Jakie wino na Walentynki wybrać? 4 nasze typy!

jakie wino na walentynki
Dziś zastanowimy się, jakie wino na Walentynki będzie najlepsze. Jakie wino będzie dobrym prezentem dla dziewczyny, a jakie kupić dla mężczyzny | fot.: stock.adobe.com

Butelka dobrego wina to nieodzowny element walentynkowego wieczoru. Dziś zastanowimy się, jakie wino na Walentynki będzie najlepsze. Jakie wino będzie dobrym prezentem dla dziewczyny, a jakie kupić dla mężczyzny. Zapraszamy do lektury.

Dobre wino na walentynki – jakie wybrać?

Wino musujące to nasza pierwsza propozycja idealnego wina na Walentynki. Przysłowiowy szampan nieodzownie kojarzy nam się ze specjalnymi okazjami, świętowaniem i romantyczną atmosferą. Cena francuskiego Szampana może być w niektórych przypadkach zniechęcająca. Polacy coraz chętniej sięgają więc po włoskie Prosecco czy hiszpańskie wino musujące Cava. Jeśli chodzi o Prosecco, cena tego wina zaczyna się już od około 30 zł. Prosecco możemy pić samodzielnie, w wysokich kieliszkach lub jako składnik kilku znanych, łagodnych koktajli.

To czy wybrać wino białe, czerwone czy różowe, zależy głównie od naszych i osoby obdarowywanej preferencji. Co prawda różowe wino kojarzone jest raczej z latem, jeśli jednak nasza ukochana lubi taki trunek, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić go w walentynkowym prezencie. Przy wyborze gatunku wina, można też wziąć pod uwagę menu naszej walentynkowej kolacji. Generalna zasada jest taka, że białe wina wytrawne i półwytrawne podajemy do owoców morza, ryb i drobiu. Wina czerwone parujemy raczej z daniami z ciemnego mięsa czy grzybów. Wina słodkie serwujemy zwykle wyłącznie do deserów lub serów. Kieliszek bardzo słodkiego wina możemy podać również zamiast deseru.

Dobre wino wytrawne to kolejna propozycja na prezent. Jeśli na walentynkową kolację będziemy serwować dania z wołowiny czy wieprzowiny strzałem w dziesiątkę, będzie na pewno czerwone, wytrawne wino z Bordeaux. Kupażowane wina z tego regionu Francji uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Najlepsze roczniki z najbardziej cenionych winnic osiągają zawrotne ceny. Jednak bardzo dobre wino z Bordeaux możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Jeśli kupujemy wino dla dziewczyny, która preferuje raczej słodsze smaki, dobrym pomysłem może być zakup wina z odmiany Muscat. Wysokie oceny ekspertów otrzymało wino Muscat z greckiej wyspy Samos. Jest to bardzo słodkie, białe wino, które podajemy do deserów lub jako deser sam w sobie.

Wino na prezent – jak zapakować?

Niezależnie od okazji prezent dla bliskiej osoby powinien być estetycznie opakowany. Również, jeśli kupujemy wino na Walentynki, musimy zadbać o jego odpowiednią oprawę. Nie jest to, ani trudne ani czasochłonne. W najprostszej wersji wystarczy zawiązać kokardkę na szyjce butelki. Innym prostym sposobem jest zakup ozdobnej torebki na alkohol. W tym przypadku wybierzmy gustowny, pasujący do okazji wzór. Torebka w świąteczne bałwanki czy wielkanocne pisanki może nie być najlepszym pomysłem na zapakowanie walentynkowego prezentu. Jeśli zależy nam na naprawdę efektownej oprawie dla wina kupionego na prezent, możemy wybrać drewnianą skrzynkę na alkohol. Dostępne są one w przeróżnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Bez trudu znajdziemy więc taką, która będzie pasować do okazji i okoliczności.

Czy kupić wino na prezent dla mężczyzny?

Stereotyp wina jako alkoholu dla kobiet odchodzi już do lamusa. Dziś po kieliszek dobrego wina równie często sięgają panowie. W wielu przypadkach wino zastępuje mocne alkohole, których popularność powoli spada. Butelka dobrego wina może być więc też świetnym prezentem dla mężczyzny na Walentynki lub inną okazję. Jeśli nie znamy dokładnie winiarskich gustów mężczyzny, któremu kupujemy prezent, możemy wybrać mocne wino portugalskie. Te wzmacniane wina mają od 18 do 22% alkoholu, podaje się je do deserów lub jako digestif po obfitym posiłku.

Dobre wino może być udanym prezentem walentynkowym zarówno dla dziewczyny, jak i dla chłopaka. Zawsze starajmy się dopasować wino do gustu osoby, dla której kupujemy prezent. A jeżeli nie wiemy jakie wino wybrać, postawy na sprawdzone klasyki.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , ,