
Teotihuacan to stanowisko archeologiczne położone na centralnym płaskowyżu niedaleko miasta Meksyk | fot.: stock.adobe.com

Pamięć w budowlach

Ludy te pozostawiły po sobie pamięć w postaci budowli które do dzisiaj robią niesamowite wrażenie pod względem wielkości, bogactwa zdobienia oraz masywności. Świątynia w mieście Cholula (Meksyk) jest zbudowana na piramidzie która ma większą podstawę niż ta w Gizie. Na uwagę zasługuje  miasto Teotihuacán które jest kompleksem budowli ciągnących się wzdłuż alei o długości 2 kilometrów, są tam Piramida Słońca i Piramida Księżyca oraz cały kompleks świątyń wśród których na uwagę zasługuje Świątynia Pierzastego Węża. Świątynia ta służyła do składania krwawych ofiar czego potwierdzeniem są znalezione tam ludzkie szkielety. Warte zobaczenia jest miasto Chichen Itza które jest wpisane na listę UNESCO, ale ciekawostką może być niesamowity spektakl który ma miejsce na jednej z piramid. W czasie równonocy na jednej ze ścian pojawia się pełzający wąż który wędruje tak przez ponad 3 godziny. Niesamowitą atrakcją wraz z podróżą przez puszczę i góry jest zwiedzanie najlepiej zachowanego miasta  Inków-Machu Picchu-które jest położone na przełęczy w peruwiańskich Andach. Miasto jest o tyle ciekawe że zostało bez przyczyny opuszczone przez mieszkańców. Warto podkreślić że wszystkie te budowle były wznoszone bez użycia zaprawy i ściśle do siebie pasują.

Złoto, zdrada, polski wątek

Inkaskie złoto splata się ze zdradą. Najsłynniejszy okup zgromadzony na wykupienie władcy Atahualpy opiewał na tyle złota, że wypełnił nim pomieszczenie, w którym go więziono. Niestety finalnie nie uratowało mu to życia, ponieważ został zdradzony i zbity przez Francisca Pizarro.

Z kolei legenda złotego miasta rozpalała wyobraźnie poszukiwaczy  skarbów którzy nazwali go Paititi – zaginionym miastem Inków. Co więcej, w całej tej historii jest też polski trop. W Polsce w Niedzicy ukryty jest podobno skarb Inków, który wraz z księżniczką Inkaską miał podobno przypłynąć do zamku. Skarb do dzisiaj czeka na swojego odkrywcę.

Nie sposób opisać i przedstawić wszystkich atrakcji do zwiedzania  w krajach Inków, Azteków czy Majów, ale każdy kto lubi historię znajdzie coś dla siebie. 

AZA

Tags from the story