Warszawa – miasto, gdzie historia przeplata się z przyszłością

Stare i nowe budynki
Najlepszym przykładem przenikania się architektury przedwojennej i tej najbardziej nowoczesnej jest niewątpliwie centrum Warszawy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Druga wojna światowa nie była łaskawa dla architektury stolicy. Podczas okupacji w gruzach legło wiele kamienic. Te, które ocalały i zostały poddane rewitalizacji, stały się prawdziwą ozdobą Warszawy. Przestrzeń miasta stale się zmienia. W centrum powstają nowe wysokościowce biurowe i mieszkalne i trzeba przyznać, że ten kontrast robi wrażenie.

Przedwojenne kamienice i szklane wieżowce

Najlepszym przykładem przenikania się architektury przedwojennej i tej najbardziej nowoczesnej jest niewątpliwie centrum Warszawy. W ostatnim czasie powstało tu wiele nowych obiektów mieszkalnych i biurowych, które sąsiadują z zabytkowymi kamienicami i innymi budynkami pamiętającymi czasy przedwojenne. Przykładem może tu być chociażby luksusowy apartamentowiec Cosmopolitan Twarda 4 usytuowany tuż przy wspaniałym Placu Grzybowskim. Nic więc dziwnego, że mieszkania i biura w centrum cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród nabywców i najemców. Centrum miasta to zawsze pożądana lokalizacja, a bliskość teatrów, muzeów, galerii i ośrodków biznesowych dodatkowo podnosi atrakcyjność apartamentów i biur znajdujących się w tym rejonie. Co prawda ich ceny są wysokie, jednak z pewnością nie odstrasza to potencjalnych nabywców – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zakup luksusowego mieszkania w ścisłym centrum Warszawy to korzystna lokata kapitału, a zabytkowe otoczenie tylko dodaje prestiżu.

Plac Grzybowski
Plac Grzybowski z Kościołem Wszystkich Świętych z XIX w. Po prawej widoczny apartamentowiec Cosmopolitan | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dawna Warszawa turystycznie

Najbardziej znane zabytki zlokalizowane w centrum stolicy cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów z Polski i zagranicy. W ostatnim czasie powstaje też wiele inicjatyw lokalnych – mieszkańcy poszczególnych dzielnic tworzą trasy turystyczne, dzięki którym odwiedzający stolicę, a nawet sami warszawiacy, mogą odkrywać ciekawe miejsca i nieco zapomniane kamienice. Pochodzące z XIX wieku obiekty przemysłowe do dzisiaj robią ogromne wrażenie, choć niestety wiele z nich popada w ruinę. Dawna zabudowa miasta w połączeniu z nowoczesną architekturą niewątpliwie tworzą interesujący kontrast. Nabywcy apartamentów w ścisłym centrum nierzadko decyzję o kupnie luksusowego mieszkania podejmują właśnie ze względu na okolicę. Dla turystów z kolei spacer po centrum Warszawy może być okazją do zrobienia ciekawych zdjęć, na których historia przeplata się z przyszłością.


Materiał partnera zewnętrznego