W jaki sposób Twoje nawyki związane z piciem kawy mogą pomóc Ci w wyborze odpowiedniego ekspresu do kawy?

ekspres automatyczny do kawy
Kiedy przychodzi do urzeczywistnienia idei o zrobieniu idealnej kawy w domowym zaciszu, wielu zaczyna się zastanawiać - jaki ekspres jest dla mnie odpowiedni? | fot.: materiał partnera

Jest wiele powodów, dla których ludzie inwestują w ekspres do kawy do użytku domowego – wygoda, oszczędność czasu, pieniędzy i inne. Kiedy przychodzi do urzeczywistnienia idei o zrobieniu idealnej kawy w domowym zaciszu, wielu zaczyna się zastanawiać – jaki ekspres jest dla mnie odpowiedni? Aby odpowiedzieć na to pytanie, sugerujemy przyjrzenie się swoim nawykom dotyczącym parzenia i picia kawy, ponieważ mogą one doprowadzić do wyboru właściwej opcji i uchronić przed niewłaściwą, często kosztowną decyzją.

Ekspresy do kawy dla tych, którzy nie lubią się spieszyć

Jest wiele osób, dla których picie kawy jest nie tylko sposobem na podniesienie swojego poziomu energii, ale także okazją do rozkoszowania się smakiem, a często również całym procesem przygotowywania porcji ulubionej kawy. Dla takich osób kawa oznacza przyjemny rytuał, który wprowadza chwilę radości do codzienności – jest to proces, który uspokaja lub odwrotnie – pobudza. W każdym z tych przypadków liczy się nie tylko wynik, ale też cały proces i dla takich miłośników kawy prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie tradycyjny, czyli kolbowy ekspres do kawy, który z czasem pozwala zdobywać umiejętności baristy.

Jak działa taki ekspres? Parzy kawę, przytłaczając gorącą (ale nie wrzącą) wodę pod ciśnieniem przez zmieloną kawę znajdującą się w filtrze, przez określony czas, czego rezultatem jest gęsty, skoncentrowany napój kawowy zwany espresso. Espresso to podstawa każdego napoju kawowego, dlatego wchodząc do swojej ulubionej kawiarni, za ladą zauważysz tradycyjny ekspres do kawy z kolbami i miejmy nadzieję, dobrze wyszkolonego baristę, serwującego wszystkie rodzaje napojów kawowych. Ekspres zazwyczaj składa się z 2 – 3 grup (filtrów) do zaparzania kawy, dyszy parowej używanej do spieniania mleka i dyszy do gorącej wody. W zależności od producenta i modelu, ekspresy te są też wyposażone w wiele innych przydatnych funkcji, takich jak regulacja temperatury i ciśnienia, dozowania kawy i wiele innych.

Do użytku domowego zwykle wystarcza ekspres tylko z jedną kolbą. Jest on też znacznie mniejszy i mniej wydajny, po prostu dlatego, że w domu nie trzeba parzyć setek kaw dziennie. Jednak zasada jego działania jest taka sama, więc będziesz musiał poświęcić trochę czasu na naukę – jak zmielić i ucisnąć kawę w filtrze, jakie ciśnienie ustawić, aby kawa miała ulubiony smak, jak odpowiednio spienić mleko i inne sztuczki, aby jak najbardziej udoskonalić poranną kawę. Dlatego jest to propozycja dla tych, którzy nie lubią się spieszyć, a raczej skupić na procesie parzenia kawy. Taki ekspres zwykle też dłużej się nagrzewa i powinien być oczyszczony zaraz po przygotowaniu kawy. Jest to więc powolna rutyna wymagająca czasu i skupienia się na wielu czynnikach procesu parzenia kawy, a także powolnego cieszenia się jego rezultatem, czyli przygotowanym z taką pieczołowitością espresso. Ponadto, kiedy wreszcie opanuje się umiejętności baristy, można cieszyć się procesem tworzenia latte art, który z pewnością zaimponuje każdemu gościowi.

Automatyczne ekspresy do kawy – dla zabieganych

Jeśli należysz do osób, które żyją w pośpiechu i traktują swoją poranną kawę jako środek pobudzający (w związku z czym ma ona być przygotowana łatwo i szybko) – automatyczny ekspres do kawy z pewnością będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Sama nazwa mówi wszystko. Jeśli to automat, to praktycznie nie będziesz miał tu wiele do zrobienia, bo nawet na wpół śpiąc, będziesz mógł przygotować takie frykasy, jak trójwarstwowe latte macchiato – za jednym przyciśnięciem guzika! Zanim wrócisz z łazienki, aromatyczna i pyszna kawa  przyrządzona jak przez baristę będzie już na ciebie czekać w parującym kubku.

Jak to działa? Ogólnie, automatyczny ekspres do kawy ma wstępnie zaprogramowane przygotowywanie najpopularniejszych napojów kawowych, tzn. ich główne parametry, czyli temperaturę, objętość, ciśnienie i inne zmienne, więc nie są tu wymagane żadne umiejętności baristy. Jednak w większości tego typu ekspresów można też dowolnie ustawiać parametry samemu, aby przygotować filiżankę swojej ulubionej kawy. Ustawienia te można też zaprogramować w swoim osobistym profilu użytkownika. Potem wystarczy tylko wcisnąć przycisk i pozwolić, aby ekspres wykonał całą pracę.

Jeśli chodzi o kawy z mlekiem, to niektóre ekspresy mają specjalnie dedykowane pojemniki na mleko, a inne tylko wężyki do zasysania mleka z obojętnie jakiego pojemnika – na przykład prosto z kartonika. Natomiast dzięki automatycznemu procesowi spieniania parą – każda z tych wersji przygotuje perfekcyjną mleczną piankę. Jakość pianki nie zależy tu bowiem od umiejętności baristycznych użytkownika, tylko jest ona również zaprogramowana, dzięki czemu maszyna szybko zrobi idealną piankę do ulubionej kawy białej. Jednak nie chodzi tylko o szybkość. Jest to też bardzo wygodne, ponieważ konserwacja również odbywa się automatycznie! Specjalny program do czyszczenia i odkamieniania załatwi sprawę. Wystarczy tylko od czasu do czasu  opróżnić pojemnik na fusy i napełnić pojemniki wodą oraz kawą ziarnistą, aby cieszyć się bezstresowym procesem parzenia kawy, nawet jeśli trzeba przygotować kilka filiżanek z rzędu dla swoich gości.

W tym wypadku, aby otrzymać porcję wyśmienitej kawy, nie trzeba praktycznie żadnej wiedzy na temat parzenia kawy, ani przygotowywania jedwabistej, mlecznej pianki, która również jest robiona automatycznie. Te ekspresy do kawy mają na celu wyeliminowanie wysiłku związanego z całym procesem i szybkie dostarczenie gotowego produktu – czyli wyśmienitej kawy.

Czy istnieje możliwość zabrania ekspresu do kawy ze sobą?

Lato nad jeziorem lub na działce nie oznacza, że ​​musisz zapomnieć o kawie z ekspresu. Naprawdę wygodną opcją dla tych, którzy często podróżują jest ekspres na kapsułki lub saszetki. Zwykle są one bardzo małe, kompaktowe i lekkie, więc łatwo je spakować i zabrać ze sobą. Technologia z zastosowaniem kawy w kapsułkach lub saszetkach pozwala na bardzo szybkie i bezproblemowe przygotowanie kawy – bez bałaganu, ponieważ fusy są zapakowane w kapsułkę i tam pozostaną po zakończeniu parzenia kawy. Pojemnik na zużyte kapsułki opróżnia się, gdy jest pełny – to wszystko. Fakt, że te maszyny są tak małe i proste sprawia, że ​​są też dość tanie, bo zwykle nie mają wielu funkcji regulacji do wyboru. Ekspresy te przygotowują również kawę z mlekiem (w proszku), jeśli kupi się gotowe kapsułki na przykład cappuccino. Jednak na rynku są już dostępne warianty tych ekspresów z pojemnikiem na mleko, jeśli preferujesz kawę na bazie świeżego mleka. Zdecyduj się na ten typ ekspresu, jeśli Twój styl życia sugeruje, że będzie więcej niż jedno miejsce, w którym będziesz chcieć delektować się pyszną kawą łatwo i szybko, albo gdy lubisz różnorodność, bo asortyment smakowej kawy w kapsułkach jest bardzo szeroki.

Bez względu na styl życia lub preferencje dotyczące parzenia kawy, rynek jest pełen doskonałych opcji dla każdego. Pomyśl tylko o swoich potrzebach i o tym, jaka jest podstawowa cecha, którą Twój domowy ekspres do kawy powinien spełniać – czy zaspokajać Twoje ambicje baristy, czy raczej jak najszybciej i jak najlepiej przygotować kawę Tobie, pozostałym domownikom, a także gościom, albo zapewnić Ci różnorodność i wygodę przygotowania kawy gdziekolwiek będziesz.

Artykuł napisany we współpracy z Przyjaciele kawy


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,