Które produkty spożywcze można mrozić i przez jak czas?

mrożenie produktów
Mrożenie jest dobrą metodą przechowywania żywności, dzięki której możemy ograniczyć marnowanie jedzenia i zgromadzić zapasy | fot.: stock.adobe.com

Mrożenie produktów spożywczych pozwala nam nie tylko na szybkie przygotowywanie dań w dni, kiedy nie mamy czasu na gotowanie. Dzięki tej metodzie przechowywania możemy również gromadzić zapasy lub przygotować do późniejszego spożycia produkty, których nie jesteśmy w stanie zużyć w ilości, którą mamy. Jeżeli decydujemy się na mrożenie jedzenia, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Część produktów nie nadaje się bowiem do tego celu. Koniecznie musimy też wiedzieć, jak długo możemy zamrożone produkty przechowywać bez utraty ich wartości odżywczych.

Jak mrozić mięso i ryby?

Mrożąc mięso warto pamiętać, że im dłużej je przechowujemy tym więcej traci składników odżywczych, głównie w postaci witamin rozpuszczalnych w wodzie. Dlatego tak ważne jest, by było ono włożone do zamrażarki jak najszybciej po zakupie. W zależności od rodzaju mięsa możemy przechowywać je od dwóch do nawet dwunastu miesięcy. Najdłużej w zamrażalniku wytrzyma dziczyzna. Najkrócej z kolei powinniśmy przechowywać mięso mielone oraz drób. Jeżeli chodzi o ryby, najdłużej swoje właściwości zachowają gatunki tłuste. Dla przykładu dorsz, łosoś czy szczupak może być przechowywany do siedmiu miesięcy. Krócej, bo do czterech miesięcy, wytrzyma nie tracąc swoich właściwości, węgorz, makrela i śledź.

Mrożenie warzyw i owoców

Owoce, które zawierają w sobie dużo wody nie nadają się do mrożenia. W procesie zamrażania powstają bowiem niewielkie kryształki, które niszczą błony komórkowe owoców. W konsekwencji tego, po rozmrożeniu, owoc traci swoją konsystencję i po prostu rozpada się. Do mrożenia nie poleca się więc arbuzów, mandarynek czy pomarańczy. Idealnie do tego nadadzą się jednak drobne owoce takie jak czarna porzeczka, truskawka, jagody, borówki, czy maliny. Mrozić możemy także banany, które pokrojone w plasterki będą świetnym dodatkiem do koktajli i deserów. W zamrażalniku możemy trzymać je do czterech miesięcy. Jeśli chodzi o warzywa, to podobnie jak w przypadku owoców, mrozimy te, które nie mają w sobie zbyt dużo wody. Zrezygnujmy więc z mrożenia pomidorów, sałaty i ogórków. Możemy natomiast mrozić większość warzyw korzeniowych, strączkowych i miękkich jak np. papryka czy cukinia. W zależności od rodzaju mogą pozostać zamrożone od czterech miesięcy do roku.

Inne produkty spożywcze do mrożenia

Oprócz mięsa, ryb, warzyw i owoców możemy mrozić również inne produkty. Z powodzeniem mrozić możemy większość ciast takich jak sernik, babka czy szarlotka. Wypieki możemy trzymać zamrożone do trzech miesięcy. Jeśli chcemy zrobić zapas pieczywa bez utraty jego świeżości warto pamiętać, że także chleb bardzo dobrze znosi zamrażanie. W takiej formie możemy przechowywać go do dwóch miesięcy. Gdy ugorujemy większą ilość fasolki po bretońsku, pierogów, krokietów czy nawet bigosu, możemy podzielić je na mniejsze porcje i przechowywać zamrożone nie dłużej niż trzy miesiące, gdyż stracą swój smak i właściwości odżywcze.

Mrożenie jest dobrą metodą przechowywania żywności, dzięki której możemy ograniczyć marnowanie jedzenia i zgromadzić zapasy. Każdorazowo musimy jednak pamiętać, jak długo dany produkt może być przechowywany i czy w ogóle nadaje się do mrożenia.

KMA

Tags from the story
,