Grillowanie od kuchni, czyli różne urządzenia, akcesoria i praktyczne porady

szaszłyki na grillu
To, na zakup jakiego grilla się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, gdzie i jak często przyrządzamy dania z rożna | fot.: stock.adobe.com

Grillowanie jest letnią domeną Polaków. W pogodne dni uwielbiamy spotykać się w gronie rodziny lub znajomych i spędzać z nimi czas, zajadając się ulubionymi potrawami z rusztu. Aby jedzenie było smaczne, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości urządzenie oraz potrzebne akcesoria. W celu uniknięcia zaś nieprzyjemnych sytuacji powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach grillowania.

Pierwszy krok: sprzęt

To, na zakup jakiego grilla się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, gdzie i jak często przyrządzamy dania z rożna. Cieszące się coraz większą popularnością grille gazowe i elektryczne nie wytwarzają dymu, zatem potrawy nie przesiąkają smolistymi substancjami. Kulinarne rarytasy przygotowywane są w krótkim czasie, a opał spala się w całości, nie pozostawiając po sobie śladu. Takie grille zdają egzamin na małych działkach, w plenerze poza miastem, czy na balkonie.

Tradycjonaliści, którzy nie wyobrażają sobie grillowanego posiłku bez specyficznego smaku i aromatu dymu, powinni wybrać klasyczny wariant, czyli otwarty grill węglowy.

Jeśli spotkania na powietrzu urządzamy dość często, a grillowane menu jest nieodłącznym elementem na naszym stole, warto kupić urządzenie żeliwne ze stali nierdzewnej. Z pewnością posłuży nam przez wiele sezonów. Plenerowe zgromadzenia organizowane od czasu do czasu nie wymagają wysokiej klasy sprzętu. Na takie okazje idealnie nadają się metalowe grille lub jednorazowe wykonane z aluminium. Są lekkie i poręczne. Z powodzeniem można je wozić samochodem, rowerem, a potem przenosić z miejsca na miejsce.

Akcesoria niezbędne do grillowania

Gdy zakup odpowiedniego grilla mamy już za sobą, czas rozważyć przydatne narzędzia, które ułatwią i umilą samą czynność pieczenia poczęstunku na ruszcie. Są to odporne na wysokie temperatury łopatki, szpatułki i szczypce. Pozwalają na przewrócenie mięsa i warzyw na drugą stronę oraz ich zdjęcie z grilla bez ryzyka poparzenia.

Dzięki silikonowym pędzelkom możemy nasączyć dania marynatą lub sosem, czyniąc z nich prawdziwą bombę smaku.

Aby kontrolować temperaturę smażonych potraw i nie doprowadzić do ich przesuszenia, niezbędne mogą okazać się termometry spożywcze.

Wielbiciele zdrowego stylu odżywiania, którzy nie uznają zapachu grilla na jedzeniu, inwestują w teflonowe maty wielokrotnego użytku. Są wydajne, chronią przed kapaniem tłuszczu na rozżarzony węgiel, pozwalają utrzymać grill w czystości, a ich odporność termiczna sięga nawet 260°C.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Aby grillowanie były przyjemne zarówno dla nas, jak i dla środowiska, godne polecenia jest używanie węgla drzewnego lub opału z drzew liściastych. Po każdym grillowaniu sprzęt należy dokładnie oczyścić. Stary, przypalony tłuszcz, czy resztki pożywienia nie wpływają pozytywnie na nasz organizm, a wręcz mogą nam zaszkodzić.

Grillowane specjały powinniśmy przyrządzać w wyznaczonych do tego miejscach. Za gotowanie na balkonie, czy pod blokiem, któremu towarzyszy duża ilość dymu, grozi nawet kara grzywny. Nie pozwólmy, aby mandat przyznany przez służby mundurowe pozostawił w nas niesmak…

Rarytasy z rożna najlepiej smakują latem. Wydajny sprzęt, żaroodporne przybory oraz stosowanie się do pewnych reguł sprawią, że na stałe zagoszczą one w naszym wakacyjnym menu.

MŁĘ

Tags from the story