Nie żyje Bohdan Smoleń

Bogdan Smoleń
Bogdan Smoleń | Autor: Roger Gor [CC BY 3.0(http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Niekwestionowana gwiazda polskiego kabaretu czasów PRL, członek niezwykle popularnego duetu Tey, aktor, piosenkarz – Bohdan Smoleń nie żyje. Artysta zmarł w wieku 69 lat.

Z wykształcenia był zootechnikiem, jednak wybrał karierę sceniczną. Początkowo, w latach 1968–1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jednym z założycieli). Największą sławę przyniosły mu jednak wspólne występy z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Występowali wspólnie niemal do końca lat 80. Oprócz tego z powodzeniem prowadził także karierę muzyczną romansując z gatunkiem disco polo.

Oprócz pracy estradowej Bohdan Smoleń wraz z żoną prowadzili sklep zoologiczny.

Wskutek osobistej tragedii – samobójczej śmierci syna w 1988 roku, a niedługo potem także samobójstwa żony, wycofał się z życia publicznego.

W latach 1999–2015 można było go zobaczyć w serialu Świat według Kiepskich, w którym grał listonosza Edzia.

Od 2007 roku prowadził założył fundację pod nazwą „Fundacja Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hodowlą kucyków do hipoterapii i samą terapią dzieci.

Bohdan Smoleń zmagał się w ostatnich latach z licznymi chorobami, m.in. przeszedł trzy udary, w wyniku których stracił mowę i poruszał się na wózku inwalidzkim. Artysta zmarł 15.12 2016 roku w Poznaniu.