W upalne, letnie dni nic nie przynosi tak dobrze ochłody, jak szklanka zimnego napoju. Jednak zamiast kupować w sklepie gotowe soki, czy napoje gazowane z bardzo dużą zawartością cukru, o wiele lepiej jest zrobić je samemu w domu. Są nie tylko pyszne i pełne zdrowych składników, ale nie zawierają również sztucznych barwników, konserwantów i polepszaczy smaku. Jeśli posiadasz sokowirówkę lub wyciskarkę do soków, przygotowanie idealnego domowego napoju na upały to kwestia zaledwie kilku minut. Poniżej znajdziesz pięć prostych i pysznych przepisów, które bez problemu przygotujesz samodzielnie!
Domowy orzeźwiający sok z jabłek i mięty
Na początek coś prostego, ale zarazem niezwykle smakowitego i bardzo orzeźwiającego, czyli domowy sok z jabłek, z dodatkiem mięty. Jabłka to cenne źródło wielu witamin, i powinniśmy jeść je jak najczęściej. W Polsce rośnie wiele odmian o różnych walorach smakowych. Do produkcji domowego soku najlepiej nadają się słodkie lobo, ligol lub szampion. Z powodzeniem można użyć też jabłek słodko-kwaśnych, jak gala czy mekintosz. Do wyciśniętego soku należy dorzucić drobno posiekaną miętę, która sprawi, że napój będzie jeszcze bardziej orzeźwiający. Warto pamiętać też o tym, że domowy sok z jabłek jest naturalnie mętny i jeśli po przygotowaniu odstawia się go do lodówki, przed podaniem należy go zamieszać. Niektóre osoby mogą uznać też, że sam sok jest zbyt intensywny w smaku. Aby go nieco rozcieńczyć, można użyć zimnej, gazowanej wody.
Hit na lato – domowy napój z arbuza i truskawek
Trudno wyobrazić sobie owoce, które kojarzą się bardziej z latem niż arbuzy i truskawki. Są słodkie, soczyste i pełne intensywnego koloru, co sprawia, że idealnie nadają się na domowy napój. Sam sok z arbuza ma bardzo delikatny smak, ale gdy doda się do niego truskawki, zyskuje na intensywności i kolorze. Ten domowy napój to również idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają wyciskarki do soków, czy sokowirówki. Można go bowiem przygotować w blenderze. W takim wypadku, warto wcześniej wsadzić truskawki bez szypułek do zamrażarki i potem zmiksować je z arbuzem. W ten sposób powstanie dość gęsty i orzeźwiająco zimny napój. W wersji dla dorosłych, można do kielicha blendera dodać też lekkiego białego wina – w zależności od upodobań, może to być zarówno wino słodkie, jak i wytrawne.
Zielony domowy sok warzywno-owocowy – z ogórka, kiwi, szpinaku i natki pietruszki
Do przygotowania domowych napojów na lato warto używać nie tylko owoców, ale również warzyw. Idealna baza dla domowego soku to zielony ogórek – jest bardzo soczysty i neutralny w smaku. W charakterze dodatku – nie tylko smakowego, ale również kolorystycznego – bardzo dobrze sprawdzi się owoc kiwi, nadając napojowi słodki, egzotyczny posmak. Żeby sok był jeszcze zdrowszy, do sokowirówki można wrzucić dwie garści świeżych liści szpinaku, który zawiera mnóstwo żelaza oraz natkę pietruszki, czyli bogate źródło witaminy C. To więcej niż sok – to domowy napój izotoniczny!
Klasyczny sok pomidorowy – idealny na upał
Soki wytrawne nie są tak popularne, jak słodkie, ale nie oznacza to, że są mniej smaczne lub uboższe w składniki odżywcze. Wręcz przeciwnie – są nie tylko bardzo zdrowe, ale dodatkowo bez obaw mogą pić je osoby, które dbają o linię, bo prawie w ogóle nie zawierają cukru, również tego naturalnego. Jednym z najprostszych, najsmaczniejszych i najzdrowszych domowych soków warzywnych, jest ten przygotowany z pomidora. Jego przygotowanie jest banalnie proste, wystarczy sparzyć warzywo, zdjąć skórkę, usunąć szypułkę i wrzucić do sokowirówki. Do smaku można doprawić go odrobiną soli i pieprzu. Taki sok jest nie tylko smaczny, ale dzięki wysokiej zawartości magnezu, potasu, sodu i fosforu, idealnie sprawdzi się na upalne dni, gdy organizm wraz z potem traci bardzo dużo składników mineralnych.
Pomarańczowa bomba – domowy sok z pomarańczy, marchewki i imbiru
Dla wielu osób soki kojarzą się przede wszystkim z owocami cytrusowymi, a najpopularniejszym z nich jest z całą pewnością pomarańcza. Żeby jednak nieco ożywić ten dobrze już znany smak, warto dopełnić go marchwią, a także sokiem z imbiru. Ten ostatni nie tylko doda nieco ostrości, ale doda również liczne walory odżywcze. Obrany imbir można bez obaw wrzucić do sokowirówki lub wyciskarki do soków – odda on w ten sposób swój cały aromat. Trzeba jednak pamiętać, aby nie użyć go za dużo, bo jest bardzo intensywny w smaku. Na litr soku, wystarczy kawałek o wielkości mniej więcej kciuka. Taki domowy sok pity regularnie latem sprawi, że zimną wszystkie choroby będą omijać domowników szerokim łukiem.
Jak podawać domowe soki i napoje?
Domowe soki to nie tylko wyjątkowy smak, ale również wygląd. Są pełne żywych kolorów, dodatkowo są naturalnie mętne, pływają w nich kawałki owoców, czy fragmenty liści ziół. Przy serwowaniu wszystko to musi być widać! Najlepiej więc podawać je w okazałych, przezroczystych dzbankach (szeroka oferta dostępna pod tym linkiem: https://krosno.com.pl/produkty/dzbanki). Dzięki temu można być pewnym, że bez względu na ilość, dzbanek pysznego domowego soku zostanie opróżniony do samego dna!
Artykuł sponsorowany