Jak przyrządzić tradycyjne, meksykańskie burrito?

Jak przygotować tradycyjne burrito?
Jak przygotować tradycyjne burrito? | fot.: Fotolia

Kuchnia meksykańska, przepełniona jest kolorami, znakomitymi aromatami i wyraźnymi smakami. Meksykańskie burrito to idealny sposób na smaczny i sycący posiłek.

Burrito jest jednym z klasycznych dań kuchni meksykańskiej, to doskonały temat dla kulinarnych eksperymentów. Jego bazą jest pszenna tortilla, do jego farszu możemy użyć wielu składników. W nie których meksykańskich przepisach burrito przyrządza się jedynie z ryżu, mięsa i fasoli. Tak naprawdę, to danie możemy zaliczyć do kuchni teksańsko- meksykańskiej. To danie popularne także w USA, jednak tam do farszu dodaje się więcej składników. Nazwa burrito oznacza po hiszpańsku „osiołek”. Skąd wzięła się taka nazwa? Dawno temu, uliczny sprzedawca tacos, który nazywał się Juan Mendez, zaczął zawijać jedzenie w tortille, przez co dłużej były ciepłe. Do ich transportu, korzystał z osła i stąd wzięła się ta nazwa, znana już na całym świecie.

Tradycyjne meksykańskie burrito

dla 4 osób, czas przygotowania około godziny

Składniki

  • 100 g białego ryżu
  • 4 duże pszenne tortille
  • pół puszki kukurydzy
  • puszka czerwonej fasoli
  • 400 ml wody lub bulionu
  • 200 g mięsa z kurczaka, wołowiny lub boczku
  • awokado
  • 2 pomidory
  • papryka
  • cebula
  • dwa ząbki czosnku
  • limonka
  • pieprz, sól, chilli, kolendra, kumin
  • do podania: gęsta śmietana, papryczka jalapeno, zioła, kwaśna śmietana

Wykonanie:

1. Rozgrzewamy patelnię z kilkoma łyżkami oleju roślinnego. Następnie wykładamy na nią ryż, podsmażamy go, aż się trochę zeszkli. Na patelnie dodajemy pomidory z puszki, mieszamy i smażymy na małym ogniu, dopóki pomidory nie puszczą soku i nie zredukuje się on. Doprawiamy nasz ryż i pomidory, takimi przyprawami jak kolendra, kumin oraz solimy.

2. Zalewamy nasz ryż rosołem albo wodą i dusimy około 10 miny. Co jakiś czas mieszamy, aby się nie spalił. Dodajemy do niego czerwoną fasolę i kukurydzę. Wszystko razem mieszamy i dalej dusimy.

3. Kroimy pozostałe składniki takie jak papryka, awokado i pomidory. Cebulę staramy się pokroić w cienkie plasterki. Skrapiamy oliwą.

4. Następnie zajmujemy się mięsem. Rozgrzewamy drugą patelnię. Kroimy mięso i oprószamy je pieprzem, solą, kolendrą i kuminem. Delikatnie polewamy także olejem roślinnym. Mieszamy dobrze, aby mięso się zamarynowało.

5. Smażymy kawałki mięsa przy użyciu patelni lub grillujemy w piekarniku, kładziemy na nim drobno posiekany czosnek. Zanim, mięso znajdzie się w burrito, dobrze, jeśli je pokroimy w jeszcze mniejsze kawałeczki.

6. Zanim zaczniesz zawijać farsz w burrito, sprawdź, czy tortilla miękka i elastyczna, jeśli nie to ją trochę podgrzej, przed zrobieniem tego dania. Tortille połóż na talerzu, następnie połóż na nią trochę ryżu. Pamiętaj, aby zostawić miejsce po bokach, aby dobrze zwijało się ją.

7. Następnie, umieść na tortilli warzywa (pomidory, cebulę, paprykę). Możesz także dla polepszenia smaku, skorzystać z doprawienia jej świeżymi ziołami takimi jak mięta, kolendra.

8. Wszystkie dodatki do tortilli polej niewielką ilością soku z limonki i połóż na nią kawałki mięsa.

9. Bardzo delikatnie zagnij bok tortilli i zacznij ją zwijać wzdłuż. Musi być szczelnie zamknięta, tak aby jej farsz pozostał cały czas w środku. Układamy nasze buroto na bardzo rozgrzanej patelni, bez użycia tłuszczu. Burrito teraz musi się pięknie zbrązowieć. I gotowe, smacznego!

Burrito, może być na naszych stołach, pełnoprawnym daniem, możemy również spożywać go za pomocą rąk jak w sieciach fast foodowych. Obok niego na talerzu, warto, umieścić jeszcze jakąś porcję ryżu czy świeżych warzyw. Dobrze pasują do niego także wszelkie salsy meksykańskie.


MLU