Kawiarka czy ekspres przelewowy? Co sprawdzi się dla 1 lub 2 osób?

kawa kawiarka ziarna
Kafeterka, makinetka albo po prostu kawiarka – te słowa określają wynaleziony w 1933 roku przez Luigi'ego de Ponti czajniczek zaparzania kawy | fot.: shutterstock

Jeśli kawa jest napojem, o którym myślisz zaraz po otwarciu oczu i uwielbiasz celebrować przy niej poranki, to świetnie się składa! Z tego artykułu dowiesz się, w czym najlepiej zaparzyć kawę dla jednej lub dwóch osób – ekspresie przelewowym czy kawiarce. Sprawdź, co oferują oba modele!

Dlaczego ekspresy nie mogą wyprzeć kawiarek?

Kafeterka, makinetka albo po prostu kawiarka – te słowa określają wynaleziony w 1933 roku przez Luigi’ego de Ponti czajniczek zaparzania kawy. Zasada działania tego prostego urządzenia jest niezwykle intuicyjna. Składa się ono z 3 części:

  • podgrzewanego zbiornika na wodę ulokowanego na spodzie;
  • sitka, na które wsypuje się zmieloną kawę;
  • dzbanka na gorący i gotowy napój.

W pierwszej kolejności musisz odkręcić dolny zbiorniczek i nalać do niego wody zgodnie z liczbą porcji kaw, jakie chcesz otrzymać. Na sitko wsypujesz kawę (nie może być bardzo rozdrobniona, bo wyjdzie gorzka i kwaśna!) całość składasz do pierwotnego stanu i stawiasz na kuchence lub podłączasz do prądu. Gdy woda zacznie się gotować, pod wpływem ciśnienia przejdzie przez sitko z kawą i wolna od fusów znajdzie się w górnym dzbanku. Otrzymany napój zawiera średnią ilość kofeiny, nie jest gorzki i cechuje się genialnym aromatem.

A jaka kawiarka dla 2 osób będzie najlepsza? Jej pojemność określa się za pomocą jednostki „tz” oznaczającej filiżanki włoskiego espresso (1 filiżanka = 20-30 ml). Dlatego chcąc stale zaparzać kawę dola dwóch osób warto wybrać model o pojemności nawet 6tz.

Co ma ekspres przelewowy, czego nie ma kawiarka?

Szczególnie modele z wbudowanym młynkiem wymagają mniejszej uwagi niż kawiarki. Same dobierają moc napoju do oczekiwanej ilości filiżanek i aktualnej potrzeby kawoszy. Ich budowa może nie jest tak smukła, jak w przypadku wyżej opisywanych dzbanków zaparzających, jednak są równie estetyczne i funkcjonalne. Zazwyczaj składają się ze zbiornika na wodę, młynka (wyposażenie opcjonalne), zaparzacza, filtra i dzbanka na gotowy napój. Dobry ekspres przelewowy nie tylko przygotuje ulubiony napój w dużej ilości, ale też będzie on charakteryzował się głębokim smakiem i sporą ilością kofeiny. Urządzenie – w zależności od budowy – może nawet podgrzewać napój po jego przygotowaniu.

Rozstrzygnięcie – kawiarka czy ekspres przelewowy dla jednej osoby

Pora na podsumowanie, czyli określenie co będzie lepsze do przygotowywania kawy dla jednej lub dwóch osób. Kawiarka z pewnością zapewni wspaniały aromat i głębię smaku, jednak nie przygotuje zbyt dużej ilości kawy.

Jaka kawiarka sprawdzi się najlepiej dla jednej lub dwóch osób? Musi być pojemna i być w stanie przygotować ok. 200 ml napoju. To propozycja głównie dla tych, którzy kochają espresso i chcą doznać szybko mocnego kopniaka kofeinowego.

Fani celebrowania chwil spędzonych przy kawie, niekoniecznie z zegarkiem w ręku, wybiorą ekspres przelewowy. Przygotuje więcej kawy jednorazowo, o równie głębokim smaku i sporej dawce kofeiny. To propozycja dla tych, którzy w trakcie dnia lubią podejść do ekspresu i nalać sobie ciemnego napoju bez konieczności ponownego zaparzania.

Artykuł sponsorowany